romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lidem z Čunkových kontejnerů hrozí vystěhování

Vsetín, 22.5.2011 14:35, (ROMEA)

Do složité situace se dostaly rodiny vystěhované v říjnu 2006 do lokality Poschla. Podle vsetínské radnice dluží na nájemném především tyto rodiny celkem 13 milionů korun. Pokud dluhy nezačnou splácet, nechá je radnice přestěhovat. Informoval o tom server iDNES.cz. Deportaci provedla radnice pod vedením nynějšího senátora Jiřího Čunka.

"Splátkový kalendář mi nedali a řekli, že se musím vystěhovat," uvedla pro server Veronika Dunová, která bydlí v "čunkodomku" ve dvoupokojovém bytě společně s dalšími sedmi členy rodiny.

"Musíme urychlit splácení," uvedla místostarostka Vsetína Květoslava Othová s tím, že současné splátky jsou velmi malé a splacení dluhu by trvalo desítky let. Město chce vydávat nové smlouvy jen na dobu určitou. Jejích součástí má být i tzv. exekutorský zápis. Na jeho základě může radnice v případě nesplácení dluhů podat návrh na vyklizení bytu.

Server iDNES.cz však upozorňuje, že obyvatelé, kteří jsou často nezaměstnaní, nemají z čeho dluhy splácet. Navíc si stěžují, že bydlení v "čunkodomcích" je drahé. "Platím osm tisíc korun měsíčně za nájem a energie a ještě mám splácet? Nevím z čeho," uvedla Dunová. "Vůbec nám tehdy neukázali, kam se budeme stěhovat. Když jsem sem poprvé přišla, brečela jsem. V zimě teče po stěnách voda, máme mokré koberce a všude je plíseň," tvrdí Dunová.

Se stížnostmi souhlasí vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Podle ní byl totiž přesun Romů z centra města a ze Vsetína drahý a neúčelný pokus, který má pro vystěhované rodiny katastrofální následky. Agentura zároveň vypracovala studii, ve které razantně odsoudila přesídlení vsetínských Romů na Jesenicko a Prostějovsko. Řada lidí tehdy totiž skončila nejen v kontejnerových domech na okraji města, sedm desítek osob se stěhovalo do jiných okresů.

Postup města měl pro rodiny katastrofální důsledky. Jejich sociální situace se zhoršila, všem hrozí exekuce a vystěhování," upozornil mluvčí agentury Václav Zeman. Agentura hodlá prezentovat Vsetín jako odstrašující příklad.

KAM DÁL?
Výzkumná zpráva: Vystěhování rodin ze Vsetína bylo nekonstruktivní a finančně nákladné
Vsetínská radnice "slavnostně" otevřela další romské ghetto

ryz, iDNES.cz
Přečteno: 1335x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Deportace Romů ze Vsetína, VsetínHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo