romea - logo
19. června 2019 (středa)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krádež nápisu z Osvětimi: Polsko vydalo evropský zatykač na Švéda

Varšava, 2.2.2010 16:02, (ROMEA)

Khamoro 2008 - Úvod

Soud v jihopolském Krakově dnes vydal evropský zatykač na švédského občana Anderse Högströma, který je podezřelý z toho, že objednal krádež nápisu Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) z brány někdejšího nacistického koncentračního tábora v Osvětimi.

Na základě evropského zatykače budou švédské úřady moci Högströma zatknout a předat polské justici. Polští vyšetřovatelé chtějí zjistit, co tento muž, který byl v 90. letech šéfem švédské extremistické strany Národněsocialistická fronta (NSF), zamýšlel s ukradeným nápisem udělat.

Nápis Arbeit macht frei zmizel z brány muzea, jež se dnes nachází na místě někdejšího koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi, 18. prosince. Policie ho o několik dnů později objevila ukrytý v lese nedaleko Toruně. V této souvislosti zatkla pětici mužů, kteří jsou podezřelí, že pracovali na Högströmovu zakázku.

Nápis, který zloději rozřezali na tři části, policie muzeu předala ve druhé polovině ledna. Na oslavy 65. výročí osvobození tábora, kde během druhé světové války zemřelo více než 1,1 milionu lidí, hlavně Židů, se ale originál tabule nad bránu nevrátil. Heslo "Arbeit macht frei", jež dodnes připomíná utrpení milionů lidí během nadvlády nacistů v Evropě za druhé světové války, bylo umístěno i na vstupních bránách jiných koncentračních táborů, včetně Terezína.

KAM DÁL?
Za krádeží nápisu v Osvětimi byli neonacisté, chtěli financovat atentát
Motivem krádeže nápisu z Osvětimi byla zřejmě snaha obohatit se
Za pomoc při nalezení nápisu z Osvětimi je už vysoká odměna
Z koncentračního tábora Osvětim zmizel nápis "Arbeit macht frei", podezření padá na neonacisty

 

Přečteno: 1557x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Polsko, EU, OsvětimHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo