romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ladislav Bátora skončil na Ministerstvu školství

Praha, 14.10.2011 12:53, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
ilustrační foto

Kontroverzní úředník ministerstva školství Ladislav Bátora se vzdal funkce zástupce vrchního kabinetu. Z ministerstva úplně odejde, řekl novinářům. Svůj krok vysvětlil tím, že se chce veřejně angažovat, v čemž mu brání závazek zdržet se politických prohlášení, který mu po tlaku koaličních partnerů uložil ministr Josef Dobeš (VV). V prohlášení Bátora poděkoval za podporu prezidentovi Václavu Klausovi, cítí se mu prý zavázán.

VIDEO
Ladislav Bátora odchází z MŠMT
Záznam celého brífinku Ladislava Bátory (ČT24)

NEPŘEHLÉDNĚTE
Bátorovi kritici jeho rezignaci kvitovali, měla přijít dřív, míní

Bátora své rozhodnutí vysvětlil ve zhruba půlhodinovém vystoupení před novináři, které věnoval převážně výčtu kauz spojených se svou osobou. Ohradil se proti nařčením z extremismu, rasismu a antisemitismu. Směřovala podle něj k tomu, aby ho poškodila, a byla nepravdivá. Po přečtení prohlášení sál opustil. Další podrobnosti nechtěl sdělovat, s novináři už nemluvil. Ministr Dobeš by se měl k situaci podle mluvčí vyjádřit v pondělí na tiskové konferenci. Do té doby nebude záležitost nijak komentovat.

Formálně svůj odchod Bátora zdůvodnil tím, že už nemůže dodržovat slib ministrovi školství Dobešovi, že se nebude vyjadřovat k veřejným záležitostem. "On a prezident Klaus byli jedinými dvěma ústavními činiteli, kteří se mě v nejtěžším období mého života důsledně a kvalifikovaně zastávali. Oběma se za jejich statečnou a navýsost důležitou podporu a loajalitu cítím velmi zavázán," prohlásil na mimořádně svolaném brífinku Bátora.

V souvislosti se závazkem mlčenlivosti také naznačil, že se chce v budoucnu ucházet o přízeň voličů v řadách konzervativní politické strany. "Bylo by to navíc sebevražedné hazardování s latentní či již manifestovanou přízní případných budoucích voličů. Voličů, kteří, kdyby se likvidační záměr našich protivníků zdařil, by pak v pravý čas možná marně hledali relevantní politickou sílu, jež bude nefalšovaně konzervativní a bude mimo jiné opravdu bránit den za dnem ubývající občanskou svobodu a státní suverenitu," uvedl.

"Ti, kteří po mém odchodu dnem i nocí bezmála tři čtvrti roku prahli a volali, mohou začít slavit. Přeji jim dobrou a hlučnou zábavu," řekl v závěru svého téměř půlhodinového vystoupení před novináři Bátora.

"Už jen to, že subalterní úředník uspořádá tiskovou konferenci, že odchází z ministerstva, je absurdní," komentoval Bátorův odchod ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Kvůli Bátorově angažmá na ministerstvu odmítal Kalousek na přelomu prázdnin chodit stejně jako jeho straničtí kolegové na zasedání vlády. Vynutili si tehdy závazek, že Bátora nebude komentovat veřejné dění, a také jeho sesazení z funkce personálního šéfa úřadu. Dobeš ho tehdy jmenoval zástupcem šéfky svého kabinetu. Podle Kalouska Bátora vystupoval ryze politicky a pozice subalterního úředníka byla jen "maskováním".

Odchod Ladislava Bátory z MŠMT přivítala Liga proti antisemitismu: "Oceňuje rozhodnutí pana Ladislava Bátory odejít z ministerstva školství a věnovat se soukromé politické kariéře. Situaci na ministerstvu školství již delší dobu sledujeme s obavami a odchod kontroverzního úředníka vítáme jako snad první krok k nápravě skandálního stavu v tomto důležitém rezortu. Předpokládáme, že nejde jen o kosmetickou úpravu určenou k uklidnění veřejnosti, ale že další potřebné změny budou brzy následovat. Všem odpovědným politikům, úředníkům a pracovníkům přejeme dostatek rozhodnosti, síly a moudrosti k ozdravění ministerstva školství."

Na ministerstvu Bátora působil od února, jako zástupce šéfa ministrova kabinetu měl od tohoto týdne nového nadřízeného.

Bátoru si do úřadu přivedl Dobeš, proti působení někdejšího kandidáta Národní strany na ministerstvu se ihned zvedla vlna kritiky. Protestovaly proti němu neziskové organizace i politici. Kromě jeho napojení na ultrapravicovou scénu se jim nelíbily jeho aktivity v konzervativní iniciativě D.O.S.T. Když pak Bátora urazil na sociální síti Facebook předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, odmítali ministři této strany chodit na jednání vlády.

"Součástí dohod vedoucích k zažehnání vládní krize bylo mé absolutní mlčení... a tak jsem přes dva měsíce mlčel a mlčel a mlčel," popsal Bátora výsledek tlaku koaličních politiků.

Důvodem útoků byl podle Bátory jeho odmítavý postoj k multikulturalismu, který se podle něj stává státní doktrínou. Další pohnutkou pak byly obavy části politického spektra z toho, že Bátora a jeho blízcí spolupracovníci mohou vytvořit nový silný politický subjekt na pravici potom, co prezidentovi Klausovi skončí mandát. Takové spekulace počítají například i s účastí strany Suverenita Jany Bobošíkové v takovém spojenectví, poznamenal Bátora.

Ve svém prohlášení si stěžoval na "diskreditační kampaň" a její "neřestný způsob". Citoval výroky některých politiků a novinářů na svou adresu. Byl prý nepravdivě osočován, a když se obrátil na justici, jeho podněty odmítala.

Někdejší kandidát nacionalistické Národní strany Bátora je nyní předsedou konzervativní iniciativy D.O.S.T., která se postavila například proti sexuální výchově na školách nebo průvodu sexuálních menšin Prague Pride.

Bátora se mimo jiné před lety zúčastnil přednášky o českém protižidovství, pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou, a v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast pochválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů.

KAM DÁL?
Bátorovi kritici jeho rezignaci kvitovali, měla přijít dřív, míní
Učená společnost ČR: Ladislav Bátora nemá na MŠMT co dělat. Odvolejte ho
SPECIÁL: Vše o kauze Ladislav Bátora

 

ČTK, ryz,
Přečteno: 1804x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Ladislav BátoraHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo