romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lídr Dělnické strany řečnil na neonacistické demonstraci před Úřadem vlády

Praha, 10.10.2009 21:09, (ROMEA)

Asi 40 neonacistů se dnes sešlo před prázdným Úřadem vlády v Praze na protest proti stíhání desítky lidí kvůli pořádání koncertů, na nichž byl podle policie propagován nacismus a fašismus. Policie vzala v rámci akce Power do vazby pět obviněných, jednoho později propustila. Jedním ze dvou řečníků byl i Patrik Vondrák, lídr kandidátky Dělnické strany pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010.

Neonacisté hodlají prostřednictvím svých internetových stránek upozorňovat na údajné "mafiánské praktiky" českých politiků. Oznámil to v projevu Jiří Bárta, který akci organizoval. Bárta uvedl, že akce Power byla učiněna na politickou objednávku a obvinění byla čistě účelová stejně jako důvody k vazbě a žádná provinění se prý neprokázala. Právě postup policie aktérům nové iniciativy nyní vadí nejvíc.

Neonacisté chtějí na svém webu kromě protestů proti věznění jejich přátel zveřejňovat i analýzy korupčních kauz, vadí jim i údajné propojení politiků s lobbisty zneužívajícími český politický systém. Na viníky zveřejněných případů chtějí podávat žaloby.

Bárta v projevu poněkud zvláštně kritizoval i poslance, kterým je podle něj úplně jedno, kdo chodí po ulicích, protože oni už mezi obyčejné občany České republiky nechodí. "Tady můžou po ulicích běhat černoši, běloši, židi, křesťani a je to absolutně nezajímá," řekl v projevu Jiří Bárta.

VIDEO
Bárta z Dělnické strany nechce, aby po ulici chodili černoši, běloši, žídé, křeštané...

Další projev přednesl lídr Dělnické strany ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 Patrik Vondrák, který byl dříve člen Vlastenecké fronty. Spolu s Erikem Sedláčkem je zakladatelem občanského sdružení Mladí národní demokraté. Mladí národní demokraté je doslovný překlad německého „Junge Nationaldemokraten“, což je název mládežnické pobočky německé strany Nationaldemokratische Partei Deutschlands (NPD). Jedná se o jednoho z čelních a nejaktivnějších představitelů neonacistického hnutí a organizace Národní odpor v ČR. Vondrák je také organizátor pochodu židovským městem v Praze v listopadu 2007 a v současné době je předsedou místní organizace Dělnické strany v Praze.


Vlevo Patrik Vondrák a jeho hajlující kamarádi z Národního odporu (FOTO: Antifa.cz),
vpravo oficiální fotografie DS

Organizátoři protestní akce rozvinuli velký transparent s nápisem Svobodu - Proti totalitním praktikám zkorumpovaného režimu. Transparent kromě dalších držel člen předsednictva Dělnické strany a č.1 na kandidátce Dělnické strany při krajských i parlamentních volbách v Olomouckém kraji v r. 2008 resp. v roce 2010 Jiří Švehlík.

Někteří účastníci demonstrace podepisovali petice za propuštění čtyř zbývajících obviněných, jež organizátoři akce označili za "politické disidenty". Podle Bárty petici podepsalo několik desítek lidí.

Podpisy pod petici sbírala Michaela Dupová, která baly na středočeské kandidátce Dělnické strany v krajských volbách v roce 2008. Podle serveru Antifa.cz se jedná o zapálenou neonacistku z organizace Resistence Women Unity, která spolupracuje s organizací Národní odpor. "Michaela Dupová je jednou z hlavních postav této skupiny, která přináší ženský pohled na otázku novodobého nacismu a tvoří tak zajímavý střípek v mozaice současné české "hnědé" scény," uvádí se o Dupové na serveru Antifa.cz.

Celý protest se uskutečnil v klidném duchu; účastníci se po necelé hodině rozešli. Akci monitorovali policisté.

Podobná protestní shromáždění se odehrála už v červnu, když byli podezřelí zadrženi, před policejní služebnou v Praze Na Perštýně. Shromáždění se pak konala i v dalších městech, naposledy v září před brněnskou vazební věznicí, kam byli někteří z obviněných umístěni.

Podle policie patří všech deset obviněných mužů mezi členy neonacistického Národního odporu. Údajně organizovali od loňského dubna 11 koncertů s vědomím, že účinkující i diváci na nich šíří myšlenky neonacismu, rasismu, xenofobie a že se na nich propaguje hnutí Národní odpor.

VIDEO
Záznam tiskové konference ÚOOZ k akci proti neonacistům
Akce Power - policejní záběry ze zatýkání neonacistů

Písňové texty údajně oslavovaly třetí říši, antisemitismus a čistotu rasy. Hudebníci prý také vyzývali k provolávání hesel "Heil Hitler" či "Sieg Heil". Mužům hrozí za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka od tří do osmi let vězení.

Na internetových stránkách Národní odpor tvrdí, že policie při zatýkání skupiny postupovala nezákonně: záměrně demolovala zařízení bytů, vyhrožovala rodinám zatýkaných a i když nikdo nekladl odpor, počínala si zbytečně brutálně. Policisté údajně také mířili brokovnicí na dvouleté dítě.

KAM DÁL?

Přečteno: 2867x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Neonacismus, Rasismus, Extremismus, RazieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo