romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Litvínov nebude při vyplácení sociálních dávek postupovat plošně

Litvínov, 21.3.2008 14:56, (ROMEA/ČTK - VIDEO)

Úředníci severočeského Litvínova budou přistupovat individuálně k lidem v hmotné nouzi, jimž město vyplácí od 1. března většinu sociálních dávek ve formě poukázek. Radnice tak vyslyší stížnosti zejména matek malých dětí, které z vyplacených dávek údajně nemohou potomkům zaplatit žádnou mimoškolní aktivitu. Pokud příjemce dávek řádně zdůvodní, nač potřebuje více peněz, bude možné poměr výplaty v hotovosti a kuponech změnit, řekl dnes ČTK místostarosta Martin Klika.

VIDEO
S poukázkami na jídlo se kšeftuje

ČTĚTE TAKÉ
Sociálně slabým v Litvínově se nelíbí kupony, sepsali petici

V současné době dostávají vybraní příjemci v hotovosti jen třetinu sociální dávky, zbytek pobírají ve formě poukázek na jídlo, ošacení a hygienické potřeby. Lidé v nouzi proti novému systému protestují, podepisují petici.

Změnu systému ale město podle Kliky nechystá. "Nátlaku nemůžeme ustoupit. Systém funguje teprve krátkou chvíli, jeho efektivitu chceme vyhodnotit za tři měsíce. Našimi partnery v zavedení systému jsou navíc Ústecký kraj a mostecký úřad práce, bez jejich stanoviska nemůžeme rozhodnout," uvedl.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Lichva mezi semilskými Romy

Systém dávek ve formě poukázek prý ušetřil statisíce korun

Za jediný ústupek se tak dá považovat příslib individuálního posouzení situace příjemců dávek, kteří se na radnici s tímto požadavkem obrátí.

Právě skutečnost, že nový systém je plošný a nezaměřuje se pouze na zneuživatele dávek, je lidem v nouzi trnem v oku. "Domníváme se, že město porušuje zákon. Poukázky může použít jen v případě, že prokáže zneužívání dávek," uvedla už dříve jedna z organizátorek petice.

Radnice ale podle Kliky postupuje legálně. Litvínov byl vybrán jako první město pilotního projektu, kterým chce Ústecký kraj minimalizovat zneužívání sociálních dávek.

Pilotní projekt má tři etapy. V první fázi, která by měla trvat tři měsíce, dostávají žadatelé v Litvínově 70 procent příspěvku na živobytí v poukázkách. Ty přijímá síť vybraných obchodů, kterých je zatím přibližně deset. Novinka v Ústeckém kraji se nyní týká asi stovky příjemců, postupně by mělo být zapojeno všech přibližně 1500 rodin, které dávky v Litvínově pobírají.

Kraj chce efektivitu vyplácení dávek ještě zvýšit, a proto uvažuje, že ve druhé etapě zhruba od 1. června budou mít uživatelé k poukázkám elektronický identifikátor, bez kterého by poukázku nemohli použít. Pokud se první dvě fáze osvědčí, chce kraj zavést pro žadatele elektronické peněženky. Poukázky v první etapě bude hradit město Litvínov, elektronické identifikátory a čipové karty v dalších etapách by hradil kraj.

Systém výplaty dávek pomocí poukázek funguje už několik let, v současnosti zhruba ve třech desítkách měst. Po zavedení systému klesl podle ústeckého hejtmana Jiřího Šulce (ODS) v těchto městech počet žadatelů o pět až 20 procent.

Přečteno: 1063x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Sociální dávky, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo