romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

LN: Většině lidí olympiáda v zemi porušující lidská práva nevadí

Praha, 8.8.2008 9:42, (ROMEA)

Pouze necelé pětině obyvatel České republiky vadí, že se olympiáda koná v zemi soustavně porušující lidská práva. Více než polovině občanů je rovněž lhostejné, zda politici zahájení olympijských her kvůli tomu bojkotují. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Lidové noviny (LN). Výsledky výzkumu navíc naznačují, že lidé většinou nechtějí spojovat lidská práva, politiku a sport.

Za nezájmem lidí o tyto otázky může být podle odborníků dvojaký postoj českých politiků, kteří sice proklamují, že na slavnostní zahájení olympiády nepojedou, mnoho z nich ale do Číny nakonec stejně zavítá. Navíc u starších lidí mohl v paměti zůstat bojkot z politických důvodů, který zasáhl olympiády v Moskvě 1980 a v Los Angeles 1984. Mnozí považovali tyto hry za neplnohodnotné, řekla listu politoložka Vladimíra Dvořáková.

Podle průzkumu vadí hry v Pekingu nejvíce lidem v malých obcích do tisíce obyvatel, tam se proti jejich konání vyjádřila třetina respondentů. S rostoucím počtem obyvatel měst klesá procento odpůrců olympiády. Hry vadí více vysokoškolákům a lidem s maturitou, ale nejde o více než o čtvrtinu dotázaných.

Čína je světovým společenstvím kritizována kvůli okupaci Tibetu, za nízkou úroveň dodržování lidských práv i nedůstojné zacházení s některými etnickými menšinami. Před olympijskými hrami, které začnou dnes v Pekingu, se Čína snaží navodit dojem harmonické a stabilní společnosti. Podle organizací na ochranu lidských práv však režim v rámci této snahy ale umlčuje politické odpůrce a cenzuruje informace o vnitřních nepokojích. Peking veškerá obvinění z porušování lidských práv popírá.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Olympijské hry a lidská práva

Přečteno: 1016x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Olympiáda, Hry, Lidská práva, ČínaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo