romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lidem z Čunkových kontejnerů hrozí vystěhování

Vsetín, 22.5.2011 14:35, (ROMEA)

Do složité situace se dostaly rodiny vystěhované v říjnu 2006 do lokality Poschla. Podle vsetínské radnice dluží na nájemném především tyto rodiny celkem 13 milionů korun. Pokud dluhy nezačnou splácet, nechá je radnice přestěhovat. Informoval o tom server iDNES.cz. Deportaci provedla radnice pod vedením nynějšího senátora Jiřího Čunka.

"Splátkový kalendář mi nedali a řekli, že se musím vystěhovat," uvedla pro server Veronika Dunová, která bydlí v "čunkodomku" ve dvoupokojovém bytě společně s dalšími sedmi členy rodiny.

"Musíme urychlit splácení," uvedla místostarostka Vsetína Květoslava Othová s tím, že současné splátky jsou velmi malé a splacení dluhu by trvalo desítky let. Město chce vydávat nové smlouvy jen na dobu určitou. Jejích součástí má být i tzv. exekutorský zápis. Na jeho základě může radnice v případě nesplácení dluhů podat návrh na vyklizení bytu.

Server iDNES.cz však upozorňuje, že obyvatelé, kteří jsou často nezaměstnaní, nemají z čeho dluhy splácet. Navíc si stěžují, že bydlení v "čunkodomcích" je drahé. "Platím osm tisíc korun měsíčně za nájem a energie a ještě mám splácet? Nevím z čeho," uvedla Dunová. "Vůbec nám tehdy neukázali, kam se budeme stěhovat. Když jsem sem poprvé přišla, brečela jsem. V zimě teče po stěnách voda, máme mokré koberce a všude je plíseň," tvrdí Dunová.

Se stížnostmi souhlasí vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Podle ní byl totiž přesun Romů z centra města a ze Vsetína drahý a neúčelný pokus, který má pro vystěhované rodiny katastrofální následky. Agentura zároveň vypracovala studii, ve které razantně odsoudila přesídlení vsetínských Romů na Jesenicko a Prostějovsko. Řada lidí tehdy totiž skončila nejen v kontejnerových domech na okraji města, sedm desítek osob se stěhovalo do jiných okresů.

Postup města měl pro rodiny katastrofální důsledky. Jejich sociální situace se zhoršila, všem hrozí exekuce a vystěhování," upozornil mluvčí agentury Václav Zeman. Agentura hodlá prezentovat Vsetín jako odstrašující příklad.

KAM DÁL?
Výzkumná zpráva: Vystěhování rodin ze Vsetína bylo nekonstruktivní a finančně nákladné
Vsetínská radnice "slavnostně" otevřela další romské ghetto

ryz, iDNES.cz
Přečteno: 1331x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Deportace Romů ze Vsetína, VsetínHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo