romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Liana Janáčková bohužel je rasistka

Praha, 17.3.2008 10:30, (Převzato: E15)

Policie opět pošilhává po senátu. Po Jiřím Čunkovi se do policejního hledáčku dostala nezávislá senátorka Liana Janáčková, která čelí trestnímu oznámení za rasistické výroky. Z neveřejné schůzky s občany se dostala do médií nahrávka, kde senátorka nešetří plivanci vůči romské komunitě. Dojde i na dynamit, elektrické ploty či střílení. Zazní i půvabné přiznání „Bohužel, jsem rasistka“. Svou budoucí obhajobu si mohla vyzkoušet ve včerejším diskusním pořadu televize Prima. Nic přesvědčivého to nebylo (více zde...).

Obecná slova o důležitosti vzdělání pro Romy stejně jako o vytrhávání výroků z kontextu zněla významně méně přesvědčeně než inkriminovaná nahrávka. Bylo patrné, že Janáčková tuší cosi o politické korektnosti, ale jakákoli střídmost ve vyjadřování jí není vlastní. Zatímco na neveřejné schůzce mohla svůj populismus nechat proudit bez zábran, při veřejných projevech je zjevně nesvá. Nutno připustit, že se alespoň omluvila za volbu slov. Zopakujme – za volbu slov, nikoli za postoj vůči Romům.

POSLECHNĚTE SI RASISTICKÉ VÝROKY
Podle policie senátorka Janáčková spáchala trestný čin

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Čtěte vše o rasistických výrocích Liany Janáčkové

Zbývá klíčová otázka, zda senátorka skutečně patří do vězení. Politik by samozřejmě slova, která vyslovila Janáčková, nikdy z úst vypustit neměl. A vypustí-li, měl by za ně nést odpovědnost. Jenže by to měla být spíš odpovědnost politická než trestní. Neveřejně totiž taková slova v Česku zaznívají pohříchu často a zůstávají bez trestu, ať zazní na internetové diskusi nebo v hospodě. Dalo by se tomu říkat třeba hořká daň za demokracii.

Inkriminované výroky senátorky Janáčkové byly

politické. Hnusné, rasistické, sprosté, xenofobní, nepřípustně paušalizující, nebezpečné, odsouzeníhodné, ale politické. A jste-li jako politik dost vysoko, chrání vás před stíháním za politické výroky imunita. Liana Janáčková je skutečně bohužel rasistka. Sedí v parlamentu. To není vzkaz pro soudy, ale pro voliče, pro společnost.

Martin Čaban
Přečteno: 1997x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo