romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kocáb: Úřad zmocněnce pro lidská práva je v bezprizorní situaci

Praha, 1.8.2010 19:52, (ROMEA)

Podle vládního zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocábe je jeho úřad v "bezprizorní situaci". Ani dva měsíce po volbách neví, zda nová vláda jeho post nezruší. Uvedl to v rozhovoru pro server iDNES.cz.

Michael Kocáb se již sešel s premiérem Petrem Nečasem (ODS), ministrem školství Josefem Dobešem (VV) a šéfem poradců a bývalým ministrem Martinem Římanem. Snažil se je přesvědčit, že post zmocněnce pro lidská práva by měl být zachován. Zatím není jasné, zda se lidská práva dostanou do programového prohlášení vlády. "Lidská práva ve vládním prohlášení musí být," řekl podle iDNES.cz rezolutně Kocáb.

Koaliční smlouva kapitolu ani podkapitolu o lidských právech vůbec neobsahuje. "Je to chyba, kterou lze napravit vládním prohlášením. Z rozhovorů jsem se ale zatím o sekci pro lidská práva moc nedozvěděl," řekl serveru Kocáb.

Kocáb chce, aby se v programovém prohlášení vlády prosadila snaha vlády o legislativní úpravu ochrany soukromí před nepřiměřenými zásahy, které představují moderní technologie a sledovací systémy, snaha o prosazení zákona o bezplatné právní pomoci a novela náhubkového zákona.

"Vláda uznává důležitost neziskového sektoru pro fungování demokratické společnosti a pro poskytování kvalitních veřejně prospěšných aktivit. Vláda proto prosadí novelu zákona o veřejných sbírkách," to je další bod, který by se podle zmocněnce měl objevit ve vládním prohlášení.

V rámci boje proti korupci a za účelem zvýšení transparentnosti systému poskytování státních dotací by měla vláda přijmout zákon o statusu veřejné prospěšnosti a připravit takový zákon o loteriích, který bude klást důraz na transparentnost rozdělování povinných odvodů ze zisku na veřejně prospěšné služby a činnosti. 

Kocáb chce nový kabinet také požádat o spolupráci při změnách v sociálním systému, kde vláda plánuje největší reformy za 20 let. Už kontaktoval ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, aby mu plány vysvětlil detailněji.

Michael Kocáb zároveň uvedl, že v sekci lidských práv nemá kde šetřit. "U nás už se moc velké úspory dělat nedají. Pro letošek jsme museli ustoupit z našich požadavků a oželet 5,5 milionu, na rok 2011 jsme před necelým týdnem škrtli dalších 38 milionů," popisuje. Kocábova agenda letos hospodaří s 81,6 miliony korun.

Kocáb hodlá vládě předložit zákon o Agentuře pro sociální začleňování. "Napsali jsme věcný záměr zákona o Agentuře pro sociální začleňování, který by měla Nečasová vláda schválit, abychom mohli přistoupit ke zpracování paragrafovaného znění. Momentálně je Agentura v pilotní fázi a obhospodařuje 22 lokalit, většinou měst nebo obcí. V průběhu dalších tří let bychom chtěli navázat až 150 lokálních partnerství a vytvořit solidní podmínky pro řešení svíravé problematiky sociálního vyloučení. Náklady by neměly přesáhnout 400 milionů ročně, přičemž náklady na sanaci sociálního vyloučení odhadujeme na 10 miliard ročně," uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz Kocáb. "To nám ale asi neprojde," smiřuje se podle serveru s budoucím ústupkem Kocáb.

Podle Michaela Kocába je agenda zmocněnce pro lidská práva velmi rozsáhlá a proplétá se do všech vládních resortů. "Připomínkujeme každý třetí zákon," řekl serveru ïDNES.cz vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb.

ryz, iDNES.cz
Přečteno: 1819x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Michael KocábHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo