romea - logo
25. října 2021 (pondělí)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kocáb opustil vládu, vláda schválila nový statut "romské" rady

Praha, 29.3.2010 20:59, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb poslechl výzvu Strany zelených a ve vládě skončil. Svou rezignaci předal premiérovi Janu Fischerovi na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu, prezident Václav Klaus demisi přijal. Fischer Kocábovu práci ocenil. O dalším postupu chce ještě tento týden jednat s ODS a ČSSD. Jednou z variant je, že Kocábovu agendu převezme sám.

Klaus je takovému řešení nakloněn, naznačil jej už po víkendové schůzce s Fischerem. "(Prezident) je připraven pověřit na zbývající necelé dva měsíce do voleb premiéra Fischera, nominovaného do přechodné vlády Občanskou demokratickou stranou, vykonávat funkci ministra pro lidská práva. Tím bude počet ministrů nominovaných ODS a ČSSD ve vládě vyrovnán," sdělil ČTK prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Kocáb připomněl, že z vlády odchází na základě výzvy Strany zelených, která se rozhodla přestat kabinet podporovat. Cítil se prý vázán loajalitou k této straně, která nakonec převážila nad loajalitou k vládě a premiérovi. Kocábovu rezignaci ještě musí přijmout prezident Václav Klaus.

Fischer zdůraznil, že si Kocábova rozhodnutí váží. "Více si vážím mužů, kteří váhají a rozhodou se zrale, než těch, kterým je od prvních vteřin všechno jasné," poznamenal předseda vlády. Kocába zelení k rezignaci vyzvali už v úterý, když oznámili konec své podpory kabinetu. On sám ale svůj další postoj oznámil až v pátek.

Zelení svou podporu Fischerovy vlády stáhli minulý týden poté, co premiér bez širších konzultací pověřil řízením ministerstva životního prostředí ministra zemědělství Jakuba Šebestu (za ČSSD). Ten se ujal úřadu po ministru Janu Dusíkovi, kterého nominovali právě zelení a který z vlády odešel, neboť se s premiérem neshodl na postupu v otázce modernizace elektrárny Prunéřov II.

Předseda úřednické vlády na jediném ministrovi, který "přežil" z předchozího politického kabinetu, ocenil "zdravý úsudek" a dobrý politický instinkt. Podle Fischera vycházel najevo vždy, když se ve vládě "lámal chleba". Kocábovu nabídku rezignace nepřijal Fischer zhruba před třemi týdny, potom co ministr dal křeslo k dispozici kvůli údajnému poměru se svou mluvčí.

Ještě tento týden by chtěl Fischer o nové podobě vlády jednat s představiteli ČSSD a ODS, tedy stran, které jeho kabinet přes výhrady stále podporují. "Nepochybně se zástupci jak ČSSD, tak ODS připraven jednat jsem. Jednání určitě proběhne tento týden. Přáli bychom si, aby to bylo co nejdříve, ale diáře máme plné," poznamenal premiér.

Každé jednaní je podle něj smysluplné, pokud posune věci vpřed. "Já jsem přesvědčen, že ta schůzka může přinést uklidnění situace okolo vlády," poznamenal. Se stranami Fischer nechce jednat jen o personálních otázkách. "Je před námi schůze sněmovny, je před námi poměrně složité období v životě země, prudká (předvolební) kampaň," vysvětlil šéf vlády. Je proto podle něj potřeba najít nějaký způsob interakce kabinetu se stranami. "Bude o čem mluvit," podotkl Fischer.

Rozhodnutí zelených ale předseda vlády chápe jako "dostatečně silné, jasné a definitivní" a k jednání je zvát nehodlá. "Požádali oba ministry, aby odešli, oni tak učinili z vlastní vůle. Já za partnery o personálním vyznění vlády považuji nyní ODS a ČSSD," dodal Fischer.

Fischer prý zatím nedostal od občanských demokratů odpověď na svůj dopis, kterým obě strany v pátek k jednání vyzval. Není to však podle něj nic divného. "Sám jsem žádal, aby odpověď přišla z kraje tohoto týdne," poznamenal. Sama ODS nyní musí vyřešit, kdo za ni bude na takovém jednání mluvit poté, co minulý čtvrtek nahradil předsedu Mirka Topolánka v pozici volebního lídra místopředseda Petr Nečas. Podle něho o věci rozhodne stranické grémium "v následujících hodinách". Co bude ODS na schůzce požadovat, Nečas vzkazovat Fischerovi přes média nechtěl. Premiér to prý dostane písemně.

Kocába samotného na jeho odchodu nejvíc mrzí, že nedotáhne do konce práci naplánovanou až do předpokládaného konce mandátu úřednické vlády. "Ale věřím, že tato vláda se o tyto body postará," poznamenal. Připomněl také, že v Poslanecké sněmovně stále leží novela takzvaného "náhubkového zákona".

Vláda dnes schválila několik Kocábových návrhů, je mezi nimi i "povýšení" vládní rady pro menšiny, které by měl nově předsedat premiér osobně.

KAM DÁL?
Rada vlády pro záležitosti romské menšiny povýšena na ministerskou úroveň
Fischer se sám ujme agendy ministra pro menšiny
Klaus: Agendu "poloministra" Kocába může převzít premiér
Kocáb v pondělí končí ve vládě

Přečteno: 1111x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Michael KocábHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo