romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

List Romano hangos otevřený pro všechny

Brno, 24.7.2009 23:32, (RH)

A je to tady. Země s javorovým listem na vlajce zamkla bránu. Půtky o emigraci do Kanady, rasismu, nezaměstnanosti, nedostatcích sociálního systému, ghettech a hlavně o tom, kdo za to všechno může, přes léto znovu zahltí média. Diskutující už se sešikovali do obvyklých táborů a s tvrdostí, vlastní většině toho co souvisí s Romy, zahájili palbu známými argumenty.

Složitost problému krásně vyniká přímo na Romano hangos (RH): Informace o organizování emigrace prospektory a úmyslném zveličování českého rasismu před úředníky v Kanadě rozmázl Roman Krištof, někdejší redaktor RH, proti němu mj. vystoupil a především liknavost české justice při obraně Romů před xenofobií kritizoval Petr Uhl, přispěvatel a propagátor RH, k částečnému organizování a podněcování útěků se jménem „Hnutí romského odporu“ přihlásil Václav Miko, spolupracující s Ondřejem Giňou, letitým stálým dopisovatelem RH. Ano, romská tématika je mnohdy ostrou přestřelkou na „vnitřní frontě“.

A co hlas tzv. obyčejných lidí? Pro velkou část Neromů představují všichni výše uvedení bez rozdílu jednu nepřijatelnou „bandu salónních lidskoprávních vyžírků“, jak ukazuje 90 % názorů v internetových diskusích pod články v médiích. Argumenty řady obyvatel ghett zní také nekompromisně – nevládky nám nepomůžou, nevynikají efektivitou, zaměstnávají více Neromy než nás, jejich peníze patří nám, úředníci na nás kašlou, romští předáci mezi nás nechodí, starají se jen o sebe a své příbuzné, je to tady v Česku prostě hrůza.

RH nemá v redakčním šufleti kouzelnou hůlku. List ale čte mnoho úředníků, někteří poslanci a vládní činitelé, můžeme tedy nabídnout aspoň toto: Děje-li se někde nějaká nepravost, sem s ní. Hlásili jste se na volné pracovní místo, slíbili vám ho, ale jak si vás omrkli, zaměstnání najednou nebylo? Vydírají vás lichváři, dlužíte jim kupu peněz a ne a ne je setřást? Naháněla vás někde parta nácků? Trousí učitel na účet vašeho dítěte poznámky o kofolách a morgoších, nebo řekl vám tohle někdy policista při zákroku? Odmítli vás jako „cigány“ v ordinaci u doktora? Na tohle všechno čeká náš redakční mail (rhangos@volny.cz), vykřičet se na ulici nepomůže.

V případě, že na danou situaci budeme malí páni, rádi zprostředkujeme kontakt na vlivnější romské novináře v Praze kolem serveru Romea, nebo rovnou na celostátní deníky, ČTK apod.

Na jedno ale upozorňujeme – informace musí odpovídat skutečnosti, anonymy, domněnky nebo výhrůžky nemůžeme brát v potaz, diskreditovaly by celkovou myšlenku a posilovaly ty, kteří čekají na každou naši chybu. Kůži neseme všichni na trh otevřeně.

Vychází v Romano hangos č. 11-12 2009 na http://www.srnm.cz

Přečteno: 1297x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Romano hangos, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo