romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Konec žhářů - poslední dny procesu případu Vítkov

Ostrava, 15.11.2010 0:00, (Romano voďi)

Z konečné části líčení s obžalovanými ze žhářského útoku ve Vítkově vám přinášíme poslední a vlastně nejdůležitější tři dny - dva zasvěcené závěrečným řečem obžaloby a obhajoby a poslední vynesení rozsudku.

5. ŘÍJNA DOPOLEDNE

Čtveřice obžalovaných vchází doprovázena ozbrojenou eskortou, každý z nich pak ještě svým vlastním osobním dozorcem v modrošedé uniformě vězeňské služby. První jde jako vždy David Vaculík (26) dnes převlečen do nové košile. Zepředu pro soudní senát, státní zástupkyni se zmocněnci i obhájce běžná světlomodrá košile s kostkou, zezadu pro novináře vyšito Thor Steinar. Vaculík, věčně mlčící, k ničemu se zásadně nevyjadřující, zvládá své vzkazy a názory vysílat k veřejnosti prostě jinak. Tentokrát si už podruhé oblékl skandinávskou značku Thor Steinar, neonacisty oblíbenou natolik, že je její prodej v Německu zakázán.


                                                                                                                                             Foto: Milan Jaroš

Za ním vchází Jaromír Lukeš (26) zjevně dnes rozhodnut nezůstat za kolegou Vaculíkem v neonazi módě pozadu. Černé tričko s bílým nápisem Ragnarek, který propaguje kapelu hrající neonacistický hudební styl white power music a odkazuje k armagedonu ze skandinávské mytologie, při kterém své životy za lepší svět obětují i sami bohové.

Ivo Müller (25) s Václavem Cojocaru (22) se provokovat nechystají. V běžných nažehlených košilích se snaží být spíše neviditelní a dostát své roli „pouhých“ pomahačů.

Jako první si bere slovo státní zástupkyně Brigita Bilíková a začíná číst svou čtrnáctistránkovou závěrečnou řeč „O pachatelích skutku není nejmenších pochybností,“ pronáší hned v úvodu státní zástupkyně Bilíková a jedním dechem dodává, že vina byla prokázána na základě předložených důkazů, nicméně je podle ní hierarchizovaná.

Mozkem útoku je pro ni Jaromír Lukeš, třikrát trestaný zakladatel opavské buňky Autonomních neonacistů. Bez důslednosti a radikálnosti Davida Vaculíka, jednou trestaného pracovníka technických služeb, by však čin nikdy nedokonal. Ivo Müller společně s Václavem Cojocaru jsou pak o krok v pozadí a při návrhu jejich nižších trestů bere státní zástupkyně podle svých slov v úvahu především jejich spolupráci s policii a projevenou lítost. Nejmladší ze čtveřice Cojocaru nebyl navíc nikdy trestán a pravidelně na rozdíl od ostatních pracoval.


Strategie se nevyplatily, soud vidí vinu stejně pro všechny.                                           Foto: Milan Jaroš

VÍCE NEŽ PŘED ROKEM

A její slova se ve světle právě končícího procesu se jeví odvážná, i když logická. Vraťme se teď o více než rok zpět. Podle svědeckých výpovědí den před činem přijeli rodáci z Horního Benešova Vaculík a Müller do asi třicet kilometrů vzdálené Opavy, aby se setkali s Lukešem a dalšími neonacisty v místní hospodě Peklo. Zván byl i Cojocaru, ten však kvůli finanční tísni nedorazil. Mezi stolovníky byly i dvě známé firmy, minimálně na severomoravské neonacistické scéně. Tomáš Vassiov, který si odseděl tři roky, protože společně s kumpány brutálně pobodal náhodně vytipovaného Roma v Ostravě, a Tomáš Ondřejek přezdívaný Křeček, člen kapely neonacistické kapely Adler (německý výraz pro Říšskou orlici).

O čem se společnost do pozdních večerních hodin bavila, se už později při výsleších na policii neshodla. Jisté je, že padla slova zápalné lahve a ve hře se poprvé objevilo i městečko Vítkov. Nabídnout vhodný objekt k házení zápalných lahví měl právě Lukeš, který tam ještě měsíc před činem dojížděl za svou blonďatou milenkou.

V tuto chvíli už vše bylo domluveno, Vaculík, Lukeš a Müller se dohodli na následující den s tím, že první jmenovaný se postará o všechny technické náležitosti. Druhý den odpoledne obdržel Cojocaru v domě svého nevlastního otce v Sobotíně několik instruktážních esemesek. Později uvedl, že už si nevzpomíná, zda byly od Müllera či Vaculíka. Podle nich měl sehnat nějaké skleněné lahve, hořlavinu a kus látky a se vším se vydat za nimi do Horního Benešova. Cojocaru vytáhl z kontejneru několik lahví od alkoholu, nějaký hadr i kanystr z náhradním benzinem měl podle svých slov v autě vždycky a vyrazil na téměř šedesátikilometrovou cestu, aby zabil nudu, jak řekl před soudem.

Když se kolem deváté večerní setkal s Vaculíkem a Müllerem, příkře odmítl dále pokračovat svým autem, a hradit tak vše ze své kapsy. Přesedlo se tedy do Vaculíkova vozu a jelo se pro Lukeše. Čekal je u stánku s rychlým občerstvením a s někým telefonoval. Možná právě s tmavovlasou středoškolačkou, o níž poslední dobou tolik usiloval. Chtěla, aby šel do Pekla na diskotéku. „Nepůjde, jdou na cikány,“ řekla kamarádce poté, co típla mobilní telefon. A tato věta se uložila v paměti dobrovolnému hasičovi Markovi Heczkovi, jedoucímu společně s ní a dalšími dvěma lidmi v jednom autě z Otic do opavského Pekla.

Čtveřice se mezitím posilnila fastfoodovou stravou a vyrazila směr jihozápad - Vítkov. Městečkem dvakrát nebo třikrát projela. Pohledem zkontrolovala domek, na nějž chtěla zaútočit. Hledala vhodné místo, kde naplnit lahve. Šerý prostor někde u garáží vyhovoval perfektně. Vyskočili z auta a společně vytvořili molotovovy koktejly - pruh látky sloužící jako knot zalitý do tří čtvrtin lahve benzinem Natural. Doteď řídil Vaculík, po naplnění lahví se vyměnili, za volant sedá Lukeš. Už s připravenými lahvemi v rukou si uvědomují, že nemají sirky ani zapalovač. Jedou zpět do centra Vítkova a Lukeš kupuje zapalovač v hospodě.

Přijíždějí k domku. Lukeš nechává běžet motor a svítit parkovací světla. Vyskakují jen tři, každý v ruce po jedné lahvi. Nejprve si stoupnou přede dveře. Rozhlédnou se. Pak běží každý k jednomu z oken a hází lahev. Celá akce trvá jen pár vteřin. Nesedají do auta a rychle bez jediného pohledu zpět odjíždějí.

Ve stejný moment začíná osm obyvatel domku bojovat o svůj život. Nejpohotovější je Vlasta Malá, která v době útoku nespala, ale dřímala u televize. Běží pro hrnec s vodou odložený na kamnech a chrstá jej na svého manžela, na němž začala hořet peřina. Oba vstávají a snaží se zachránit, co se dá. Za pár krátkých minut už ale pro dým není nic vidět.

V protější místnosti, kde žije dcera paní Vlasty Anna Siváková s druhem, je situace mnohem horší, a navíc jsou tu čtyři malé děti. Tři větší dcerky se podaří vyvést bez zranění. Nejmladší Natálie, na kterou vyšplíchla podle pozdějšího konstatování znalce většina benzinu, hoří po celém těle. Její otec Pavel se ji snaží hasit, pak rychle vybíhá. Punčošky s příměsí umělých vláken se jí zapekly do kůže a nejdou sundat. Anna Siváková bere Natálii zabalenou v dece do náručí a přeskakuje s ní plot blízké nemocnice. Přijíždějí hasiči.


Nemusíte mluvit, stačí vědět, co si obléknout. (Vaculík v košili Thor Steinar, Lukeš v tričku Ragnarok)
                                                                                                                                             Foto: Milan Jaroš

Trojice pachatelů už mezitím za jízdy vyhodila rukavice a míří k Opavě. Cestou míjí hasičský vůz. Vaculík si stále stěžuje na popálenou ruku. Lukeš tedy nejprve zastavuje před bytem kamaráda Ondřejka a bere si od něj sprej proti popáleninám. Rozcházejí se. Lukeš míří na diskotéku Peklo, zbývající trojice domů.

V Pekle sice potkává svou tmavovlasou středoškolačkou, ale beze slova si sedá ke kamarádovi z dětství, neonacistovi Vassioovi.
Ve Vítkově zatím hasí profesionální i dobrovolný hasičský sbor, velice rychle je jasné, že dům se nepodaří zachránit. Dvouletá Natálie začíná svůj boj o život, který se protáhne na následujících šest měsíců.

Cojocaru se probouzí až dopoledne a na teletextu si přečte o následcích útoku, kterého se před pár hodinami dopustil, a propadne panice. Marek Heczko možná zrovna v tu chvíli poslouchá omluvu unaveného školitele, který noc strávil hašením domu romské rodiny ve Vítkově, kam někdo vhodil zápalné lahve. Po výcviku si dobrovolný hasič Heczko vše skládá dohromady. Včera zaslechnutá věta v autě „… jedou na cikány!“ a žhářský útok ve Vítkově. Volá na policii, a díky němu se jen o pár dnů později rozjíždí policejní sledovací a odposlouchávací akce s názvem Vítek.

5. ŘÍJNA ODPOLEDNE

Státní zástupkyně Bilíková navrhla přísné tresty: pro Vaculíka s Lukešem 20 až 25 let, pro Müllera 15 až 20 a pro Cojocaru 15. Později ji překoná jen zmocněnec nezletilých poškozených Pavel Uhl, ten ve své závěrečné řeči navrhuje pro všechny čtyři doživotí. Z obhájců se dnes na řadu dostává jen advokát Vaculíka Petr Kausta se svou více než dvouhodinovou řečí připomínající chvílemi spíše politický projev.

A tento příměr se možná blíží skutečnosti víc, než by bylo záhodno pro jeho klienta. Advokát Kausta důsledně mluví o Cikánech, nikoli Romech, a svůj projev zakončuje podivným tvrzením lahodícím uším mas. „Podle mého názoru se nejednalo o rasově motivovaný čin, protože v Česku rasisté nežijí,“ říká s naprosto vážnou tváři v přímém přenosu veřejnoprávní televize a preference sedmičce kandidátky hnutí Ostravak, za kterou jde už za deset dnů do komunálních voleb, musí jít prudce nahoru. V kraji, kde se vysoká nezaměstnanost pojí s množstvím sociálně vyloučených lokalit obydlených převážně Romy, je to voda na mlýn nespokojeným a frustrovaným.

Pro svého klienta advokát Kausta požaduje zproštění ve všech bodech, protože podle něj nebylo prokázáno, že by na místě vůbec byl. Na tvářích přísedících vyluzuje jen nesouhlasné grimasy. Předseda senátu Miloslav Studnička zachovává kamennou tvář. Pro dnešek je líčení u konce, ostatní obhájci dostanou šanci zítra.

 

6. ŘÍJEN

Podobně nevinně jako předešlý den advokát Kausta vidí svého klienta Lukeše i Pavel Pěnkava. Lukeš prý nevěděl, že objekt je obydlen a navíc byl „pouhým“ řidičem. Zatímco ostatní házeli zápalné lahve, on jen čekal v přistaveném autě. Čin neplánoval, a tak se jedná jen o poškození cizího majetku a neúmyslné ublížení na zdraví.

Ve své strategii jde Pěnkava ještě dál a zpochybňuje svědectví poškozených. Podle něj k tragickému popálení malé Natálie mělo dojít kvůli rodičům, kteří svou dcerku v hořícím domě zapomněli. Toto tvrzení rozdmýchá ještě větší nenávist části české veřejnosti vůči matce Natálie a internetové diskuze se v cuku letu plní vulgárními výkřiky do tmy dělajících z obětí viníky. „Tu Sivákovou by měli poslat do vězení, vždyť ji tam ta černá huba zapomněla, a teď chce ještě odškodnění,“ objevuje se i na našem zpravodajském serveru Romea.cz.


Anna Siváková, matka Natálie, se svým zmocněncem Ladislavem Balážem.                 Foto: Milan Jaroš

Advokátka Polišenská zastupující Müllera tak radikální není, nicméně v tom zásadním - změně trestní kvalifi kace se shoduje s kolegou Pěnkavou. Její klient během líčení stále opakoval, že se mělo jednat o útok na sklad s kradeným zbožím. „Nikomu nechtěl ublížit ,“ je si jistá mladá obhájkyně.

Slovo si bere obhájce nejmladšího z obžalovaných, Cojocaru, Ladislav Myšák, který roli svého klienta vidí jako naprosto okrajovou. Podle něj nevěděl Cojocaru do poslední chvíle žádné detaily o akci. Stejně jako ostatní dva obžalovaní komunikující se soudem si myslel, že zápalné lahve hází do neobydlené ruiny.

„Můj klient vzhledem ke svému psychologickému posudku, který jej popisuje jako normálního, empatického člověka, není schopen plánovat vraždu, natož vraždu na dětech,“ to je červená nit celého Myšákova projevu.

Po jeho skončení dává soudce Studnička prostor ještě obžalovaným. Cojocaru s Müllerem se se sklopenou hlavou omlouvají. Lukeš sebevědomě volí cestu kritiky všech zainteresovaných stran - policie, státní zástupkyně, soudu, médií a dokonce i poškozených. Nakonec vznáší později proslulou řečnickou otázku: „Když se na nás podíváte, vidíte bestiální vrahy, nebo prostě kluky, kteří udělali chybu?“ Následujících čtrnáct dní tráví čtveřice v nejistotě a doufání. Jak senát rozhodne a komu uvěří?

20. ŘÍJNA

Dvacet čtyři fotících kameramanů a fotografů plus plný balkon píšících novinářů a televizních redaktorů. První čtvrt hodiny jen smršť blesků, pak musí fotografové pryč. Soudce povstává a čte rozsudek. Tresty vyrážejí dech. Čekalo se mnoho, obvyklá praxe ale je, že ne více než navrhuje státní zástupce. Pro Davida Vaculíka, Jaromíra Lukeše a Ivo Müllera dvacet dva let. Pro Václava Cojocaru dvacet let s přihlédnutím k jeho čistému trestnímu rejstříku. Žádné jiné polehčující okolnosti soudní senát nezohlednil. Zároveň vyhovuje v plném rozsahu návrhu na odškodné pro malou Natálii, který činí devět a půl milionů korun, a odsuzuje obžalované k uhrazení léčebných nákladů zdravotní pojišťovně a škody na domě a majetku poškozených.

Reakce obžalovaných z balkonu vyhrazeného novinářům nelze vidět. Později se v kuloárech soudu mluví jen o šoku obžalovaného Müllera, jehož vinu na rozdíl od státní zástupkyně Bilikové viděl tříčlenný soudní senát stejnou jako Lukešovu a Vaculíkovu.
Všichni obhájci se po domluvě se svými klienty okamžitě odvolávají. Státní zástupkyně této možnosti nevyužije, což znamená, že u Vrchního soudu v Olomouci mohou obžalovaní dostat „jen“ stejné nebo nižší tresty.

Vysouzené odškodné Natálie pravděpodobně nikdy neuvidí. Obžalovaní nemají žádný majetek, ze kterého by jej mohli platit. „Je to spíše morální satisfakce, a tak jsem o tom s rodiči Natálie i mluvil,“ říká její zmocněnec Pavel Uhl.

Na začátku příštího roku by se měla celá kauza dostat před Vrchní soud v Olomouci, výrazně nižší tresty nikdo nečeká. Doba, kdy se v Česku za rasově motivované vraždy chodilo do vězení na pár roků, je rozsudkem v případu Vítkov zjevně pryč. Ostravský senát vedený soudcem Studničkou ukázal, že společenská nebezpečnost takových činů je příliš vysoká, než aby se daly posuzovat běžnou optikou.

Dnes tříletou Natálii čeká navíc boj o plnohodnotný život, který jí připravila čtveřice žhářů.

Přečteno: 2478x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 9, 10/2010HLAVNÍ ZPRÁVY

 ..
romea - logo