romea - logo
17. srpna 2019 (sobota)
svátek má Petra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kostarika: Romům vstup zakázán

Kostarika, 4.3.2008 21:56, (Převzato: Reflex.cz)

Nejprve mi to přišlo vtipné, ale pak mi došlo, že mluvím s americkou leteckou společností a ta na téma rasové rovnoprávnosti nežertuje. „Vstup do země je odmítnut komukoli, kdo vypadá jako hippie nebo cikán,“ odrecitovala mi imigrační pravidla po telefonu paní z Continental Airlines, když jsem chtěla koupit letenku na Kostariku.

Nejenom že je neobvyklé slyšet politicky nekorektní termín „cikán“ v konverzaci s americkou firmou, ale zarazil mě i samotný obsah sdělení. Kostarika, liberální země a nejstarší demokracie v Latinské Americe, pošle kohokoli, kdo vypadá jako hippie nebo Rom, prvním letem zpátky domů?

„Takže celá etnická skupina nemůže do Kostariky?“ ptala jsem se ze zvědavosti. Paní mi odpověděla klasickým způsobem zákaznických center: „Já jen čtu, co je tu napsané. Continental neodpovídá za imigrační pravidla jiných zemí.“ V Čechách by zřejmě ještě přihodila „Já jsem si to nevymyslela!“, ale tady se pevně držela základního pravidla: se zákazníkem se nehádá, ani když nemá pravdu, a zejména když klade debilní otázky.

Na webech jiných leteckých společností jsem našla něco podobného: Entry refused to gypsies and to those with hippy appearance (Vstup zamítnut cikánům a lidem s hippie vzhledem).

Vím, že Kostarika má k „lidem s hippie vzhledem“ hořkosladký vztah. Byli to američtí hipíci, kteří první „objevili“ Kostariku, když hledali nekomerční azyl. Dnes zde vlastní většinu turistických služeb, přes surfařské školy až po hotely. Jenže nová vlna hipíků – těch s dredy a Bobem Marleyem na triku – se sem nehodí. Polehávají zfetovaní na plážích a zastrašují movité ekoturisty živící místní ekonomiku.

Dejme tomu. Ale co špatného na Kostarice provedli Romové?

Podle anglického slovníku je gypsy člen skupiny lidí s tmavou pletí a vlasy, který mluví romsky a tradičně žije nomádským životem, živí se sezónní prací a věštectvím. Na Kostarice si asi Romy představují podobně jako Evropané americké indiány: zamrzlé někde v 18. století. Pravda ale je, že pár „tradičních cikánů“ jsem ve Střední Americe viděla. Nevím, co by na letišti v San Jose řekli na Roma z Prahy, který má odbarvené vlasy, stálou práci, mluví česky, bydlí už třicet let na stejném sídlišti a neumí věštit.

Jde jim o rasu, národnost nebo životní styl?

„Jak poznají, že je někdo hippie nebo cikán?“ zpovídala jsem dál paní z Continentalu, která by se zřejmě kvůli svému vzhledu do Kostariky nedostala, vzhledem k tomu, že zákaznický servis je pravděpodobně díky outsourcingu někde v Indii.

Nedostalo se mi odpovědi, spíš nápovědy: „Je neobvyklé, aby někoho, kdo má u sebe aspoň pět set dolarů v hotovosti a zpáteční letenku, poslali zpátky.“

Iva Skochová
Přečteno: 1925x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo