romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kocáb: Stát nevykoupí vepřín v Letech, ale postaví památník

Praha, 26.4.2009 14:41, (ROMEA)

Stát nevykoupí vepřín v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého sběrného tábora pro Romy z druhé světové války. Ministr pro menšiny a lidská práva v demisi Michael Kocáb (za SZ) dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že výkup vepřína by byl "politicky naprosto neprůchodný". Přesto možná v Letech vznikne pietní místo, a to pod správou památníku v Lidicích.

Dokument, který pietní místa upravuje, by měla podle Kocába schválit ještě vláda v demisi vedená Mirkem Topolánkem. Text zmiňuje Lety u Písku, ale i druhé místo bývalého romského sběrného tábora, Hodonín u Kunštátu. Podle Kocába tam stát zřídí mezinárodní vzdělávací a informační centrum o romském holokaustu.

O odstranění vepřína v Letech a vybudování důstojného památníku připomínajícího romské oběti dlouhodobě usilují nevládní organizace, Česko k jeho odstranění vyzval také Evropský parlament. Kocáb v lednu při svém jmenování do funkce prohlásil, že se o zrušení vepřína zasadí. Nedlouho poté ale upřesnil, že nejde o cíl na týdny, ale i na léta. "Je to memento, kterému se budeme věnovat tak dlouho, až to bude vyřešeno. Třeba dalších deset let," prohlásil tehdy Kocáb.

To, že dokument upravující romská pietní místa schválí ještě Topolánkova vláda, považuje Kocáb za důležité vyjádření "gesta dobré vůle" vůči romské minoritě. Ještě před tím, než se funkce ujme nová vláda Jana Fischera, Topolánkův kabinet posoudí také strategii boje proti extremismu. Její součástí má být například úprava shromažďovacího zákona nebo efektivnější opatření proti internetové kriminalitě.

V Letech bylo v době nacistické okupace soustředěno přes 1300 Romů, z nichž zde 327 zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Podobným táborem v Hodoníně u Kunštátu prošlo skoro 1400 lidí, několik stovek jich tam zemřelo.

KAM DÁL?
Názory Romů na budoucnost vepřína v Letech se liší
Ani Romovi nemusí jít o spravedlnost

Jihočeští Romové jsou v době krize proti bourání vepřína v Letech
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu
SPECIÁL: Lety u Písku

Přečteno: 1613x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lety u Písku, Michael KocábHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo