romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lavička: Politika KDU-ČSL je protiromská

Praha, 12.1.2008 13:50, (ČRo - Radiožurnál)

Přepis rozhovoru s Vojtěchem Lavičkou, koordinátorem občanského sdružení ROMEA, v pořadu Stalo se dnes rozhlasové stanice ČRo Radiožurnál.

David ŠŤÁHLAVSKÝ: Podle lidoveckého předsedy Jiřího Čunka je tradiční romská kultura a její systém hodnot v řadě případů v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Předseda KDU-ČSL to uvedl ve shrnutí svého vystoupení o sociálním vyloučení na programové konferenci strany v Praze. Radiožurnál se pochopitelně zajímal o reakce. Proto nyní voláme koordinátora občanské společnosti Romea Vojtěcha Lavičku, dobrý večer.
Vojtěch LAVIČKA: Dobrý večer.

ČTĚTE TAKÉ
SPECIÁL: Čunkova popularita klesá, znovu útočí na Romy

VIDEO
Nedělni partie: Vojtěch Lavička nejen o výrocích Jiřího Čunka
Romové nešetří ostrými výrazy na adresu Jiřího Čunka
Čunkova vize romské problematiky

Lidovci chtějí Čunka zpět do vlády

Jaký je váš komentář?
Tak náš komentář, coby občanského sdružení Romea, je ten, že pokládáme tyto výroby za skandalózní a popravdě řečeno, já jsem se díval na to tiskové prohlášení KDU-ČSL, kde mimo jiné také jsou věty o tom, že chtějí lépe definovat svoji politiku a tak nám přijde, že se jim to podařilo a že my tu politiku bereme jako protiromskou, protože ty výroky jsou opravdu nehorázné a zároveň je nám trošku záhadou vlastně, jak si, jak může KDU-ČSL napadat vlastně rodinné tradiční hodnoty vlastně Romů, když křesťanští demokraté, jejich politika vždycky byla založena na tom, že preferovali rodinné hodnoty a rodina, rodina byla prioritou, takže to je nepochopitelné.

ČTĚTE TAKÉ
Čunek: Romská kultura je v rozporu s listinou práv a svobod

Pane Lavičko, v této souvislosti předseda KDU-ČSL podle zprávy ČTK tvrdí, že sociální začleňování romské menšiny může být úspěšné jen tam, kde se podaří oslabit závislost na tradičních rodových strukturách. Opravdu si myslíte, že tradiční romský život je tím problémem, který nyní trápí sociální adaptabilitu romské menšiny?
Ono, díky tomuto výroku vlastně pan Čunek potvrdil to, že je totálně nekompetentní vůbec se k něčemu takovému vyjadřovat, protože ty problémy vlastně, jsou vlastně problematický především proto, že vlastně se oslabila role rodiny a ta romská tradiční rodina se rozpadá a z toho vznikají ty obrovské problémy. Je to přesně naopak, kdyby romská rodina byla silná, jako tomu bylo dříve, ještě i před válečnou érou, tak by ty problémy nebyly zdaleka takové, takže oslabit, je to nesmysl a navíc mi to připomíná hodně komunistickou, komunistickou jakoby taktiku, jak v padesátých, tak v sedmdesátých letech, kdy se pokoušeli vlastně komunisté Romy rozstěhovat a tím způsobem asimilovat, což mi přijde u demokratické strany opravdu zvláštní, když se pokouší Romy asimilovat.

Domníváte se, že problémem tady také je právě ze zmíněných padesátých let zakázání kočovného života Romů? Myslíte si, že třeba návratem k takovému stylu života by se romská komunita dala více dohromady?
No, tak to je taky samozřejmě mýtus totální, protože vlastně kočování Romů, takového toho opravdu klasického, že někde byli dva, tři dny, a pak jeli dál, se týkalo asi deseti procent Romů, takzvaných olašských Romů, kteří vlastně kočovali vždycky a pro ně to možná mohl bejt šok nebo nějaká větší změna, ale ostatní Romové už před válkou i po válce byli usazeni a nekočovali, maximálně jezdili za sezónní prací, což je samozřejmě něco jiného než kočování, takže samozřejmě návrat k něčemu takovému ani není možný, protože to už vlastně do té romské tradice ani nepatří.

Hlavní silou v sociálním začleňování musí být podle lidoveckého šéfa Jiřího Čunka samosprávy, a to za podpory státu a kraje. Jak se díváte na tento úhel pohledu?
Tak samozřejmě, že místní samosprávy by měly sehrát hlavní roli v tom, co se vlastně s těmi v uvozovkách "jejich" Romy bude dít. Bohužel zatím tu roli sehrály většinou negativní, kdy ty Romy samy vystěhovávají za město a často to nejsou jenom neplatiči, ale už vlastně jakoby nové byty, které přidělují, tak je přidělují přímo v té oblasti a samy si ty ghetta vytváří, samozřejmě se je snaží vytvářet někde na krajích měst nebo za městem, aby to nebylo tak na očích, ale samozřejmě něco takového se pak musí jako bumerang vrátit. Když budou sestěhovávat vlastně na jedno místo Romy nebo neplatiče, tak samozřejmě se to potom tomu městu bude vracet.

Pane Lavičko, poslední otázka, jak a jakými prostředky budete reagovat na výroky předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka?
Tak my jsme vydali své tiskové prohlášení a teď ...

Zvažujete nějaké soudní, soudní dohru?
Ne, to nemá cenu absolutně uvažovat o nějaké soudní dohře, vzhledem k tomu, jak, jak to, jak to vypadalo v těch předcházejících kauzách, když se potvrdilo, že v České republice je možné absolutně cokoli. Samozřejmě právníci se na to podívají, ale zatím takové kroky vůbec nezvažujeme.

Rozumím. Děkuji. V pořadu Stalo se dnes jsem mluvil s koordinátorem občanského sdružení Romea Vojtěchem Lavičkou, hezký večer.
Hezký večer.

David ŠŤÁHLAVSKÝ
Přečteno: 1522x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Čunek útočí na RomyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo