romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Maďarsko: Nový starosta z Jobbiku bude řídit obci, v níž přetrvává interetnické napětí

Gyöngyöspata, Maďarsko, 18.7.2011 10:50, (ROMEA)
ilustrační foto

Nového starostu, kandidáta za krajně nacionalistickou stranu Jobbik, má od včerejšího dne město Gyöngyöspata. Problémy s ultranacionalisty, které obec řešilo před třemi měsíci a jež vyústily v evakuaci romských rodin a mezinárodní ostudu, tak možná neustanou.

Nově zvolený starosta Oszkár Juhász byl jedním ze sedmi kandidátů, mezi nimi i předseda místní romské samosprávy Jánose Farkas. Dosavadní starosta László Tabi odstoupil v dubnu právě po srážkách nacionalistů s Romy, jako oficiální důvod však uvedl zdravotní problémy. Na dotaz MTI však nepopřel, že se přetrvávající a vyhrocující se konflikty na jeho odchodu přičinily.

János Farkas před třemi měsíci prakticky předpověděl, co se bude ve městě dít: „Místní starosta odstoupil kvůli rostoucímu napětí a jeho nástupce by mohl být kandidát nacionalistické radikální strany Jobbik." Poznamenal rovněž, že v takovém případě bude pravděpodobně usilovat o azyl v USA, Kanadě či Velké Británii.

V blízkosti Gyöngyöspaty si extremistická polovojenská organizace Véderő (Obrana) na jaře vybudovala výcvikový tábor a její uniformovaní členové pak začali v obci hlídkovat, údajně proti neúnosné romské kriminalitě. Romští aktivisté poté z obav o ohrožení Romů zorganizovali hromadný odjezd romských žen a dětí z obce v objednaných autobusech, což nakonec vedlo k vládním i mezinárodním reakcím. Vláda ale odmítla interpretaci, že šlo o evakuaci Romů vynucenou nebezpečnou situací, a uvedla shodně s Červeným křížem, že šlo o plánovaný velikonoční výlet pro děti. O dva dny později se Romové vrátili do obce.

Současně Maďarská policie vyzvala účastníky výcvikového tábora, aby ho okamžitě ukončili. Organizátora a jeho dva pomocníky následně policie zadržela. Zadržení členové extremistické organizace však byli propuštěni a do tábora se podle agentury AFP začali vracet také. Následně pak došlo k potyčce mezi skupinou radikálních nacionalistů a místními Romy. Zraněni byli čtyři lidé, jeden z nich těžce. Mezi zraněnými byl i 14letý chlapec s mentálním postižením.

Situace místních Romů se od té doby nezměnila, protože to není v silách obce. Problémy pokračují a vyvrcholily zvolením kandidáta ultrapravicové strany Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko) na funkci starosty.

KAM DÁL?
Maďarsko: Romské ženy a děti, které byly evakuovány před extremisty, se vrátily zpět do vesnice
Policie zadržela organizátora extremistické provokace proti Romům v Maďarsku
Romové na severu Maďarska evakuovali rodiny kvůli extremistům

VIDEO
Provokace rasistů vůči maďarským Romům

ČTK, ras,
Přečteno: 863x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, JobbikHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo