romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lukáš Houdek: Jsem nemocný zvrhlík?

Praha, 4.8.2011 13:50, (ROMEA)
ilustrační foto

Příští týden bude na několika místech Prahy probíhat festival hrdosti a tolerance Prague Pride 2011. Festival je historicky první obdobou podobných akcí organizovaných po celém světě. Čekal jsem, že otevře dosud poměrně uzavřenou veřejnou diskusi o právech lidí s odlišnou sexuální orientací, ale nepředpokládal jsem, že se promění v populistický výron xenofobních prohlášení některých veřejných činitelů a zájmových (i jiných) skupin.

Ano, jsem homosexuál. Chodím tak jako většina lidí do práce, žiju v dvoupokojovém bytě se svým přítelem a psem, nakupuju pokud možno v supermarketech a u pokladny vyndávám klubovou kartu, abych jako řada ostatních sbíral body. Chodím spát kolem dvanácté a vstávám po sedmé. Se svým přítelem občas zajdu na výstavu, do divadla nebo kina, jednou za rok spolu jedeme na dovolenou – zpravidla k moři. Cítím se jako běžný občan české společnosti, který jako ostatní platí daně a snaží se žít tak, jak ho rodiče vychovali.

V posledních dnech a týdnech na mě ale začalo několik veřejně činných lidí chrlit prostřednictvím internetových portálů jednu zprávu za druhou o tom, že jsem nečistý, zvrhlý, nemocný a deviantní. I když nejsem zastáncem velkých festivalů, párty a davových šílenství, na první pražskou Pride jsem se těšil. Byl jsem zvědav, jak se organizátorům povede vypořádat s nedostatkem peněz a zájmem veřejnosti. Těšil jsem se na celou řadu diskusí, přednášek a výstav, které festival krom viditelného průvodu městem nabízí. Neměl jsem v plánu jít veřejně prezentovat svou zvrhlost (jak o festivalu píší v prohlášení představitelé politické strany Koruna česká), protože se jako zvrhlý jednoduše necítím. Stejně tak mě tak nevnímají mí heterosexuální přátelé, zaměstnavatelé, pedagogové...

Záštity pražského primátora nad Prague Pride 2011 si vážím, vážím si i jeho vyjádření k výzvě některých lidí a skupin k jejímu odebrání. Přestože je záštita osob podobného postavení nad rozličnými akcemi důležitá, a poslední dobou tak trochu v módě, nevidím její dopad natolik fatálně, jak ho vidí například Ladislav Bátora. Podle něj, jak uvedl pro Parlamentní listy, představuje Svobodova záštita nad Prague Pride privilegování lidí s odlišnou sexuální orientací na „úkor normální většiny“. Když očima prolétnu seznam akcí, které primátor v minulosti takto podpořil, musel bych prostřednictvím měřítek pana Bátory s politováním konstatovat, že v poslední době privilegoval například děti na úkor dospělých, když vyjádřil podporu Bambiriádě 2011. Případně záštitou letošního ročníku soutěže Vinař roku zvýhodňuje výrobce alkoholu, a v důsledku i alkoholismus v české společnosti, na úkor abstinentů nebo výrobců jiných nápojů.

S organizátory Prague Pride 2011 jsem v poměrně úzkém kontaktu (sám organizuji jednu z akcí, jejímž cílem je veřejně diskutovat o pozici transgenderů) a zatím jsem neslyšel o záměru vytvořit v centru města půdu pro sexuální orgie, kterých se někteří obávají. Sám plánuji na průvod dorazit v kraťasech, tričku a s batohem na zádech. Někteří možná oblečou pestrobarevné kostýmy, odhalí svou hruď nebo na sebe navléknou krátké šortky. Je tohle ale opravdu zvrhlé? Je potom zvrhlé i to, když řada dívek v pražských ulicích nosí minisukně a minikraťasy doplněné o minitílko?

Na sobotu 13. srpna, kdy průvod hrdosti proběhne, Mladí křesťanští demokraté plánují na stejném místě a téměř ve stejný čas (o hodinu dříve) Pochod na podporu rodiny 2011. Musím říct, že já osobně rodinu podporuji a jsem si vědom její důležitosti jak pro stát, tak pro život každého jednotlivce. Proto jsem se rozhodl i tohoto pochodu zúčastnit a podpořit tak instituci rodiny, proti níž rozhodně nestojím.

Přestože výroky osobností, které se k Prague Pride (a homosexualitě obecně) nepokrytě xenofobně vyjadřují, nevnímám jako směrodatné, děsí mě jejich populistická tendence a výzvy k netoleranci vůči lidem s odlišnou sexuální orientací. Je s podivem, jak se k těmto postojům staví veřejnost, když jsou podle mého názoru některé z nich v rozporu se zákonem, protože podněcují k nenávisti vůči určité skupině osob. Jinak nemohu tyto výlevy vnímat, protože slova o nečistotě, úchylnosti a zvrhlosti homosexuálů bohužel takovou sílu mají.

KAM DÁL?
Vicekancléř prezidenta Hájek se homofobně vyjadřuje k Pražské Pride

Přečteno: 2606x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo