Maďarsko požádalo USA o pomoc s integrací Romů
Maďarský premiér Gordon Bajnai požádal v USA o pomoc s programem integrace Romů. Informovala o tom agentura MTI, podle níž také Bajnai chce, aby USA pomohly s výcvikem maďarské policie. Bajnai o tom jednal ve čtvrtek ve Washingtonu se senátorem a členem kongresového helsinského výboru Benjaminem Cardinem.
Mluvčí maďarské vlády řekl, že premiér pozval do Maďarska americké oborníky na práci s menšinami. Maďarsko prý může čerpat ze zkušenosti Spojených států se zvládnutím černošské otázky.
Cardin doufá, že se maďarský program integrace Romů stane příkladem pro další země v regionu. Toto téma se podle něj má řešit na evropské úrovni.
V desetimilionovém Maďarsku žije na 600.000 Romů a v poslední době přibývá útoků na ně. Od Loňska při nich přišlo o život šest lidí včetně pětiletého dítěte. Zaměřují se na ně extremistické skupiny jako zakázaná Maďarská garda nebo krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), i když obě prohlašují, že jejich cílem je boj proti romské kriminalitě.
Bajnai řekl, že se nyní maďarská policie potýká s činy, s nimiž nemá žádnou zkušenost, protože je v minulosti nikdy neřešila. Požádal USA proto o pomoc s jejím výcvikem. Jmenoval kromě jiného nutnost vypořádat se skupinami, které se podobají teroristickým organizacím. Policie prý může sehrát při zajištění soužití menšiny s většinovým obyvatelstvem významnou roli.
Bajnai Cardina seznámil s maďarským integračním programem Romů a přiznal, že některé jeho prvky Maďaři převzali od Američanů. Chtějí prý dostat do policejního sboru víc Romů a nastavit také kvótu pro Romy v armádě.
Hovořilo se také o slovenském jazykovém zákon, který Maďarsko kritizuje. Podle amerického senátora zákon odporuje principům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Hodlá prý o tomto tématu hovořit na mezinárodních fórech se zástupci Slovenska.
Novela jazykového zákona platí na Slovensku od 1. září. Podle ní se musí na úřadech mluvit slovensky, ve slovenštině musí být veřejné tabule i reklama. Od ledna mohou být prohřešky proti němu pokutovány v přepočtu až 127.000 korunami.
Vysoký komisař OBSE pro otázky národnostních menšin Knut Vollebaek nedávno neshledal rozpor mezi tímto zákonem a evropskými nebo mezinárodními normami. Cardin řekl, že pro USA zůstává otázka na stole a že Maďarsko reagovalo správně, když se rozhodlo místo zvyšování napětí hledat řešení v rámci OBSE.
Kam dál:
- Romské uprchlíky z Ukrajiny tady nechceme, křičí starostka ODS z Prahy 5. Stejně tak se nelíbí stanové městečko v Malešicích starostce Prahy 10
- Fotbalista Kristián Bari debutoval v první lize. Na rozdíl od svého otce se nepotkává s rasismem
- Divadelní soubor připravil projekt o radikalizaci a extremismu u dětí
- Hnisající krize, romských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze si všiml list The Guardian
- VIDEO: Jak se žije romským uprchlíkům z Ukrajiny v ČR. Reportáž ROMEA TV pro Deutsche Welle
- Podcast BEZ OBALU: Patnáctiletý Petr si vymyslel útok Romů. Od břeclavské lži uplynulo 10 let
- Vít Rakušan se zastal romských uprchlíků: Nejsou nebezpečím, jsou nejhůře postiženými této krize. Máme příležitost odčinit příkoří, kterých jsme se na Romech dopustili
- Policisté a zástupci romských neziskovek začali uprchlíky na Hlavním nádraží podrobně informovat o tom, na co mají nebo nemají v ČR nárok
- Magda Faltová k vládním změnám podpory uprchlíkům z Ukrajiny: Jsem zklamaná a rozzlobená, opatření s námi nikdo nekonzultoval
- PŘÍMÝ PŘENOS: Demonstrace na podporu romských uprchlíků z Ukrajiny
- Jana Horváthová v Senátu: Majorita i minorita žije ve vlastních oddělených světech. Lepší vzájemné soužití ovlivní kvalitu životů nás všech
- Iniciativa Hlavák: Ukončení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny na Hlavním nádraží je nešťastné a nehumánní řešení
Štítky:
Zahraniční, Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Maďarsko, EU, USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí
23.5.2022 13:53