romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ladislav Bílý: Peníze z EU měly skrze nás sloužit lidem. Místo toho slouží čachrům

Karlovy Vary, 26.1.2008 11:19, (Převzato: Karlovarský deník)

Fiaskem skončil projekt vzdělávacího a podpůrného centra pro studenty z řad romské populace iniciovaný Romským občanským sdružením Karlovy Vary. Proč k tomu došlo? O tom hovoříme s předsedou sdružení Ladislavem Bílým.

Do projektu jste kvůli vzdělávání mladých Romů dávali velké naděje. Proč to nevyšlo?
Podle mého názoru je to přispěním úředníků odboru investic a grantových schémat krajského úřadu, kteří neplní svoje povinnosti a nejsou pro svoji práci dostatečně kompetentní. Je jim naprosto jedno, do jaké situace dostávají neziskové organizace v regionu svým přístupem. Nedobrá je i komunikace s pracovníky kontrolního oddělení úřadu.

O co v projektu šlo?
Začnu od začátku. Projekt byl schválen v roce 2006. Jeho cílem byla podpora a pomoc stávajícím studentům středních škol z romského etnika v kraji a dále motivace a pomoc budoucím studentům. Realizován měl být od srpna 2006 do června 2008. Malé potíže byly už na začátku, protože projekty EU musí být předfinancovány a nám trvalo tři měsíce, než senámpodařilo zajistit peníze úvěrem od banky. K zásadním potížím došlo, když byla prováděna kontrola ze strany pracovníků krajského úřadu. Našly se sice nedostatky (v účetnictví organizace ROS, nikoli v účetnictví projektu), zapříčiněné nepředáním některých dokladů z roku 2006. Vše bylo odstraněno. Avšak když jsme v srpnu 2007 podali žádost o proplacení profinancovaných prostředků ve výši asi 260 tisíc korun, do současné doby tato žádost nebyla akceptována. Vedoucí odboru investic a grantových schémat po nás naopak v listopadu požadoval doklady o bezdlužnosti organizace.

Jak jste to řešili?
No, zeptal jsem se, kde mám vzít peníze, když mi tyto jsou zadržovány pracovníky uvedeného odboru. Pan vedoucí mi doporučil, abych si někde finance půjčil. To už jsem ale kvůli projektu udělal. Připadám si jako v Kocourkově.

Takže vše padlo?
Ano. Jsme nyní jako organizace zadluženi a máme velké problémy. Cítíme se také zneváženi a podvedeni. Mladí Romové, které jsme přesvědčovali o nutnosti středoškolského vzdělání, se na tomto projektu přesvědčili o tom, že majoritní společnost nechce, aby se mohli vzdělávat. Jsem znepokojen tím, jak funguje taková instituce, jakou je krajský úřad. Obrátil jsem se s touto opodstatněnou a závažnou kritikou i na zastupitele kraje. Přál bych si jen, aby byla provedena kontrola projektu. Pak se uvidí, kde je pravda.

SILVIE RISOVÁ
Přečteno: 1722x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo