romea - logo
3. června 2020 (středa)
svátek má Tamara
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kostarika: Romům vstup zakázán

Kostarika, 4.3.2008 21:56, (Převzato: Reflex.cz)

Nejprve mi to přišlo vtipné, ale pak mi došlo, že mluvím s americkou leteckou společností a ta na téma rasové rovnoprávnosti nežertuje. „Vstup do země je odmítnut komukoli, kdo vypadá jako hippie nebo cikán,“ odrecitovala mi imigrační pravidla po telefonu paní z Continental Airlines, když jsem chtěla koupit letenku na Kostariku.

Nejenom že je neobvyklé slyšet politicky nekorektní termín „cikán“ v konverzaci s americkou firmou, ale zarazil mě i samotný obsah sdělení. Kostarika, liberální země a nejstarší demokracie v Latinské Americe, pošle kohokoli, kdo vypadá jako hippie nebo Rom, prvním letem zpátky domů?

„Takže celá etnická skupina nemůže do Kostariky?“ ptala jsem se ze zvědavosti. Paní mi odpověděla klasickým způsobem zákaznických center: „Já jen čtu, co je tu napsané. Continental neodpovídá za imigrační pravidla jiných zemí.“ V Čechách by zřejmě ještě přihodila „Já jsem si to nevymyslela!“, ale tady se pevně držela základního pravidla: se zákazníkem se nehádá, ani když nemá pravdu, a zejména když klade debilní otázky.

Na webech jiných leteckých společností jsem našla něco podobného: Entry refused to gypsies and to those with hippy appearance (Vstup zamítnut cikánům a lidem s hippie vzhledem).

Vím, že Kostarika má k „lidem s hippie vzhledem“ hořkosladký vztah. Byli to američtí hipíci, kteří první „objevili“ Kostariku, když hledali nekomerční azyl. Dnes zde vlastní většinu turistických služeb, přes surfařské školy až po hotely. Jenže nová vlna hipíků – těch s dredy a Bobem Marleyem na triku – se sem nehodí. Polehávají zfetovaní na plážích a zastrašují movité ekoturisty živící místní ekonomiku.

Dejme tomu. Ale co špatného na Kostarice provedli Romové?

Podle anglického slovníku je gypsy člen skupiny lidí s tmavou pletí a vlasy, který mluví romsky a tradičně žije nomádským životem, živí se sezónní prací a věštectvím. Na Kostarice si asi Romy představují podobně jako Evropané americké indiány: zamrzlé někde v 18. století. Pravda ale je, že pár „tradičních cikánů“ jsem ve Střední Americe viděla. Nevím, co by na letišti v San Jose řekli na Roma z Prahy, který má odbarvené vlasy, stálou práci, mluví česky, bydlí už třicet let na stejném sídlišti a neumí věštit.

Jde jim o rasu, národnost nebo životní styl?

„Jak poznají, že je někdo hippie nebo cikán?“ zpovídala jsem dál paní z Continentalu, která by se zřejmě kvůli svému vzhledu do Kostariky nedostala, vzhledem k tomu, že zákaznický servis je pravděpodobně díky outsourcingu někde v Indii.

Nedostalo se mi odpovědi, spíš nápovědy: „Je neobvyklé, aby někoho, kdo má u sebe aspoň pět set dolarů v hotovosti a zpáteční letenku, poslali zpátky.“

Iva Skochová
Přečteno: 1998x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo