romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kyrgyzský parlament znepokojen rasistickými vraždami v Rusku

Biškek , 26.2.2008 23:31, (ROMEA/ČTK)

Kyrgyzský parlament, v němž převládají přívrženci prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, dnes vyjádřil hluboké znepokojení nad rostoucím počtem vražd Kyrgyzů pracujících v Rusku. Zároveň vyzval ruské úřady, aby vraždy důkladně vyšetřily a aby lépe chránily cizince. Jen v Moskvě bylo za posledních pět týdnů zabito sedm občanů středoasijského Kyrgyzstánu.

Rusko v posledních letech prožívá vzestup rasově motivovaných zločinů. Od počátku roku registrují ruští ochránci lidských práv v zemi už 26 případů napadení z rasových motivů, při nichž zemřelo 28 lidí. Proti loňsku je to dvojnásobek. Podle ředitele Moskevské kanceláře pro lidská práva Alexandra Broda nejnebezpečnější je právě Moskva následovaná Petrohradem. V ruské metropoli je podle odhadů až 70.000 sympatizantů rasistických skinheads. Nakrátko vyholení mladíci nejčastěji napadají právě nerusky vyhlížející osoby (více zde...).

Putin, s jehož érou je spjato i oživení ruského nacionalismu, na páteční schůzce šéfů Společenství nezávislých států, tedy včetně Bakijeva, slíbil, že s rasistickými útoky na přistěhovalce skoncuje.

Vysoká nezaměstnanost po rozpadu Sovětského svazu na počátku 90. let postihla miliony Kyrgyzů, Tádžiků či Uzbeků a přiměla je hledat lepší živobytí v Rusku. Mnozí jsou však svými zaměstnavateli okrádáni a od běžných Rusů se jim dostává jen málo soucitu.

Přečteno: 1155x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rusko, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo