romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lety a romská mozaika

Brno, 31.3.2009 11:47, (RH)

Klady a zápory spojené s případným odstraněním vepřína na místě lágru Lety shrnula podle autora nejvýstižněji Katarína Klamkova (viz březnová anketa Romano hangos). Za určitých okolností by kauza Lety mohla přinést ještě jeden klad. Totiž sehrát roli klíčové (byť symbolické) otázky, sporu, kolem nějž se zmobilizuje romská scéna. Teoreticky vzato, že by sehrála podobnou roli jako např. některé památníky v Rusku či v Pobaltí za časů SSSR, díky nimž se zformovala tehdejší demokratická a národovecká opozice, elektrárna Zwentendorf, na níž „se udělali“ rakouští zelení atd.

„Kauza Lety“ však politizuje romské představitele jinak. Když ministr Kocáb na jednání v Brně zaměřil pozornost spíš na bývalý tábor v Hodoníně u Kunštátu, vrátil se Karel Holomek ustaraný. Měl obavu, aby nevznikl dojem, že bude „upřednostněn“ Hodonín před Lety a tudíž napsal, že kauzu Lety nepouští ze zřetele. Netrvalo dlouho, a na Britských listech se objevil text, kritizující starší práci šéfa SRNM o romské reprezentaci a doplněný zajímavou fotografií. Holomek je něčí černobílý kůň, chtěl tak možná sdělit autor, pro svoji ráznost přezdívaný občas Ivan Kalašnikov Veselý. Kolem jihočeského hejtmana Zimoly (ČSSD) nato zakroužili Matěj Šarközi, podnikatel Tancoš a další, aby mu sdělili, že v Letech není nutné bourat vepřín, ale stačí jen postavit tam pár silniček (budovat je chtěly hlavně jejich firmy, doplnil Petr Uhl). Proti tomu se postavil Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu s opačným názorem - zbourat. Zaujal též Václav Miko (vystupující kdysi za Hnutí romského odporu), a to názorem, že „každého Roma s názorem na odmítnutí zbourání vepřína je třeba důkladně pokárat“ a „mělo by být morální povinností každého Roma takovéto hloupé názory okamžitě zavrhnout jako opovrženíhodné“. Činí si tedy nárok vystupovat za všechny Romy.

Vzpomněl jsem si přitom na historku z ČSSD, která chtěla na podzim znát názory širšího vzorku romské reprezentace. Před politiky se prý vystřídalo několik velkorodin (méně známých jmen) z Prahy, které vždy zkritizovaly velkorodinu předchozí a vznesly požadavky. Jedna z rodin prý k vyděšenému mladšímu kádru ČSSD v kvádru postrkovala pomrkávající dcerku vymóděnou ve stylu americké roztleskávačky.

Jenže politika funguje podle určitých pravidel. Pokud budou rozdílné zájmy některých romských představitelů silnější než zájmy společné, je zbytečné snít o nějaké vlivnější lobby, která si na úrovni státu zjedná seriozní politikou respekt. Ať už v kauze Lety nebo ghetta.

Text vyšel v březnovém Romano hangos č. 4-2009 na www.srnm.cz

KAM DÁL?
Názory Romů na budoucnost vepřína v Letech se liší
Ani Romovi nemusí jít o spravedlnost

Jihočeští Romové jsou v době krize proti bourání vepřína v Letech
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu
SPECIÁL: Lety u Písku

Pavel Pečínka, , Autor je šéfredaktorem listu Romano hangos / Romský hlas
Přečteno: 941x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo