romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarská policie chce zabránit sobotní akci Maďarské gardy

Budapešť, 19.8.2009 23:17, (ROMEA)

Maďarská policie oznámila, že pokud se členové soudně zrušené extremistické Maďarské gardy shromáždí tuto sobotu na budapešťském náměstí, jak předem avizovali, zakročí proti nim v souladu se zákonem. S odvoláním na agenturu HavariaPress to uvedla agentura APA.

Vedení neofašistického spolku Maďarská garda již dříve ohlásilo, že na tuto sobotu plánuje na budapešťském Náměstí hrdinů akci, jejímž cílem je slavnostní skládání přísahy novými členy.

Budapešťský policejní prezident toto shromáždění zakázal již 12. srpna. Soud proti tomuto zákazu vznesl námitku s poukazem na to, že spolek Maďarská garda je od 2. července pravomocně rozpuštěn budapešťským odvolacím soudem, a nemůže tedy pořádat ani žádné akce.

Předseda neofašistické strany Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) Gábor Vona ovšem již dříve proklamoval, že Maďarská garda je nezrušitelná a bude pokračovat ve své činnosti, jejímž cílem je "chránit národ a společnost".

Když byl tento spolek soudním rozhodnutím zrušen, ohlásili příslušníci pravicové strany Jobbik "znovuoživení" Maďarské gardy tentokrát v podobě hnutí, i to však bylo soudním verdiktem zakázáno.

Maďarskou gardu založila v srpnu roku 2007 pravicová strana Jobbik. Organizace používala uniformy a symboly, které připomínaly někdejší fašistickou diktaturu v Maďarsku. Cílem gardy byla podle vyjádření jejích členů změna politického režimu v zemi a sebeobrana Maďarů před údajnými útoky z okolních států. Členové gardy také často pochodovali místy, kde žije romské obyvatelstvo.

Jobbik i Maďarská garda využívají ve své kampani heslo o takzvané "cikánské kriminalitě", kterým útočí proti přibližně 600.000 příslušníkům romské menšiny v zemi.

KAM DÁL?
V Budapešti demonstrovali antifašisté, neonacisté se neukázali
Zákaz neonacistických pochodů v Maďarsku a Německu
Násilí proti Romům v Maďarsku prohlubuje ekonomická krize
Maďarská romská organizace vyzvala k setkání u kulatého stolu
Další brutální protiromský útok v Maďarsku, napaden chlapec a těhotná žena

V Maďarsku zastřelena Romka, její 13letá dcera vážně zraněna

Přečteno: 884x
 

Kam dál:

Štítky:  

EU, Extremismus, Maďarsko, Neonacismus, Rasismus, ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo