romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Křišťálová noc byla předzvěstí holocaustu

Praha, 9.11.2008 19:27, (ROMEA)

Před 70 lety začal jeden z největších protižidovských pogromů v novodobé historii Křišťálová noc. Její výročí si dnes připomínají židovské obce na mnoha místech republiky i v zahraničí. V noci z 9. na 10. listopadu 1938 byli Židé v Německu, v obsazeném Rakousku a v okupovaném pohraničí českých zemí po desítkách vražděni a po tisících odváženi do koncentračních táborů.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Křišťálová noc na stránkách www.holocaust.cz

Křišťálová noc, která získala pojmenování podle střepů z vymlácených výloh, oken a lustrů, je považována za symbol a předěl nacistické protižidovské politiky.

Historické záběry z tzv. "křišťálové noci" 9.11.1938 v Německu, kdy příslušníci SA napadli židovské občany, zapálili 101 synagog a 76 zpustošili, vyrabovali přes 7500 židovských obchodů, mnoho Židů zabili a 20000 jich odvlekli do koncentračních táborů. Na sn. jedna ze zapálených synagog v Oranienburgerstrasse v Berlíně 9.11.1938.

Vypáleno či jinak zdemolováno bylo 267 synagog, vypleněno 7500 židovských obchodů a bytů, 91 Židů přímo při pogromu bylo zabito a 30.000 jich skončilo v koncentračních táborech. Násilnou akci tehdy provedli Hitlerovi stoupenci z NSDAP na popud ministra propagandy Josepha Goebbelse. Od pogromu zbýval jen krůček k takzvanému konečnému řešení - hromadnému vyvražďování milionů židů.

Jedním z vypálených objektů v Čechách byla i liberecká synagoga, někdejší dominanta Liberce. Právě zdejší židovská obec si výročí připomene otevřením památníku, který bude vzpomínat oběti holokaustu. Vznikl v kapli u židovského hřbitova v liberecké čtvrti Ruprechtice. Výročí Křišťálové noci se věnuje i výstava v liberecké synagoze Židé v boji a v odboji.

FOTO: www.holocaust.cz

KAM DÁL?
Křišťálová noc na stránkách www.holocaust.cz

Přečteno: 1778x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Holocaust, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo