romea - logo
16. června 2019 (neděle)
svátek má Zbyněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kostarika: Romům vstup zakázán

Kostarika, 4.3.2008 21:56, (Převzato: Reflex.cz)

Nejprve mi to přišlo vtipné, ale pak mi došlo, že mluvím s americkou leteckou společností a ta na téma rasové rovnoprávnosti nežertuje. „Vstup do země je odmítnut komukoli, kdo vypadá jako hippie nebo cikán,“ odrecitovala mi imigrační pravidla po telefonu paní z Continental Airlines, když jsem chtěla koupit letenku na Kostariku.

Nejenom že je neobvyklé slyšet politicky nekorektní termín „cikán“ v konverzaci s americkou firmou, ale zarazil mě i samotný obsah sdělení. Kostarika, liberální země a nejstarší demokracie v Latinské Americe, pošle kohokoli, kdo vypadá jako hippie nebo Rom, prvním letem zpátky domů?

„Takže celá etnická skupina nemůže do Kostariky?“ ptala jsem se ze zvědavosti. Paní mi odpověděla klasickým způsobem zákaznických center: „Já jen čtu, co je tu napsané. Continental neodpovídá za imigrační pravidla jiných zemí.“ V Čechách by zřejmě ještě přihodila „Já jsem si to nevymyslela!“, ale tady se pevně držela základního pravidla: se zákazníkem se nehádá, ani když nemá pravdu, a zejména když klade debilní otázky.

Na webech jiných leteckých společností jsem našla něco podobného: Entry refused to gypsies and to those with hippy appearance (Vstup zamítnut cikánům a lidem s hippie vzhledem).

Vím, že Kostarika má k „lidem s hippie vzhledem“ hořkosladký vztah. Byli to američtí hipíci, kteří první „objevili“ Kostariku, když hledali nekomerční azyl. Dnes zde vlastní většinu turistických služeb, přes surfařské školy až po hotely. Jenže nová vlna hipíků – těch s dredy a Bobem Marleyem na triku – se sem nehodí. Polehávají zfetovaní na plážích a zastrašují movité ekoturisty živící místní ekonomiku.

Dejme tomu. Ale co špatného na Kostarice provedli Romové?

Podle anglického slovníku je gypsy člen skupiny lidí s tmavou pletí a vlasy, který mluví romsky a tradičně žije nomádským životem, živí se sezónní prací a věštectvím. Na Kostarice si asi Romy představují podobně jako Evropané americké indiány: zamrzlé někde v 18. století. Pravda ale je, že pár „tradičních cikánů“ jsem ve Střední Americe viděla. Nevím, co by na letišti v San Jose řekli na Roma z Prahy, který má odbarvené vlasy, stálou práci, mluví česky, bydlí už třicet let na stejném sídlišti a neumí věštit.

Jde jim o rasu, národnost nebo životní styl?

„Jak poznají, že je někdo hippie nebo cikán?“ zpovídala jsem dál paní z Continentalu, která by se zřejmě kvůli svému vzhledu do Kostariky nedostala, vzhledem k tomu, že zákaznický servis je pravděpodobně díky outsourcingu někde v Indii.

Nedostalo se mi odpovědi, spíš nápovědy: „Je neobvyklé, aby někoho, kdo má u sebe aspoň pět set dolarů v hotovosti a zpáteční letenku, poslali zpátky.“

Iva Skochová
Přečteno: 1924x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo