romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Liga lidských práv chce, aby vláda řešila nechtěné sterilizace

Ostrava, 4.4.2008 16:54, (ROMEA/ČTK)

Liga lidských práv požaduje, aby se vláda co nejdříve zabývala nedobrovolnou sterilizací, kterou podstoupily desítky romských žen především na severu Moravy a Čech. Liga kritizuje hlavně skutečnost, že ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková dosud nepředložila vládě podnět k projednávání této problematiky, řekl dnes ČTK David Zahumenský z Ligy lidských práv. Ministryně Stehlíková však v dnešní reakci pro ČTK uvedla, že vláda by se celým problémem měla zabývat už v nejbližší době. Problematika sterilizací je podle ní natolik rozsáhlá, že se na projednávání vlády dříve ani dostat nemohla.

Koncem loňského roku rada vlády pro lidská práva doporučila vládě, aby uznala skutečnost, že v minulosti docházelo v zemi k protiprávním sterilizacím. "Chceme, aby vláda vyslovila nad touto skutečností politování a zavázala se podniknout kroky, které by do budoucna podobnému jednání zamezily," uvedl Zahumenský. Dodal, že vláda by také měla ustanovit pracovní komisi k prošetření provádění sterilizací od 1. července 1966. "Rada vlády pro lidská práva navrhovala, aby výsledky komise byly předloženy do června letošního roku, což už je zřejmě nereálné," uvedl Zahumenský. Doplnil, že Liga lidských práv zvažuje, že by ve spolupráci s postiženými ženami vyzvala ministryni Stehlíkovou k řešení tohoto problému otevřeným dopisem.

ČTĚTE TAKÉ
Sterilizované ženy se setkají v Ostravě

Zahumenský poukázal rovněž na fakt, že problematikou sterilizací se již loni v únoru zabývala i rada vlády pro záležitosti romské komunity. "A přestože povinností ministryně Stehlíkové bylo podnět vládě předložit, nikdy tak neučinila. Podnět byl bez uspokojivého vysvětlení pozdržen a k projednání do vlády se nedostal. Je proto potřeba věnovat pozornost tomu, aby se podobný postup neopakoval," dodal Zahumenský.

Stehlíková vysvětlila, že problematikou sterilizací se nejprve zabývala právě rada vlády pro záležitosti romské komunity, ale poté ho předala radě vlády pro lidská práva. "Správně jsme posoudili, že je to otázka především lidsko-právní, takže podnět pak necelý rok projednávala rada vlády pro lidská práva, která ho probrala ze všech stran," uvedla dnes Stehlíková. Doplnila, že podnět pak rada koncem loňského roku schválila a hned poté ho ministryně také postoupila vládě, kde však musel projít připomínkovým řízením, které v těchto dnech končí. Materiálem by se tak vláda mohla zabývat v následujících týdnech.

Sterilizované ženy z Česka i sousedního Slovenska pobývají až do soboty na společném setkání v Ostravě. Hlavním smyslem setkání, které se koná již podruhé, je především výměna vzájemných zkušeností.

O problému nechtěných sterilizací se v Česku začalo hovořit před několika lety poté, kdy Evropské středisko pro práva Romů zveřejnilo podezření na nucené sterilizace Romek. Loni v říjnu přiznal ostravský krajský soud za nechtěnou sterilizaci odškodnění ve výši 500.000 korun Romce Ivetě Červeňákové. Jednalo se o historicky první případ, kdy soud přiznal odškodné pro ženu, která byla nechtěně sterilizována. Peníze jí měla vyplatit Městská nemocnice v Ostravě, která se však v této souvislosti odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci. Odvolání soud obdržel počátkem letošního roku, případem by se mohl zabývat pravděpodobně v létě.

Podle Zahumenského k protiprávním sterilizacím docházelo nejen v Česku a na Slovensku. "Některé země se však se svou minulostí dokázaly vyrovnat se ctí. Například ve Švédsku vznikla zvláštní komise, která během několika let zmapovala rozsah problému, doporučila vládě určitá řešení a následně se angažovala i při odškodnění obětí nucené sterilizace," řekl Zahumenský. Odškodnění podle něj získaly tři čtvrtiny ze zhruba 2000 osob, které si o něj požádaly.

Přečteno: 1042x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, SterilizaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo