romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krnov ruší školu s většinou romských dětí, chce je integrovat

Krnov (Bruntálsko), 3.7.2007 17:41, (ČTK)

Krnovská radnice zruší Základní školu na náměstí Míru, jež má mezi svými žáky přibližně 95 procent romských dětí. Radní chtějí Romy integrovat do ostatních škol ve městě, aby tím předešli pozdějším problémům s jejich zapojením do třídních kolektivů. Při rozhodování vedení města byla důležitá také ekonomická stránka, náklady školy na jednoho žáka totiž několikanásobně převyšovaly průměr ostatních škol v Krnově, řekla dnes ČTK mluvčí města Dita Círová.

"Nechceme Romy separovat, i když oni si tuto školu vybrali sami. Chceme jim ale nabídnout stejné šance a podmínky pro vzdělání, jaké mají ostatní krnovské děti," uvedla místostarostka Alena Krušinová.

Škola vzdělává děti od první do páté třídy a Romové na ni nedají dopustit, protože jim vychází v mnohém vstříc. Pedagogové ve svém stylu vyučování zohlednili romské tradice a vztahy, škola nabízí přípravné ročníky, má romské asistenty a nabízí bezplatné volnočasové aktivity. Oblíbené jsou také školní pěvecký sbor Čirikle a taneční soubor Jilore.

Problémy dětí nastávají po jejich přechodu na druhý stupeň do jiné základní školy. "Přichází do tříd, kde je sehraný kolektiv. I pro jinou barvu pleti a odlišnou náturu bývá pro Romy někdy obtížné se do něj začlenit," řekla Krušinová. Když se děti do školního kolektivu zapojí již od první třídy, budou mít podle ní větší šanci na vyšší vzdělání a souhru s ostatními dětmi.

Integrace začne již v září, plánovaná první třída se ve škole neotevře a 12 prvňáků se rozdělí do dalších škol. V příštím školním roce již přijmou školy zbylých 60 žáků končícího zařízení. Město chce ve všech školách zajistit činnost romských asistentů.

Přečteno: 1326x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo