romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarská veřejnoprávní média se brání vysílat spoty Jobbiku

Praha, 29.9.2010 11:12, (ROMEA)

Veřejnoprávní rozhlas a televize v Maďarsku se odvolají k nejvyššímu soudu proti rozhodnutí volební komise, která jim nařídila odvysílat kontroverzní spoty ultrapravicové strany Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko). Dnes o tom informovala agentura MTI. Jobbik ve spotech pro nedělní komunální volby útočil na Romy.

Veřejnoprávní rozhlas odmítl odvysílat předvolební reklamu, v níž se mluvilo o "cikánské zločinnosti". Podle představitelů rozhlasu spot vyzýval k nenávisti vůči menšinám. S podobným odůvodněním odmítla televize vysílat spot Jobbiku, ve kterém mladá žena říká: "Mohou cikánští zločinci dělat cokoli chtějí?"

Maďarská volební komise ale v pondělí usoudila, že zákaz spotů byl v rozporu s právem na svobodu vyjádření. Zástupci Jobbiku rozhodnutí komise uvítali a oznámili, že budou od obou médií požadovat odvysílání reklam podle původní dohody.

Jobbik se ve spotech před komunálními volbami představuje jako ochránce většinové společnosti před "parazity". Extremistická strana v dubnu dosáhla historického úspěchu v parlamentních volbách, když poprvé získala poslanecká křesla.

Ultrapravicový Jobbik už dříve vystupoval proti národnostním i etnickým menšinám. Hnutí v roce 2007 založilo polovojenskou Maďarskou gardu, jejímž hlavním cílem je změna politického režimu v zemi a sebeobrana Maďarů před údajnými útoky z okolních států, tedy Slovenska, Rumunska

Přečteno: 891x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, Maďarsko, EU, Neonacismus, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo