romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Maďarsko: Nový starosta z Jobbiku bude řídit obci, v níž přetrvává interetnické napětí

Gyöngyöspata, Maďarsko, 18.7.2011 10:50, (ROMEA)
ilustrační foto

Nového starostu, kandidáta za krajně nacionalistickou stranu Jobbik, má od včerejšího dne město Gyöngyöspata. Problémy s ultranacionalisty, které obec řešilo před třemi měsíci a jež vyústily v evakuaci romských rodin a mezinárodní ostudu, tak možná neustanou.

Nově zvolený starosta Oszkár Juhász byl jedním ze sedmi kandidátů, mezi nimi i předseda místní romské samosprávy Jánose Farkas. Dosavadní starosta László Tabi odstoupil v dubnu právě po srážkách nacionalistů s Romy, jako oficiální důvod však uvedl zdravotní problémy. Na dotaz MTI však nepopřel, že se přetrvávající a vyhrocující se konflikty na jeho odchodu přičinily.

János Farkas před třemi měsíci prakticky předpověděl, co se bude ve městě dít: „Místní starosta odstoupil kvůli rostoucímu napětí a jeho nástupce by mohl být kandidát nacionalistické radikální strany Jobbik." Poznamenal rovněž, že v takovém případě bude pravděpodobně usilovat o azyl v USA, Kanadě či Velké Británii.

V blízkosti Gyöngyöspaty si extremistická polovojenská organizace Véderő (Obrana) na jaře vybudovala výcvikový tábor a její uniformovaní členové pak začali v obci hlídkovat, údajně proti neúnosné romské kriminalitě. Romští aktivisté poté z obav o ohrožení Romů zorganizovali hromadný odjezd romských žen a dětí z obce v objednaných autobusech, což nakonec vedlo k vládním i mezinárodním reakcím. Vláda ale odmítla interpretaci, že šlo o evakuaci Romů vynucenou nebezpečnou situací, a uvedla shodně s Červeným křížem, že šlo o plánovaný velikonoční výlet pro děti. O dva dny později se Romové vrátili do obce.

Současně Maďarská policie vyzvala účastníky výcvikového tábora, aby ho okamžitě ukončili. Organizátora a jeho dva pomocníky následně policie zadržela. Zadržení členové extremistické organizace však byli propuštěni a do tábora se podle agentury AFP začali vracet také. Následně pak došlo k potyčce mezi skupinou radikálních nacionalistů a místními Romy. Zraněni byli čtyři lidé, jeden z nich těžce. Mezi zraněnými byl i 14letý chlapec s mentálním postižením.

Situace místních Romů se od té doby nezměnila, protože to není v silách obce. Problémy pokračují a vyvrcholily zvolením kandidáta ultrapravicové strany Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko) na funkci starosty.

KAM DÁL?
Maďarsko: Romské ženy a děti, které byly evakuovány před extremisty, se vrátily zpět do vesnice
Policie zadržela organizátora extremistické provokace proti Romům v Maďarsku
Romové na severu Maďarska evakuovali rodiny kvůli extremistům

VIDEO
Provokace rasistů vůči maďarským Romům

ČTK, ras,
Přečteno: 859x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, JobbikHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo