romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kocáb: Stát nevykoupí vepřín v Letech, ale postaví památník

Praha, 26.4.2009 14:41, (ROMEA)

Stát nevykoupí vepřín v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého sběrného tábora pro Romy z druhé světové války. Ministr pro menšiny a lidská práva v demisi Michael Kocáb (za SZ) dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že výkup vepřína by byl "politicky naprosto neprůchodný". Přesto možná v Letech vznikne pietní místo, a to pod správou památníku v Lidicích.

Dokument, který pietní místa upravuje, by měla podle Kocába schválit ještě vláda v demisi vedená Mirkem Topolánkem. Text zmiňuje Lety u Písku, ale i druhé místo bývalého romského sběrného tábora, Hodonín u Kunštátu. Podle Kocába tam stát zřídí mezinárodní vzdělávací a informační centrum o romském holokaustu.

O odstranění vepřína v Letech a vybudování důstojného památníku připomínajícího romské oběti dlouhodobě usilují nevládní organizace, Česko k jeho odstranění vyzval také Evropský parlament. Kocáb v lednu při svém jmenování do funkce prohlásil, že se o zrušení vepřína zasadí. Nedlouho poté ale upřesnil, že nejde o cíl na týdny, ale i na léta. "Je to memento, kterému se budeme věnovat tak dlouho, až to bude vyřešeno. Třeba dalších deset let," prohlásil tehdy Kocáb.

To, že dokument upravující romská pietní místa schválí ještě Topolánkova vláda, považuje Kocáb za důležité vyjádření "gesta dobré vůle" vůči romské minoritě. Ještě před tím, než se funkce ujme nová vláda Jana Fischera, Topolánkův kabinet posoudí také strategii boje proti extremismu. Její součástí má být například úprava shromažďovacího zákona nebo efektivnější opatření proti internetové kriminalitě.

V Letech bylo v době nacistické okupace soustředěno přes 1300 Romů, z nichž zde 327 zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Podobným táborem v Hodoníně u Kunštátu prošlo skoro 1400 lidí, několik stovek jich tam zemřelo.

KAM DÁL?
Názory Romů na budoucnost vepřína v Letech se liší
Ani Romovi nemusí jít o spravedlnost

Jihočeští Romové jsou v době krize proti bourání vepřína v Letech
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu
SPECIÁL: Lety u Písku

Přečteno: 1611x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lety u Písku, Michael KocábHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo