romea - logo
22. března 2019 (pátek)
svátek má Leona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krajně pravicová NPD ve všech krajských sněmech v Sasku

Berlín, 19.6.2008 9:26, (ROMEA/ČTK)

Krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa (NPD) upevnila v nedělních krajských a komunálních volbách svou přítomnost v krajských sněmech, na zemských úřadech a na radnicích v celé východoněmecké spolkové země Sasko. V některých obcích poblíž českých hranic se dokonce stala nejsilnější politickou formací. Z předběžných výsledků však vyplývá, že v Sasku zůstává jednoznačně nejsilnější stranou Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Zatímco CDU v nedělních volbách získala 39,5 procenta hlasů, což Merkelová v dnešním vydání regionálního deníku Leipziger Volkszeitung označila za "potěšující výsledek", NPD ziskem 5,1 procenta hlasů úspěch největší vládní strany zcela zastínila. Poprvé se jí totiž podle všeho podařilo v nějaké německé spolkové zemi proniknout do všech krajských sněmů, které plní funkci komunálních samosprávných orgánů.

Pozorovatelé se však neshodují v tom, zda výsledek stále radikálnější NPD lze prohlásit za stranický úspěch. Oproti svému historickému roku 2004, kdy NPD získala 9,2 procenta hlasů při volbách do saského zemského sněmu, totiž ztratila.

Na druhou stranu tři měsíce před tehdejšími zemskými volbami strana získala 1,3 procenta hlasů v komunálních volbách, takže nyní svůj zisk téměř zečtyřnásobila a v jednotlivých příhraničních obcích se dokonce stala nejsilnější stranou.

"Musíme přesně analyzovat důvody lokálních výkyvů ve volebních výsledcích NPD a starat se o její voliče," prohlásil nový saský premiér a předseda regionální organizace CDU Stanislaw Tillich.

"Není tu jen úspěch, jsou tu i ztráty," uklidňuje saský politolog Echhard Jesse. Zhruba 15 měsíců před dalšími zemskými volbami dokonce experti předvídají, že se NPD příště nedostane do zemského sněmu, kam její zástupci poprvé pronikli v roce 2004.

NPD je podle politiků z ostatních stran silná všude tam, kde není vidět ostatní politické subjekty, což platí hlavně o příhraničních oblastech. Baštami krajní pravice jsou také regiony s vysokou nezaměstnaností.

Generální tajemník saské organizace CDU Michael Kretschmer soudí, že za to může i "příhraniční kriminalita nebo zdánlivá příhraniční kriminalita". V těchto oblastech přitom NPD působí hlavně na mládež.

Kromě saského zemského sněmu jsou národní demokraté zastoupeni také v regionálním parlamentu severovýchodní spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko. NPD je pod neustálým dohledem německého úřadu pro ochranu ústavy. Představitelé strany v čele s Udem Voigtem se občas dostávají do sporu se zákonem kvůli neonacistickým, rasistickým a antisemitským heslům. Představitelé NPD pochválili íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda za jeho protižidovské výpady, občas vychvalují někdejší nacistické hodnostáře a německou ústavu považují za výsledek "diktátu" vítězných západních mocností.

Ostatním stranám se nepodařilo prosadit zákaz NPD, a tak strana nadále dostává příspěvky z veřejných zdrojů stejně jako kterékoli jiné povolené politické uskupení v Německu.

Komunálních voleb v Sasku se zúčastnilo na 2,9 milionu Sasů, kteří mimo jiné volili také 323 starostů. Druhou nejsilnější stranou v Sasku je podle výsledků voleb krajně levicová strana Levice, která je fenoménem posledního roku a začíná si zvykat na pozici druhé nejsilnější strany ve východoněmeckých regionech. Zástupce Levice volilo více občanů než sociálnědemokratické (SPD) komunální politiky (11,5 procenta) a politiky ze Svobodné demokratické strany (FDP), jimž dalo hlas 8,3 procenta voličů.

Přečteno: 1303x

 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Německo, EU, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Pogromy na Ukrajině, vystěhování, násilí. ERRC vydalo publikaci, která mapuje používání principu kolektivní viny proti Romům

19.3.2019 12:36
Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) dnes zveřejnilo publikaci, ve které mapuje případy, kdy došlo k použití kolektivní viny vůči Romům v deseti zemích Evropy. ERRC vydalo publikaci u příležitostí Romského týdne, který probíhá v Bruselu. V publikaci jsou uvedeny konkrétní příklady kolektivních trestů ze stranu státních orgánů nebo různých rasistických uskupení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo