romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarská policie zabránila extremistické Maďarské gardě v pochodu

Budapešť, 23.11.2009 11:42, (ROMEA)

Maďarská policie v neděli nedovolila 450 členům zakázané extremistické neofašistické Maďarské gardy, aby se připojili k pochodu pořádanému k 90. výročí vstupu admirála Miklóse Horthyho do Budapešti. Maďarská garda je ozbrojené křídlo radikální nacionalistické strany Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), tvrdí, že bojuje proti "romské kriminalitě", a působí v zemi nelegálně.

Skupina asi 1000 občanů dostala povolení k pochodu na náměstí Szent Gellért v Budapešti, ale členům gardy v zakázaných uniformách to policie nedovolila, uvedl zpravodaj agentury MTI z místa. Zadrženo bylo podle něho osm lidí.

Budapešťská policie uvedla, že informovala Jobbik ještě před akcí, že všichni, kdo budou mít na sobě zakázané uniformy, budou zastaveni a nebude jim povoleno připojit se k pochodu.

Předák socialistické strany Ildikó Lendvai a antifašistické občanské skupiny protestovali proti pochodu, který označili za "přehlídku neofašismu". Lendvai vyzval politické strany, aby se od akce distancovaly.

Bývalý admirál námořnictva Rakousko-uherské armády Horthy vstoupil v čele národní armády do Budapešti 16. listopadu 1919 a slíbil, že po čtyřech a půl měsících komunistické vlády potrestá "hříšné město". Horthy se pak po vyhlášení maďarského království v březnu 1920 stal jeho regentem.

Přečteno: 998x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EU, Garda, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo