romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

LN: Většině lidí olympiáda v zemi porušující lidská práva nevadí

Praha, 8.8.2008 9:42, (ROMEA)

Pouze necelé pětině obyvatel České republiky vadí, že se olympiáda koná v zemi soustavně porušující lidská práva. Více než polovině občanů je rovněž lhostejné, zda politici zahájení olympijských her kvůli tomu bojkotují. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Lidové noviny (LN). Výsledky výzkumu navíc naznačují, že lidé většinou nechtějí spojovat lidská práva, politiku a sport.

Za nezájmem lidí o tyto otázky může být podle odborníků dvojaký postoj českých politiků, kteří sice proklamují, že na slavnostní zahájení olympiády nepojedou, mnoho z nich ale do Číny nakonec stejně zavítá. Navíc u starších lidí mohl v paměti zůstat bojkot z politických důvodů, který zasáhl olympiády v Moskvě 1980 a v Los Angeles 1984. Mnozí považovali tyto hry za neplnohodnotné, řekla listu politoložka Vladimíra Dvořáková.

Podle průzkumu vadí hry v Pekingu nejvíce lidem v malých obcích do tisíce obyvatel, tam se proti jejich konání vyjádřila třetina respondentů. S rostoucím počtem obyvatel měst klesá procento odpůrců olympiády. Hry vadí více vysokoškolákům a lidem s maturitou, ale nejde o více než o čtvrtinu dotázaných.

Čína je světovým společenstvím kritizována kvůli okupaci Tibetu, za nízkou úroveň dodržování lidských práv i nedůstojné zacházení s některými etnickými menšinami. Před olympijskými hrami, které začnou dnes v Pekingu, se Čína snaží navodit dojem harmonické a stabilní společnosti. Podle organizací na ochranu lidských práv však režim v rámci této snahy ale umlčuje politické odpůrce a cenzuruje informace o vnitřních nepokojích. Peking veškerá obvinění z porušování lidských práv popírá.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Olympijské hry a lidská práva

Přečteno: 1008x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Olympiáda, Hry, Lidská práva, ČínaHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo