romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarsko: Romské ženy a děti, které byly evakuovány před extremisty, se vrátily zpět do vesnice

Gyongyospata, 25.4.2011 20:16, (ROMEA)
FOTO: http://www.washingtonpost.com

Romské ženy a děti ze severomaďarské vesnice Gyöngyöspata se v neděli odpoledne vrátily zpět do vesnice. V pátek byly evakuovány, protože se obávali útoků členů extremistické polovojenské organizace Véderő (Obrana), která si poblíž zřídila výcvikový tábor. Vláda však popřela, že šlo o vynucenou evakuaci kvůli nebezpečné situaci. Policie několik aktivistů Véderö v pátek zadržela a poté tábor rozpustila.

VIDEO
Provokace rasistů vůči maďarským Romům

Janos Farkas, zástupce vedoucího národního hnutí za občanská práva Romů, popřel, že by šlo o nějakou plánovanou velikonoční dovolenou, jak se snaží namluvit občanům vláda. Ředitel Nadace pro občanská práva Romů Aladar Horváth jeho slova potvrdil. "Měli strach a chtěli mít klidné svátky," řekl Horváth a dodal, že ženy a děti byly poslány do tábora v Budapešti a do dalšího místa ve východním Maďarsku. "Požádali jsme Červený kříž, aby nám pomohl s evakuací," sdělil rovněž.

Červený kříž se ale poněkud distancoval od této interpretace a vydal prohlášení, v němž uvádí, že na žádost romské komunity v Gyöngyöspatě zorganizoval zájezd na dobu velikonočních svátků, ale popřel, že by šlo o evakuaci.

V podobném duchu se vyjádřil i mluvčí premiéra Péter Szijjártó, který označil všechny zprávy o vynucené evakuaci za "čistou lež". Agentuře MTI řekl, že Romové odjeli z obce na předem plánované velikonoční prázdniny.

Nicméně zástupce Černého kříže Richard Field, který na odjezd Romů dohlížel, podle předchozích zpráv řekl, že evakuace byla profesionálně zorganizovaná a že Romové se vrátí domů, až cvičení skončí.

Místní obyvatel Gyula Rácz podle agentury Reuters uvedl, že on stejně jako jiní poslal svoji ženu a děti do Budapešti, aby předešel problémům. "Ať si tam užijí pěkné Velikonoce, neboť se rojí zprávy, že tady bude hodně mužů v uniformách," poznamenal v pátek. Členové Véderö nosí často polní uniformy a červené barety.

Podle vůdce místní romské komunity Jánose Farkase se obec v posledních dnech změnila "prakticky na bojové pole". Milicionáři ve vojenském oblečení již řadu týdnů ve vesnici hlídkují a místní z nich mají strach, uvedl Farkas. Farkas také poznamenal, že místní starosta odstoupil kvůli rostoucímu napětí a že jeho nástupce by mohl být kandidát nacionalistické radikální strany Jobbik. " V tom případě budu pravděpodobně usilovat o azyl v USA, Kanadě či Velké Británii," dodal podle agentury maďarské tiskové agentury MTI.

Ministr vnitra Sándor Peter uvedl, že policie zadržela v pátek sedm členů organizace, včetně jejího šéfa, protože budili mezi místními obyvateli strach.

Podle webu radikálů zde měl proběhnout třídenní výcvikový kemp, kde byli vítáni "všichni mladí a dospělí, kteří milují svou zemi a kteří mají zájem dozvědět se něco o vojenství a základech sebeobrany".

Vláda uvedla, že udělá vše, aby zastavila nelegální aktivity. Vydala v pátek dekret, podle kterého lze pokutovat aktivity civilní gardy, které nebudou mít předem policejní povolení nebo si budou osobovat právo na udržování pořádku. Pokuty mohou dosáhnout až 370 eur.

Organizátor cvičení Tamás Eszes hájil podle AP svoji organizaci Véderő, že není rasistická, že se nepodílela na protiromských hlídkách a ani nemá vazby na žádné politické strany. Dodal ale, že "cikánská kriminalita" je problémem, který není možné popřít. Za hlavní smysl akcí označil zlepšit fyzickou kondici maďarské mládeže, která je od celodenního sezení u počítače ve špatném stavu.

V polovině dubna vláda oznámila, že hlídky extrémní pravice ve východních oblastech země končí. Patroly organizují podle dřívějších zpráv médií kruhy blízké extremistické parlamentní straně Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik).

Jobbik se dnes distancoval od akcí Véderö a uvedl, že s nimi nemá nic společného.

KAM DÁL?
Policie zadržela organizátora extremistické provokace proti Romům v Maďarsku
Romové na severu Maďarska evakuovali rodiny kvůli extremistům
 

ČTK, ryz, MTI,
Přečteno: 1412x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EU, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo