romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kocáb se odmítl podílet na mediální propagandě primátorky Řápkové a senátorky Janáčkové v Senátu

Praha, 21.5.2009 16:49, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb odmítl přijít do Senátu na dnešní veřejné slyšení na téma, zda stát pomáhá městům a obcím v boji s neplatiči. Stejně tak na slyšení chyběli i zástupci ombudsmana, který spolu s Kocábem patří ke kritikům postihu neplatičů exekucemi jejich sociálních dávek. Kocáb svou absenci zdůvodnil prostřednictvím své mluvčí tím, že slyšení vysílala Česká televize.

ČTĚTE CELÉ PROHLÁŠENÍ
Tiskové prohlášení ministra Kocába k veřejnému slyšení v Senátu

"Domnívám se, že prostor ve veřejnoprávním médiu pro prezentaci těchto myšlenek, se kterými zásadně nesouhlasím, je neadekvátní, a nechci se žádným způsobem na propagaci těchto myšlenek ani nepřímo podílet," vzkázal ministr přes svou mluvčí. Iniciátorka slyšení, senátorka Liana Janáčková (SSO), ministrův postoj označila za "naprosté pohrdání". "Pan ministr je zbabělec, který neumí přijít a pustit se do diskuse," dodala. "Není to zbabělý čin," hájila svého ministra mluvčí Lejla Abbasová s tím, že Kocábova stanoviska jsou veřejně známa.

Podle Kocába dostali zástupci chomutovského řešení nadstandardní prostor, ale "zástupci romské komunity, o které se jednalo zejména, nebyli přizváni vůbec". "Mé rozhodnutí umocnil i fakt, že celou akci svolala a jednostranně zaujatě řídila senátorka Janáčková, známá svými kontroverzními výroky s rasistickým podtextem," podotkl ministr.

ČT se podle mluvčího Ladislav Štichy rozhodla vysílat slyšení přímým přenosem "s ohledem na vysokou společenskou závažnost projednávaného tématu a s přihlédnutím k seznamu ohlášených řečníků". Účast Kocába považovala za garanci vyváženosti výměny názorů. "Tato konfrontace pohledů na jeden z nejpalčivějších problémů v sociální oblasti a oblasti lidských práv si zaslouží své místo ve vysílání," dodal mluvčí.

Abbasová přečetla ministrův projev, v němž mimo jiné shrnul své výhrady vůči exekucím sociálních dávek. Opětovně je označil za nezákonné, podle něj povedou k další sociální vyloučenosti dlužníků, kteří si budou mnohdy muset opatřovat peníze za obživu buď dalším zadlužováním, nebo nezákonnými způsoby.

"Pokud by obce využívaly veškerých zákonných postupů, které mají,..., tak by se do těchto situací nemusely dostávat," podotkla mluvčí. Města by měla podle možností klientům sociální péče vycházet vstříc a postupovat tak, aby nikomu nevznikaly zbytečné náklady, uvedla mluvčí s odkazem na správní řád. V Chomutově se podle ní tak nedělo, Chomutov změnil podle Kocábova projevu v rozporu se zákonem účel dávek jako pomoc v nouzi.

"Jsme povinni usilovat o sociální přívětivé prostředí pro všechny lidi i pro ty, kteří se ne vždy vlastní vinou dostali do situace hmotné nouze, ze které nenacházejí východiska. Nelze samozřejmě stát na straně neplatičů, ale i v uvozovkách slušní lidé se totiž vlivem ekonomické krize mohou přes noc ocitnout na okraji společnosti," citovala z ministrova projevu jeho mluvčí. "Pouze totalitní režimy byly doposud názoru, že hlad může mít výchovný efekt," dodal ministr v projevu.

I když na začátku slyšení senátorka Liana Janáčková apelovala na všechny přítomné, aby se oprostili od emocí, sama Janáčková nedokázala udržet nervy na uzdě a projev Abbasové doprovázela nemístnou gestikulací a mimikou.

Náměstek ministra financí Zdeněk Hejduk podpořil změny, které by umožnily efektivnější vymáhání dluhů státem i obcemi, avšak současně by zaručily ochranu dlužníků a rovné zacházení s nimi. Ředitelka odboru veřejné správy a kontroly ministerstva vnitra Marie Kostruhová popisovala metodickou pomoc obcím, kam se obrátit a jakých norem využít.

Ředitelka odboru legislativy ministerstva práce a sociálních věcí Naděžda Břeská mimo jiné přiznala, že dávky určené přímo na zaplacení nájemného nejsou příliš využívány. Podpořila myšlenku veřejně prospěšných prací za vyplacení dávek. Postavila se ale proti tomu, aby dlužníkovi po exekuci dávek zůstala jen tisícikoruna. Změnit by to měla novela občanského soudního řádu, podle níž se má nezabavitelná hotovost dlužníka zvýšit na dvojnásobek životního minima jednotlivce, aktuálně 6252 korun.

KAM DÁL?
Kocáb se odmítl podílet na mediální propagandě primátorky Řápkové a senátorky Janáčkové v Senátu

 

Přečteno: 1280x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Ivana Řápková, Exekuce sociálních dávekHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo