romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Konference Ethnic Friendly přístup v zaměstnávání

Brno, 13.6.2007 9:46, (ROMEA/Iq Roma Servis)

Občanské sdružení IQ Roma servis, poskytující sociální, poradenské a vzdělávací služby pro sociálně vyloučenou romskou komunitu pořádá dne 19. 6. 2006 od 14:00 hod konferenci s názvem „Ethnic Friendly přístup v zaměstnávání“. Tématem této konference, jejíž hosty jsou především zástupci úřadů a institucí i zaměstnavatelé z Brna a Jihomoravského kraje, je reflexe situace na trhu práce z hlediska rovných příležitostí a diskriminace z důvodu etnického původu a představení koncepce Ethnic Friendly zaměstnavatel. Tisková konference bude od 13:00 hod.

Během konference, již svým úvodním slovem zahájí 1. náměstek hejtmana JMK, bude představena koncepce Ethnic Friendly zaměstnavatel, jejíž podstatou je přijímání opatření k zajištění rovného zacházení zaměstnavateli a jejich následné ocenění značkou Ethnic Friendly zaměstnavatel. Nad projektem, jehož cílem je přispět k vytváření nediskriminačního prostředí na trhu práce i ve společnosti, převzal záštitu primátor města Brna Roman Onderka a první náměstek hejtmana JMK Ing. Milan Venclík.

Situace Romů na trhu práce je poměrně neutěšená. Velká část z nich se potýká s nízkou kvalifikací, absencí pracovních návyků či závislostí na systému sociálních dávek, což podmiňuje dlouhodobou nezaměstnanost. Mnozí Romové se ale snaží nalézt uplatnění na trhu práce, nicméně se přitom museli a musejí potýkat s předsudky svého okolí. Nejsou výjimkou případy, kdy si zájemce o zaměstnání sjedná telefonicky osobní schůzku se zaměstnavatelem, přičemž mu je poté při osobním kontaktu, kdy zaměstnavatel zjistí, že uchazeč je romského původu, sděleno, že místo je již obsazeno, aniž by tak opravdu bylo. Podobné případy jsou projevem diskriminačního přístupu, kdy je zájemcům o zaměstnání upírána příležitost získat práci a v konečném důsledku i uplatnění a místo ve společnosti.

Diskriminační přístup k osobám romského původu a jejich odmítání jako zaměstnanců nepřispívá jen k sociálnímu vyloučení Romů, ale má dopad i na samotné zaměstnavatele. Zaměstnavatel, který jedná v souladu se zásadou rovného zacházení a dává příležitost každému bez ohledu na jeho etnický původ, má mj. mnohem větší šanci využít potenciál skrývající se v nabízených pracovních silách, je uznávaným subjektem pro úřady i evropské instituce, nemusí se obávat sankcí za porušování právní úpravy ČR či EU.

Přečteno: 919x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo