romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

List Romano hangos otevřený pro všechny

Brno, 24.7.2009 23:32, (RH)

A je to tady. Země s javorovým listem na vlajce zamkla bránu. Půtky o emigraci do Kanady, rasismu, nezaměstnanosti, nedostatcích sociálního systému, ghettech a hlavně o tom, kdo za to všechno může, přes léto znovu zahltí média. Diskutující už se sešikovali do obvyklých táborů a s tvrdostí, vlastní většině toho co souvisí s Romy, zahájili palbu známými argumenty.

Složitost problému krásně vyniká přímo na Romano hangos (RH): Informace o organizování emigrace prospektory a úmyslném zveličování českého rasismu před úředníky v Kanadě rozmázl Roman Krištof, někdejší redaktor RH, proti němu mj. vystoupil a především liknavost české justice při obraně Romů před xenofobií kritizoval Petr Uhl, přispěvatel a propagátor RH, k částečnému organizování a podněcování útěků se jménem „Hnutí romského odporu“ přihlásil Václav Miko, spolupracující s Ondřejem Giňou, letitým stálým dopisovatelem RH. Ano, romská tématika je mnohdy ostrou přestřelkou na „vnitřní frontě“.

A co hlas tzv. obyčejných lidí? Pro velkou část Neromů představují všichni výše uvedení bez rozdílu jednu nepřijatelnou „bandu salónních lidskoprávních vyžírků“, jak ukazuje 90 % názorů v internetových diskusích pod články v médiích. Argumenty řady obyvatel ghett zní také nekompromisně – nevládky nám nepomůžou, nevynikají efektivitou, zaměstnávají více Neromy než nás, jejich peníze patří nám, úředníci na nás kašlou, romští předáci mezi nás nechodí, starají se jen o sebe a své příbuzné, je to tady v Česku prostě hrůza.

RH nemá v redakčním šufleti kouzelnou hůlku. List ale čte mnoho úředníků, někteří poslanci a vládní činitelé, můžeme tedy nabídnout aspoň toto: Děje-li se někde nějaká nepravost, sem s ní. Hlásili jste se na volné pracovní místo, slíbili vám ho, ale jak si vás omrkli, zaměstnání najednou nebylo? Vydírají vás lichváři, dlužíte jim kupu peněz a ne a ne je setřást? Naháněla vás někde parta nácků? Trousí učitel na účet vašeho dítěte poznámky o kofolách a morgoších, nebo řekl vám tohle někdy policista při zákroku? Odmítli vás jako „cigány“ v ordinaci u doktora? Na tohle všechno čeká náš redakční mail (rhangos@volny.cz), vykřičet se na ulici nepomůže.

V případě, že na danou situaci budeme malí páni, rádi zprostředkujeme kontakt na vlivnější romské novináře v Praze kolem serveru Romea, nebo rovnou na celostátní deníky, ČTK apod.

Na jedno ale upozorňujeme – informace musí odpovídat skutečnosti, anonymy, domněnky nebo výhrůžky nemůžeme brát v potaz, diskreditovaly by celkovou myšlenku a posilovaly ty, kteří čekají na každou naši chybu. Kůži neseme všichni na trh otevřeně.

Vychází v Romano hangos č. 11-12 2009 na http://www.srnm.cz

Přečteno: 1300x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Romano hangos, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo