romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Komunitní centrum PRÁDELNA zve na výstavu výšivek Markéty Šestákové

Praha, 4.4.2011 15:40, (ROMEA)

Při příležitosti oslavy Mezinárodního dne Romů 8. dubna otevírá komunitní centrum Prádelna dubnovou výstavu výšivkami Markéty Šestákové. Nádherné, precizně vyšívané obrazy romské výtvarnice představují tradiční zvyky a způsob života Romů v minulosti. Soubor více než čtyřiceti originálních výšivek zapůjčilo ze svých sbírek Muzeum romské kultury v Brně.

Vernisáž proběhne v pátek 8. 4. 2011 od 17 hodin - Holečkova 38, Praha 5 - Smíchov. Vystoupí zde taneční a hudební soubory ze ZŠ Grafická a jejich hosté.Autorka na základě vlastních kreslených návrhů tvoří již od roku 1992. Čerpá hlavně z kultury Romů, například z některých obřadů, jakými jsou svatba, křest, pohřeb, zásnuby, ale i z řemesel, které Romové v minulosti provozovali, jsou jimi kotlářství, kovářství, košíkářství a dále také kartářky.

A jak dlouho trvá vyšít jeden obrázek? "Než začnu dělat obrázek, musím si předem určit barvy, aby k sobě všechno hezky ladilo, aby to bylo pěkné a pestré. Když mám velkou chuť něco dělat a nemám na práci mnoho věcí okolo, může být obrázek hotový za týden. Když mám hodně práce, trvá to třeba i čtrnáct dní nebo měsíc. Mám své nápady, například jdu do přírody, vidím nějakou věc, nějakou maličkost, kytku nebo hezkou oblohu nebo cokoli, a už mám představu, co tam bude. Nebo v časopisu vidím krásnou ženu, a už vím, co bude okolo ní. Nebo mám náhlou myšlenku a říkám si, že by to mohlo být pěkné,“ řekla Marie Šestáková.

Tomu odpovídají i názvy autorčiných obrázků: „Kheliben – Tanec”, “Vyznání lásky v koruně stromu”, “Co oko vidí, ústa řeknou”, “Slunce – dar života”.

NEPŘEHLÉDNĚTE
 
Podrobnosti na stránkách KC PRÁDELNA
 KC PRÁDELNA - facebook
 ZŠ Grafická
 Muzeum romské kultury

Markéta Šestáková se narodila 17. ledna 1952 v Rokycanech a po brzké smrti matky vyrůstala v dětském domově. Na počátku dospělosti se vydala hledat své kořeny a znovu objevila svět Romů, našla si mezi nimi životního partnera a konečně i své trvalé štěstí. Pracovala vždy v dělnických profesích, brzy po pádu totality přišla o práci a od té doby je nezaměstnaná. To jí však umožnilo věnovat se naplno někdejší příležitostné zálibě - vyšívání výjevů ze života Romů.

Vyšívá pouze originální náměty podle vlastních kreslených předloh, ve kterých se vrací do dávného světa Romů, žhavou současnost ztvárňuje bavlnkami vždy jen idylicky a bez známek konfliktů. Sbírá také staré romské příběhy a pohádky, které pak sama zpracovává nejen výtvarně, ale i literárně. Autorka žije v Českých Budějovicích, současná situace Romů u nás ji však nenechává klidnou, proto přispívá svými názory, eseji a postřehy do romského týdeníku Romano hangos /Romský hlas,
který vychází v Brně.

Její díla byla uveřejněna:
Romové – O Roma. Tradice a současnost. Angoder the akának. Brno 1999, s. 8. (Viz K 33/2000.)
Milý Bore… Profesoru Ctiboru Nečasovi k jeho sedmdesátým narozeninám věnují přátelé, kolegové a žáci. Brno 2003, s. 11, 99, 221, 343. (Viz K 578/2005.)
The Heart of Europe. Review of the Czech Republic, Vol. 11, N. 2/2004, s. 29. (Viz Kp 439/2005.)
Sbírky Muzea romské kultury. Výtvarné umění. Romští autoři – přírůstky 1991 – 2005. Muzeum romské kultury v Brně o.p.s.: Brno, 2005, str. 132 – 137.
Horváthová, J.: Vyšívané příběhy. Markéta Šestáková. In: Romano džaniben, ňilaj (léto) 2005, s. 161-177.

KAM DÁL?
 
Podrobnosti na stránkách KC PRÁDELNA
 KC PRÁDELNA - facebook
 ZŠ Grafická
 Muzeum romské kultury
 

tisková zpráva, Tisková zpráva komunitního centra PRÁDELNA
Přečteno: 1673x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, Mezinárodní den Romů, 2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo