romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krajně pravicová NPD ve všech krajských sněmech v Sasku

Berlín, 19.6.2008 9:26, (ROMEA/ČTK)

Krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa (NPD) upevnila v nedělních krajských a komunálních volbách svou přítomnost v krajských sněmech, na zemských úřadech a na radnicích v celé východoněmecké spolkové země Sasko. V některých obcích poblíž českých hranic se dokonce stala nejsilnější politickou formací. Z předběžných výsledků však vyplývá, že v Sasku zůstává jednoznačně nejsilnější stranou Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Zatímco CDU v nedělních volbách získala 39,5 procenta hlasů, což Merkelová v dnešním vydání regionálního deníku Leipziger Volkszeitung označila za "potěšující výsledek", NPD ziskem 5,1 procenta hlasů úspěch největší vládní strany zcela zastínila. Poprvé se jí totiž podle všeho podařilo v nějaké německé spolkové zemi proniknout do všech krajských sněmů, které plní funkci komunálních samosprávných orgánů.

Pozorovatelé se však neshodují v tom, zda výsledek stále radikálnější NPD lze prohlásit za stranický úspěch. Oproti svému historickému roku 2004, kdy NPD získala 9,2 procenta hlasů při volbách do saského zemského sněmu, totiž ztratila.

Na druhou stranu tři měsíce před tehdejšími zemskými volbami strana získala 1,3 procenta hlasů v komunálních volbách, takže nyní svůj zisk téměř zečtyřnásobila a v jednotlivých příhraničních obcích se dokonce stala nejsilnější stranou.

"Musíme přesně analyzovat důvody lokálních výkyvů ve volebních výsledcích NPD a starat se o její voliče," prohlásil nový saský premiér a předseda regionální organizace CDU Stanislaw Tillich.

"Není tu jen úspěch, jsou tu i ztráty," uklidňuje saský politolog Echhard Jesse. Zhruba 15 měsíců před dalšími zemskými volbami dokonce experti předvídají, že se NPD příště nedostane do zemského sněmu, kam její zástupci poprvé pronikli v roce 2004.

NPD je podle politiků z ostatních stran silná všude tam, kde není vidět ostatní politické subjekty, což platí hlavně o příhraničních oblastech. Baštami krajní pravice jsou také regiony s vysokou nezaměstnaností.

Generální tajemník saské organizace CDU Michael Kretschmer soudí, že za to může i "příhraniční kriminalita nebo zdánlivá příhraniční kriminalita". V těchto oblastech přitom NPD působí hlavně na mládež.

Kromě saského zemského sněmu jsou národní demokraté zastoupeni také v regionálním parlamentu severovýchodní spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko. NPD je pod neustálým dohledem německého úřadu pro ochranu ústavy. Představitelé strany v čele s Udem Voigtem se občas dostávají do sporu se zákonem kvůli neonacistickým, rasistickým a antisemitským heslům. Představitelé NPD pochválili íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda za jeho protižidovské výpady, občas vychvalují někdejší nacistické hodnostáře a německou ústavu považují za výsledek "diktátu" vítězných západních mocností.

Ostatním stranám se nepodařilo prosadit zákaz NPD, a tak strana nadále dostává příspěvky z veřejných zdrojů stejně jako kterékoli jiné povolené politické uskupení v Německu.

Komunálních voleb v Sasku se zúčastnilo na 2,9 milionu Sasů, kteří mimo jiné volili také 323 starostů. Druhou nejsilnější stranou v Sasku je podle výsledků voleb krajně levicová strana Levice, která je fenoménem posledního roku a začíná si zvykat na pozici druhé nejsilnější strany ve východoněmeckých regionech. Zástupce Levice volilo více občanů než sociálnědemokratické (SPD) komunální politiky (11,5 procenta) a politiky ze Svobodné demokratické strany (FDP), jimž dalo hlas 8,3 procenta voličů.

Přečteno: 1304x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Německo, EU, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo