romea - logo
26. června 2019 (středa)
svátek má Adriana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Konference Ethnic Friendly přístup v zaměstnávání

Brno, 13.6.2007 9:46, (ROMEA/Iq Roma Servis)

Občanské sdružení IQ Roma servis, poskytující sociální, poradenské a vzdělávací služby pro sociálně vyloučenou romskou komunitu pořádá dne 19. 6. 2006 od 14:00 hod konferenci s názvem „Ethnic Friendly přístup v zaměstnávání“. Tématem této konference, jejíž hosty jsou především zástupci úřadů a institucí i zaměstnavatelé z Brna a Jihomoravského kraje, je reflexe situace na trhu práce z hlediska rovných příležitostí a diskriminace z důvodu etnického původu a představení koncepce Ethnic Friendly zaměstnavatel. Tisková konference bude od 13:00 hod.

Během konference, již svým úvodním slovem zahájí 1. náměstek hejtmana JMK, bude představena koncepce Ethnic Friendly zaměstnavatel, jejíž podstatou je přijímání opatření k zajištění rovného zacházení zaměstnavateli a jejich následné ocenění značkou Ethnic Friendly zaměstnavatel. Nad projektem, jehož cílem je přispět k vytváření nediskriminačního prostředí na trhu práce i ve společnosti, převzal záštitu primátor města Brna Roman Onderka a první náměstek hejtmana JMK Ing. Milan Venclík.

Situace Romů na trhu práce je poměrně neutěšená. Velká část z nich se potýká s nízkou kvalifikací, absencí pracovních návyků či závislostí na systému sociálních dávek, což podmiňuje dlouhodobou nezaměstnanost. Mnozí Romové se ale snaží nalézt uplatnění na trhu práce, nicméně se přitom museli a musejí potýkat s předsudky svého okolí. Nejsou výjimkou případy, kdy si zájemce o zaměstnání sjedná telefonicky osobní schůzku se zaměstnavatelem, přičemž mu je poté při osobním kontaktu, kdy zaměstnavatel zjistí, že uchazeč je romského původu, sděleno, že místo je již obsazeno, aniž by tak opravdu bylo. Podobné případy jsou projevem diskriminačního přístupu, kdy je zájemcům o zaměstnání upírána příležitost získat práci a v konečném důsledku i uplatnění a místo ve společnosti.

Diskriminační přístup k osobám romského původu a jejich odmítání jako zaměstnanců nepřispívá jen k sociálnímu vyloučení Romů, ale má dopad i na samotné zaměstnavatele. Zaměstnavatel, který jedná v souladu se zásadou rovného zacházení a dává příležitost každému bez ohledu na jeho etnický původ, má mj. mnohem větší šanci využít potenciál skrývající se v nabízených pracovních silách, je uznávaným subjektem pro úřady i evropské instituce, nemusí se obávat sankcí za porušování právní úpravy ČR či EU.

Přečteno: 919x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo