romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Komunální volby: V Chanově zvítězilo sdružení Mostečané Mostu, v Předlicích Severočeši.cz, v Janově těsně ČSSD

Praha, 17.10.2010 18:44, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

V letošních komunálních volbách podle očekávání nejlépe uspěla místní sdružení nezávislých kandidátů, získala přes polovinu z celkových 62.157 rozdělovaných zastupitelských mandátů. Z velkých politických stran na počet mandátů vyhrála ODS, pro kterou je však zisk 18,79 procenta hlasů a 5110 zastupitelských křesel fakticky prohrou.

Na mostecké sídlišti Chanov jednoznačně zvítězilo Sdružení Mostečané Mostu se ziskem 82,76 procent hlasů, druhá skončila TOP 09 (7,11%), třetí bylo uskupení "Občané městu, město občanům" (3,59%), čtvrtá ODS (2,63%) následována ČSSD a KSČM. Extremisté z DSSS zde nezískali podle očekávání ani jeden hlas. Volební účast v Chanově byla necelých 39 procent.

V ústeckých Předlicích zvítězilo uskupení Severočeši.cz se ziskem 29,61 procent hlasů, druhá byla ČSSD (22,82%), třetí ODS (10,39%), čtvrtá byla KSČM (9,75%).

Na litvínovském sídlišti Janov zvítězila těsně ČSSD (21,78%) před SNK Evropští demokraté (21,02%). Třetí skončilo uskupení Severočeši.cz (17,84%), čtvrtá byla KSČM a pátá ODS.

Do trmického zastupitelstva se z druhého místa na kandidátce ODS dostal Marcel Cichý. Na radnici Brno-sever se nedostal Karel Holomek, který kandidoval za Stranu zelených, která získala v zastupitelstvu jen dvě křesla.

Nejvíce hlasů v celé ČR, celkem 19,68 procenta, ale méně mandátů, získala ČSSD, která dokázala ODS sebrat vítězství v mnoha velkých městech. Volby obnovily prestiž KDU-ČSL, která získala 3738 mandátů.

Voleb se zúčastnilo 48,5 procenta voličů a účast tak je rekordně vysoká.

Podle volebního serveru Českého statistického úřadu ČSSD dostala za získané hlasy 4578 mandátů. Zisk zastupitelského mandátu je závislý na počtu voličů v obci, ve větších městech tak k zisku mandátu bylo potřeba více hlasů. Lidovcům proto k jejich výraznému zisku v počtu mandátů stačilo například méně procent hlasů než KSČM k jejich 3185 zastupitelům. KSČM k tomu potřebovala 9,56 procenta hlasů, lidovcům k jejich vyššímu zisku stačilo 5,47 procenta hlasů.

Pokud by byly sledovány jen procentuální výsledky známých stran, byla by nejúspěšnější stranou voleb sociální demokracie, ODS by skončila na druhém místě. Její výsledky se výrazně snížily především ve velkých městech. V Praze podlehla své partnerce na vládní úrovni TOP 09. V roce 2006 ODS na radnicích reprezentovalo 7033 lidí, nyní je to o téměř 2000 méně. Sociálním demokratům zhruba 250 zastupitelů přibylo.

V tomto ohledu uspěly i Věci veřejné, které posílily skoro o 300 zastupitelů, a zejména loni založená TOP 09 - při své premiéře v komunálních volbách obsadila místa 1500 zastupitelů. Tisícovku zastupitelů získali navíc nezávislí kandidáti a jejich sdružení, komunisté přibližně stejný počet mandátů ztratili.

Ze 24 statutárních měst vyhrála ODS v roce 2006 v 21, nyní jen ve čtyřech. ČSSD má nyní nejsilnější pozici na 13 magistrátech, TOP 09 bude kromě Prahy mít hlavní slovo i ve Zlíně. Ve čtyřech městech vyhrály jiné strany či hnutí. Co budou tyto výsledky znamenat pro reálné vládnutí ve městech v příštích letech, to ukážou až začínající povolební vyjednávání.

ODS, která je nominálně neúspěšnější stranou, si fakticky výrazně pohoršila nejen ve velkých městech, ale i celkově. V roce 2006 nakonec samostatně bez koalic disponovala 7033 mandáty, nyní jich má 5110. ČSSD si tam, kde kandidovala samostatně pomohla o několik stovek mandátů - v roce 2006 jich získala 4332, nyní 4578.

K úplnému sečtení výsledků letošních komunálních voleb chyběl dnes v 6:00 jen jeden z dvanácti volebních okrsků v Domažlicích. Podle informací z ČSÚ tam přímo na místě s přepočítáváním odevzdaných hlasů pomáhají pracovníci úřadu a též zaměstnankyně místní radnice.

Výsledky podle volebních stran neodrážejí skutečný počet mandátů, které strany nebo nezávislí kandidáti ve volbách získali. K jejich výsledkům bude ještě potřeba přičíst mandáty, které získaly v nejrůznějších místních koalicích. Podle ČSÚ budou kompletní výsledky podle navrhujících stran či politické příslušnosti kandidátů k dispozici až v pondělí poté, co budou projednány Státní volební komisí.

ČTK, ryz,
Přečteno: 1909x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo