romea - logo
15. října 2019 (úterý)
svátek má Tereza
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lidem z Čunkových kontejnerů hrozí vystěhování

Vsetín, 22.5.2011 14:35, (ROMEA)

Do složité situace se dostaly rodiny vystěhované v říjnu 2006 do lokality Poschla. Podle vsetínské radnice dluží na nájemném především tyto rodiny celkem 13 milionů korun. Pokud dluhy nezačnou splácet, nechá je radnice přestěhovat. Informoval o tom server iDNES.cz. Deportaci provedla radnice pod vedením nynějšího senátora Jiřího Čunka.

"Splátkový kalendář mi nedali a řekli, že se musím vystěhovat," uvedla pro server Veronika Dunová, která bydlí v "čunkodomku" ve dvoupokojovém bytě společně s dalšími sedmi členy rodiny.

"Musíme urychlit splácení," uvedla místostarostka Vsetína Květoslava Othová s tím, že současné splátky jsou velmi malé a splacení dluhu by trvalo desítky let. Město chce vydávat nové smlouvy jen na dobu určitou. Jejích součástí má být i tzv. exekutorský zápis. Na jeho základě může radnice v případě nesplácení dluhů podat návrh na vyklizení bytu.

Server iDNES.cz však upozorňuje, že obyvatelé, kteří jsou často nezaměstnaní, nemají z čeho dluhy splácet. Navíc si stěžují, že bydlení v "čunkodomcích" je drahé. "Platím osm tisíc korun měsíčně za nájem a energie a ještě mám splácet? Nevím z čeho," uvedla Dunová. "Vůbec nám tehdy neukázali, kam se budeme stěhovat. Když jsem sem poprvé přišla, brečela jsem. V zimě teče po stěnách voda, máme mokré koberce a všude je plíseň," tvrdí Dunová.

Se stížnostmi souhlasí vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Podle ní byl totiž přesun Romů z centra města a ze Vsetína drahý a neúčelný pokus, který má pro vystěhované rodiny katastrofální následky. Agentura zároveň vypracovala studii, ve které razantně odsoudila přesídlení vsetínských Romů na Jesenicko a Prostějovsko. Řada lidí tehdy totiž skončila nejen v kontejnerových domech na okraji města, sedm desítek osob se stěhovalo do jiných okresů.

Postup města měl pro rodiny katastrofální důsledky. Jejich sociální situace se zhoršila, všem hrozí exekuce a vystěhování," upozornil mluvčí agentury Václav Zeman. Agentura hodlá prezentovat Vsetín jako odstrašující příklad.

KAM DÁL?
Výzkumná zpráva: Vystěhování rodin ze Vsetína bylo nekonstruktivní a finančně nákladné
Vsetínská radnice "slavnostně" otevřela další romské ghetto

ryz, iDNES.cz
Přečteno: 1333x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Deportace Romů ze Vsetína, Vsetín



HLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo