romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krádež nápisu z Osvětimi: Polsko vydalo evropský zatykač na Švéda

Varšava, 2.2.2010 16:02, (ROMEA)

Khamoro 2008 - Úvod

Soud v jihopolském Krakově dnes vydal evropský zatykač na švédského občana Anderse Högströma, který je podezřelý z toho, že objednal krádež nápisu Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) z brány někdejšího nacistického koncentračního tábora v Osvětimi.

Na základě evropského zatykače budou švédské úřady moci Högströma zatknout a předat polské justici. Polští vyšetřovatelé chtějí zjistit, co tento muž, který byl v 90. letech šéfem švédské extremistické strany Národněsocialistická fronta (NSF), zamýšlel s ukradeným nápisem udělat.

Nápis Arbeit macht frei zmizel z brány muzea, jež se dnes nachází na místě někdejšího koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi, 18. prosince. Policie ho o několik dnů později objevila ukrytý v lese nedaleko Toruně. V této souvislosti zatkla pětici mužů, kteří jsou podezřelí, že pracovali na Högströmovu zakázku.

Nápis, který zloději rozřezali na tři části, policie muzeu předala ve druhé polovině ledna. Na oslavy 65. výročí osvobození tábora, kde během druhé světové války zemřelo více než 1,1 milionu lidí, hlavně Židů, se ale originál tabule nad bránu nevrátil. Heslo "Arbeit macht frei", jež dodnes připomíná utrpení milionů lidí během nadvlády nacistů v Evropě za druhé světové války, bylo umístěno i na vstupních bránách jiných koncentračních táborů, včetně Terezína.

KAM DÁL?
Za krádeží nápisu v Osvětimi byli neonacisté, chtěli financovat atentát
Motivem krádeže nápisu z Osvětimi byla zřejmě snaha obohatit se
Za pomoc při nalezení nápisu z Osvětimi je už vysoká odměna
Z koncentračního tábora Osvětim zmizel nápis "Arbeit macht frei", podezření padá na neonacisty

 

Přečteno: 1559x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Polsko, EU, OsvětimHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo