romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kultura na radiu Gipsy.sk

Slovensko, 28.7.2008 16:59, (Romano voďi)

Teprve krátkou existenci má za sebou romské internetové rádio Gipsy.sk (www.gipsy. sk). Jan Čonka, jenž tyto stránky sám provozuje a ze své kapsy financuje, chce projektem zejména podpořit v Romech hrdost na svoji kulturu. Za hlavní obsah rádia proto zvolil informace o části romské kultury, jakou tvoří hudba, některé zvyky, ale i tradiční pokrmy. Čonka nezastírá, že větší prostor prozatím věnuje zejména hudbě. „Na stránke prezentujem rómske kapely a súbory, kde je ich tvorba, krátky opis kapely, fotografi e, videá a ďalšie zaujímavé informácie, ako napr. kontaktné údaje kapely, mail alebo telefónne čísla, aby ich poprípade mohli pozvať hrať na svadbu, ples alebo koncert,“ uvedl v rozhovoru pro RPA. Z ostatních rubrik nabízí romské symboly, stručný přehled historie Romů na Slovensku, videoklipy, ale také svéráznou rubriku vtipů o Romech. „Tie som tam dal preto, aby aj Nerómovia videli, že si vieme zo seba robiť žarty. Neverili by ste, aký je dnes problém nájsť slušné, nerasistické a nevulgárne vtipy o Rómoch,“ vysvětluje. Následuje seznam nejrůznějších receptů na romská jídla, i těch, co se za „cigánská“ pouze vydávají.

Gipsy.sk, ačkoliv prozatím neobsahuje příliš mnoho dat, si při troše trpělivosti jistě najde své příznivce. Již nyní ho oceňují zejména fandové soudobých, více či méně profesionálních romských kapel.

Přečteno: 6269x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 7,8/2008, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo