romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kocáb neselhal morálně, ale kulturně

Praha, 13.3.2010 20:43, (Právo)

Když v roce 1996 zemřel francouzský prezident François Mitterrand, dozvěděla se do té doby nic netušící Francie, že měl nemanželskou dceru. Přišla totiž na otcův pohřeb a byla tam ve skupině nejbližších příbuzných.

Ani Mitterrandovu rakovinu prostaty, na niž zemřel, francouzská média neprobírala. Nikdo tam nelechtal nervy reportážemi o progresi zhoubné nemoci ani popisem terapie, jako třeba v případě onemocnění Václava Havla.

Jiný kraj, jiný mrav. Francie je kulturně katolická. „Kdo v tajnosti hřeší, vlastně nehřeší,“ napsal Molière. Do češtiny se dá přeložit i jako „Není nad to, zahřešit si ve skrytu.“

Protestantům vděčíme za reformaci, demokracii a multikulturalitu, ale okna bez záclon do bytů v přízemí, jak je známe z nizozemských měst, nevyhovují všem. Ne všichni souhlasí s tím, že mravný člověk nemusí přece nic tajit.

Nyní přechází i česká společnost k zásadě, že veřejně známou osobu lze svlíknout do naha. I do nálezů Ústavního soudu tato americká zásada přes Německo proniká, úspěšné byly už i první pokusy takto zákony nejen vykládat, ale přímo formulovat.

Každý si do chlívce „známá osobnost“ či „politik“ dosadí něco jiného. Dělení lidí na chráněné a na ty, kteří se šťourání v intimním životě nesmějí vzpírat, porušuje zásadu rovnosti před zákonem. Diskriminuje podle společenského postavení.

Ministr Michael Kocáb je českobratrský evangelík, protestant. „Nechci ohrozit samotné téma lidských práv a dopustit, aby se z věcné debaty stala debata o osobních vztazích. Ve chvíli, kdy některá média zveřejňují citlivé informace z mého soukromého života, se proto chci zachovat v souladu se svým svědomím. Nehodlám se před médii vykrucovat ani bagatelizovat zveřejněné skutečnosti,“ napsal. A dokonce premiérovi demisi nabídl. Jan Fischer ji ale rozumně odmítl.

Kocáb se řídí puritánskou protestantskou morálkou. Katolík by žertem řekl, že nemá vyvážený vztah k hříchu. Ministr proto sdělil překvapené veřejnosti, jak dlouho už intimně nežije se svou manželkou, Zdůraznil, že se s Lejlou Abbasovou, s níž udržuje intimní poměr, před jejím pracovním angažmá jako mluvčí neznal, že tedy ona není důvodem rozvodu, který manželé Kocábovi chystají.

Probůh, co je ale veřejnosti do toho? Ani to, že jeho mluvčí je jeho přítelkyně, nemá význam. Ministr sám nemá podle zákona rozhodovací pravomoc – kromě rozhodování ve vládě při hlasování, a Lejla Abbasová taky ne. Proč by nemohli spolu pracovat? Její odchod ze zaměstnání u Kocába jsem nepochopil.

Ministr Kocáb neselhal morálně, jak si myslí, nýbrž politicky a kulturně. Zatáhl veřejnost do svého intimního života, a tím nás zase posunul z kontinentální morálky k americkému mravu dvojího, či dokonce několikerého metru.

KAM DÁL?
Kocáb zůstává ve vládě, premiér nechce jeho demisi
Kocáb nabídl kvůli soukromí rezignaci, Abbasová dala výpověď

Přečteno: 1121x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Michael KocábHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo