romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lidé v době krize pohřbívají blízké bez obřadu, u Romů je to prakticky nemožné

Ústí nad Labem, 8.11.2009 13:25, (ROMEA)

Finanční krize se podle provozovatelů pohřebních služeb v Ústeckém kraji projevila i v tomto oboru. Lidé pohřbívají stále častěji své blízké bez obřadu, čímž ušetří několik tisíc korun. Pohřeb bez obřadu vyjde v průměru na 6500 až 10.000 korun, s obřadem pak podle výběru rakve a květinové výzdoby od 15.000 do 22.000 korun. Kromě krize ale přimělo pozůstalé k úsporám i dřívější rozhodnutí vlády ukončit vyplácení státního příspěvku 5000 korun na uspořádání pohřbu, zjistila ČTK.

Rapidně také ubývá pohřbů do země, lidé nyní dávají přednost kremaci, tedy zpopelnění těla. "Před pěti lety bylo v Mostě vypraveno okolo 100 pohřbů do země, loni už to bylo jen asi 60. Výhradně do země pochovávají své blízké Romové, za sedmnáctiletou praxi si pamatuji jen asi do deseti pohřbů žehem romských nebožtíků," uvedl Milan Konečný z pohřební služby Zahrada smutku Technických služeb města Mostu. Romové podle něj zároveň na smutečních obřadech nešetří, a to ani v době krize.

To potvrdil i jednatel liberecké Pohřební služby Likrem Jiří Žítek. "Máme ovšem skupiny klientů, pro něž je pohřeb bez obřadu nemožný. Kromě věřících mezi ně patří také Romové," řekl Žítek.

Potvrdil to i Václav Jurčík z ústeckého pohřebního ústavu Helena. "Už ani věřící nepohřbívají nebožtíky do země tak často jako v minulosti. Romové navíc ztrátu svých blízkých velmi emotivně prožívají. Na obřadu nijak nešetří, prokazují tak zemřelým úctu. Záleží ale pochopitelně na tom, jak je rodina situována. Ty bohaté vypravují opravdu okázalé pohřby," řekl.

Kromě důsledků krize se pohřební ústavy potýkají zejména s konkurencí. "Na počty zemřelých nemá krize vliv. Měsíčně na Ústecku umírá kolem 100 až 120 lidí, což se už léta nemění. V oblasti působí šest pohřebních ústavů, což už je poměrně dost," doplnil Jurčík.

Zmírnit pokles tržeb se snaží společnost Vysočanské zahrady, která provozuje moderní krematorium v Hrušovanech na Chomutovsku. Už od roku 2000 zpopelňuje i německé zesnulé. "Spolupracujeme s několika podnikateli, kteří měsíčně přivezou do krematoria asi 65 nebožtíků. Pro Němce je zpopelnění u nás rychlejší a výrazně levnější," řekl ekonom společnosti Jiří Klůfa.

V minulosti tradiční ukládání ostatků zemřelých do země je podle provozovatelů pohřebních služeb v Ústeckém kraji stále vzácnější i na venkově, také lidé z menších obcí už dávají přednost pohřbu žehem. "Pravdou ale je, že na vesnicích ulpívají mnohem více než lidé ve městech na smutečních obřadech. Je to dáno nejspíš i tím, že na vesnici se lidé vzájemně znají, nefunguje tam taková anonymita jako ve městě," uvedla Michala Tichá z ústecké pohřební firmy Harmonie.

Správci hřbitovů se shodují v tom, že v poslední době přibývá zájemců o uložení popela zemřelých v kolumbárních zdích s okénky pro jednotlivé urny. Mostecké technické služby spravují tři hřbitovy. Za místo pro urnový hrob zaplatí zájemce 660 korun na deset let, pronájem kolubárního okénka na stejné období vyjde o 910 korun dráž, odpadají ale náklady na pořízení náhrobku a pamětní desky.

Přečteno: 1485x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KrizeHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo