romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarské úřady chtějí rozpustit kritizované hnutí Maďarská garda

Budapešť, 17.12.2007 18:23, (ROMEA/ČTK)

Maďarské úřady chtějí ukončit činnost extremistického sdružení Maďarská garda, jehož vznik ostře kritizovaly vlády okolních států, včetně slovenské. Vrchní státní zastupitelství v Budapešti dnes podalo návrh k soud, aby uskupení krajních nacionalistů rozpustil. Hlavním důvodem je podle zastupitelství to, že gardisté svými antiromskými a antisemitskými výroky a akcemi podněcují rasovou nesnášenlivost.

"Svoboda shromažďování nesmí přebít další základní práva," řekl dnes Attila Morvai, mluvčí vrchního státního zastupitelství agentuře MTI. "Oficiální návrh jsme podali v pondělí budapešťskému městskému soudu, kterému přísluší tuto záležitost řešit," dodal.

Podle Morvaie Maďarská garda porušila hned několik zákonů, které se týkají činnosti politických uskupení. Krok státního zastupitelství přichází krátce poté, co tři stovky gardistů v uniformách 9. prosince pochodovaly na protiromské demonstraci.

Gardu založilo letos v srpnu extrémně nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko, jež se také označuje zkráceným názvem Jobbik. Jde o údajně polovojenskou jednotku, která má už nejméně 700 členů. Hlavním cílem gardy je podle vyjádření jejích členů změna politického režimu v zemi a ochrana Maďarska před údajnými útoky z okolních států, tedy Slovenska, Rumunska či Srbska, v nichž žije početná maďarská menšina.

Prvních 56 příslušníků gardy skládalo veřejnou přísahu v uniformách a pod vlajkami připomínajícími fašistické hnutí, které kolaborovalo s německými nacisty za dob druhé světové války.

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány pak přirovnal gardu k Hitlerovým hnědým košilím. Vznik extremistického hnutí pobouřil i politiky v sousedních zemích a zástupce židovských organizací.

Přečteno: 1006x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo