romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Litvínov chce s exekucemi dlužníků následovat patrně nezákonný příklad Chomutova

Litvínov, 19.2.2009 22:03, (ROMEA)

Litvínovská radnice uvažuje o odebírání peněz dlužníkům prostřednictvím exekutorů přímo při vyplácení sociálních dávek. Město by tak použilo patrně nezákonný model, který poprvé uplatnili začátkem týdne v Chomutově. Exekutoři by odebírali část finančních prostředků z dávky, aby se zejména rodiny s dětmi nedostávaly do existenčních potíží. Podle ČTK o tom dnes informoval místostarosta Martin Klika (ČSSD).

KOMENTÁŘ
Slibná budoucnost Chomutova?
Jak Chomutov o 200 milionů Kč přišel

"Možnost snížení pohledávek jsme s vedením Chomutova konzultovali. Do budoucna se tomuto kroku nebráníme, umíme si představit použít tuto formu nátlaku," uvedl Klika. S tímto postupem ovšem nesouhlasí ministerstva práce i spravedlnosti. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) nechá prověřit odebírání peněz exekutory ministerskou kontrolou. Pokud se ukáže, že vedení Chomutova pochybilo, bude následovat kárná žaloba. Město svůj postup nadále hájí.
V Litvínově i Chomutově se rozhodli proti nepřizpůsobivým občanům, zejména neplatičům nájemného či poplatků přitvrdit. Část sociálních dávek litvínovská radnice například vyplácí v kuponech, za něž lze ve vybraných obchodech nakoupit jen potraviny a hygienické potřeby. V Chomutově hrozí dlužníkům kromě exekucí i vystěhování do mobilních buněk na okraj města.

Vedení Litvínova se zaměřuje už od listopadu zejména na nepřizpůsobivé obyvatele problémového sídliště Janov, kteří se dopouštějí přestupků a narušují občanské soužití. Několik neplatičů nájemného už sociální pracovnice městského úřadu za asistence strážníků vystěhovaly do ubytoven.

V sídlišti žije na 6000 obyvatel. Město spolupracuje s majiteli bytů v Janově, kteří plánují vystěhovat další desítky neplatičů nájemného. Firma Haines předá v nejbližší době 47 výpovědí z bytů, podala i 51 žalob na vyklizení bytů. První problémové nájemníky by mohla začít vystěhovávat v polovině roku.
Peníze začali exekutoři v Chomutově dlužníkům odebírat v úterý při výplatě sociálních dávek. Při akci jim musela asistovat policie. Setkala se s vlnou odporu. Z dávek mnoha lidem zbyla tisícikoruna.

Už druhý den ale přišly na chomutovský magistrát vyřídit si své dluhy, které mají vůči městu, desítky lidí. Reagovali tak podle mluvčího radnice Tomáše Brandy právě na úterní akci. Město chce proto v exekucích pokračovat.

KAM DÁL?
Ministr: Chomutovské exekuce jsou nešťastné, prověří je kontrola
Seitlová: Městský úřad v Chomutově i exekutoři patrně porušili zákon

Kocáb: Chomutov necitlivě sáhl sociálně potřebným na dávky v nouzi
Jak Chomutov o 200 milionů Kč přišel

Po výplatě dávek v Chomutově dlužníkům sebrali peníze exekutoři

Přečteno: 1909x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo