romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarská romská organizace vyzvala k setkání u kulatého stolu

Budapešť, 6.8.2009 17:45, (ROMEA)

Ke svolání maďarského celonárodního jednání u kulatého stolu, které by mělo zmírnit napětí vyvolané nedávnými útoky proti Romům a mělo by vést k upevnění demokracie v zemi, vyzval Aladár Horváth z maďarské organizace pro práva Romů. Návrh dnes podle agentury MTI předložil na setkání romských předáků, intelektuálů a bojovníků za lidská práva v Budapešti.

Mezi účastníky kulatého stolu by podle Horváthova návrhu měli být prezident i další významní političtí představitelé, šéfové politických stran, církevní hodnostáři a zástupci občanských organizací. Horváth také navrhl uspořádání protirasistické demonstrace, kterou by zaštítil maďarský prezident László Sólyom.

Aladár Horváth v projevu připomněl i nejnovější útok proti Romům, při kterém byla v pondělí ve východomaďarské obci Kisléta zastřelena pětačtyřicetiletá žena a její třináctiletá dcera utrpěla vážná poranění. Tato vražda jako by podle Horvátha tlumočila názor některých lidí, že "cikáni jsou cizinci, odpad společnosti, který může být bez omezení odstraněn".

Tato romská žena se stala za poslední dva roky nejméně osmou obětí protiromských nálad v Maďarsku. Zatím neznámý pachatel obě ženy napadl v jejich domě.

Romská komunita je v Maďarsku nejpočetnější národnostní menšinou - tvoří pět až sedm procent z deseti milionů obyvatel. S rostoucí nezaměstnaností a ekonomickými problémy v zemi se stále častěji stávají terčem štvavých útoků extremistických stran, jako je pravicový Jobbik, který se po nedávných volbách dostal do Evropského parlamentu.

V Česku se letos terčem útoku stala romská rodina z Vítkova na Opavsku, které neznámí žháři vypálili dům. Při požáru utrpěla vážné popáleniny na 80 procentech těla dvouletá holčička.

KAM DÁL?
Další brutální protiromský útok v Maďarsku, napaden chlapec a těhotná žena
V Maďarsku zastřelena Romka, její 13letá dcera vážně zraněna

Přečteno: 1030x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EU, Rasismus, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo