romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kocáb mezi zbývající priority zařadil Agentura pro sociální začleňování

Praha, 30.3.2010 23:50, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Exministr pro lidská práva Michael Kocáb (za SZ) mezi zbývajícími prioritami svého úřadu uvedl přípravu zákonných pravidel pro používání sledovacích kamer nebo zákonů o statusu veřejné prospěšnosti či Agentuře pro sociální začleňování. Kocáb to řekl dnešní bilanční tiskové konferenci ke svému ročnímu působení ve vládě. Agendy se podle něj nyní ujme jeho náměstek Czeslaw Walek, který věří, že úřad ministra zůstane zachován i do budoucna.

VIDEO
Romská integrace - Bilanční TK Michaela Kocába
Extremismus - Bilanční TK Michaela Kocába
Národnostní menšiny - Bilanční TK Michaela Kocába
Priority do konce vlády - Bilanční TK Michaela Kocába

DOKUMENTY
Úspěšný rok ministra pro lidská práva (DOC)
Priority úřadu ministra pro lidská práva do konce období Fischerovy vlády (DOC)

Priorit je podle Kocába do konce funkčního období vlády Jana Fischera celkem 11. Patří k nim i příprava novel zákonů o sněmovních a krajských volbách, podle nichž by v zájmu rovných příležitostí na kandidátních listinách mělo být do budoucna nejméně 30 procent žen. Před čtyřmi lety se mezi poslance dostalo jen necelých 16 procent žen. Kocáb v této souvislosti vyzval voliče, aby již letos formou preferenčních hlasů podpořili zvolení žen. "Naši občané vlastně tuto věc mohou ze své vlastní vůle významným způsobem posunout," podotkl.

Pravidla používání kamerových systémů má stanovit novela zákona o ochraně osobních údajů tak, aby minimalizovala zásah do soukromí lidí, avšak zachovat jejich účel, tedy zajištění bezpečnosti. Podle vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Litomiského novelu zřejmě předloží parlamentu ke schválení až příští vláda.

Zákon o statusu veřejné prospěšnosti má teprve podobu věcného záměru. Měl by definovat veřejně prospěšnou službu a umožnit organizacím, aby jej za stanovených podmínek získaly a spolu s ním i příslušné výhody. Exministr si od zákona slibuje rozvoj veřejně prospěšných činností a zpřehlednění neziskového sektoru.

Další z chystaných norem má podle věcného záměru Agenturu pro sociální začleňování, jejímž posláním je pomáhat zejména v romských lokalitách, změnit v ústřední správní úřad a umožnit její působení až ve 150 obcích do roku 2013. "Ministerstvo financí namítá, že to bude drahé, já jsem mluvil o nějakých 400 milionech (korun) pro rok 2013. V tento moment bych tu otázku nákladnosti nebral jako určující," uvedl ministr. Agentura je zatím odborem úřadu vlády a Kocábův úřad má zajistit její fungování až do přijetí zákona.

Mezi dalšími prioritami exministr jmenoval novelu, která by zracionalizovala povolovací řízení pro veřejné sbírky a kontrolu jejich využití, nebo oživení rejstříku nestátních neziskových organizací na portálu veřejné správy. Za "nejkomplikovanější" Kocáb označil snahu o zrušení zákazu adopce osobami stejného pohlaví, které uzavřely registrované partnerství. Walek by chtěl, aby tento podnět vládní rady pro lidská práva kabinet projednal. Kocáb chce ale ještě předtím věc prodebatovat se zástupci církví a s psychology a pediatry.

"Zatím je to v příliš emocionální poloze. Mám pocit, že té odbornosti je zde stále ještě málo," podotkl Kocáb, který na své působení ve vládě rezignoval v pondělí. Většinu dnešního vystoupení věnoval výčtu kroků, které se mu podařily, od změny exekučního řádu přes prodloužení lhůty pro povolování demonstrací, podporu zdravotně postižených po kroky pro potírání extremismu. Za neúspěch označil to, "že jsme toho mohli stihnout ještě daleko víc".

KAM DÁL?
Kocáb opustil vládu, vláda schválila nový statut "romské" rady

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny povýšena na ministerskou úroveň
Fischer se sám ujme agendy ministra pro menšiny
Klaus: Agendu "poloministra" Kocába může převzít premiér
Kocáb v pondělí končí ve vládě

ČTK, ryz,
Přečteno: 1024x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Michael KocábHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo