romea - logo
1. dubna 2020 (středa)
svátek má Hugo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Maďarsko: Nový starosta z Jobbiku bude řídit obci, v níž přetrvává interetnické napětí

Gyöngyöspata, Maďarsko, 18.7.2011 10:50, (ROMEA)
ilustrační foto

Nového starostu, kandidáta za krajně nacionalistickou stranu Jobbik, má od včerejšího dne město Gyöngyöspata. Problémy s ultranacionalisty, které obec řešilo před třemi měsíci a jež vyústily v evakuaci romských rodin a mezinárodní ostudu, tak možná neustanou.

Nově zvolený starosta Oszkár Juhász byl jedním ze sedmi kandidátů, mezi nimi i předseda místní romské samosprávy Jánose Farkas. Dosavadní starosta László Tabi odstoupil v dubnu právě po srážkách nacionalistů s Romy, jako oficiální důvod však uvedl zdravotní problémy. Na dotaz MTI však nepopřel, že se přetrvávající a vyhrocující se konflikty na jeho odchodu přičinily.

János Farkas před třemi měsíci prakticky předpověděl, co se bude ve městě dít: „Místní starosta odstoupil kvůli rostoucímu napětí a jeho nástupce by mohl být kandidát nacionalistické radikální strany Jobbik." Poznamenal rovněž, že v takovém případě bude pravděpodobně usilovat o azyl v USA, Kanadě či Velké Británii.

V blízkosti Gyöngyöspaty si extremistická polovojenská organizace Véderő (Obrana) na jaře vybudovala výcvikový tábor a její uniformovaní členové pak začali v obci hlídkovat, údajně proti neúnosné romské kriminalitě. Romští aktivisté poté z obav o ohrožení Romů zorganizovali hromadný odjezd romských žen a dětí z obce v objednaných autobusech, což nakonec vedlo k vládním i mezinárodním reakcím. Vláda ale odmítla interpretaci, že šlo o evakuaci Romů vynucenou nebezpečnou situací, a uvedla shodně s Červeným křížem, že šlo o plánovaný velikonoční výlet pro děti. O dva dny později se Romové vrátili do obce.

Současně Maďarská policie vyzvala účastníky výcvikového tábora, aby ho okamžitě ukončili. Organizátora a jeho dva pomocníky následně policie zadržela. Zadržení členové extremistické organizace však byli propuštěni a do tábora se podle agentury AFP začali vracet také. Následně pak došlo k potyčce mezi skupinou radikálních nacionalistů a místními Romy. Zraněni byli čtyři lidé, jeden z nich těžce. Mezi zraněnými byl i 14letý chlapec s mentálním postižením.

Situace místních Romů se od té doby nezměnila, protože to není v silách obce. Problémy pokračují a vyvrcholily zvolením kandidáta ultrapravicové strany Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko) na funkci starosty.

KAM DÁL?
Maďarsko: Romské ženy a děti, které byly evakuovány před extremisty, se vrátily zpět do vesnice
Policie zadržela organizátora extremistické provokace proti Romům v Maďarsku
Romové na severu Maďarska evakuovali rodiny kvůli extremistům

VIDEO
Provokace rasistů vůči maďarským Romům

ČTK, ras,
Přečteno: 869x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, JobbikHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo