romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarský prezident odsoudil vražedné násilí vůči Romům, neonacisté budou vzpomínat na Hesse

Budapešť/Praha, 10.8.2009 21:41, (ROMEA)

Maďarský prezident László Sólyom dnes odsoudil vražedné násilí vůči Romům. Apeloval na solidaritu s menšinou a varoval, že jinak hrozí celé společnosti "explozivní situace". Premiér Gordon Bajnai poté vyzval polici, aby podnikla kroky k zákazu neonacistické demonstrace na počest Hitlerova souputníka Rudolfa Hesse, plánované na 15. srpna.

"Pokud Romové nebudou cítit žádnou solidaritu ze strany většinové společnosti, budeme čelit skutečně explozivní situaci," prohlásil prezident po jednání s premiérem. Romové mají v současnosti všechny důvody se obávat pokračování dosavadní vražedné série, dodal Sólyom.

Reagoval tak na sérii vražd Romů, která začala již v loňském roce. Minulý týden byla v obci Kisleta na severovýchodě země zastřelena ve spánku 45letá Romka a její 13letá dcera těžce zraněna. Šlo už o šestou vraždu Romů v dané sérii, ještě ani v jednom z případů policie pachatele neodhalila.

"Policie pracuje na objasnění případů ze všech sil," ujistil prezident.

Premiér Bajnai vyzval maďarské bezpečnostní síly, aby podnikly všechny potřebné právní kroky k zákazu neofašistické demonstrace k výročí úmrtí Hitlerova tajemníka Rudolfa Hesse (1894-1987). "Maďarsko nesmí být žádným rájem neofašistů," zdůraznil premiér. Shromáždění na počest Hesse organizuje maďarská skupina NS Front, podporu má od radikálně nacionalistické formace Jobbik.

Hess se "proslavil" svým letem do Británie na počátku války, kde chtěl pomocí pronacisticky smýšlejících kruhů anglické šlechty přesvědčit britskou vládu o potřebě "dohody" s nacistickým Německem. Místo toho byl zatčen a po válce odsouzen na doživotí. Jeho přívrženci však jeho akci vydávají za "mírovou iniciativu". Poukazují také na to, že měl jen malý podíl na válečných zločinech nacistů, protože byl už od května 1941 v britském vězení. Neonacisté jej proto označují za "jiného, morálně neposkvrněného" nacistu, hlásí se k jeho "odkazu" a budují jeho kult. Maďarsko za války ovládal nacionálně-fašistický režim.

Rovněž čeští neonacisté na následující sobotu, tedy pouhé dva dny před výročím úmrtím Rudolfa Hesse, chystají svou akciˇnazvanou Den svobody 2. Akci zaštiťuje neonacistická Dělnická strana. Podle webu akce má jít o "hudebně-politický festival", jako místo konání je zatím uvedeno "Praha a blízké okolí". Akce by měla navázat na setkání Den svobody, které se mělo odehrát před rokem v královéhradeckém letním kině. Radnice ale tehdy vypověděla smlouvu o pronájmu areálu, stoupenci krajní pravice se tak sešli v centru města.

Podle internetových stránek akce mají příští sobotu s projevy vystoupit zástupci Dělnické strany, Dělnické mládeže, Národnědemokratické strany Německa (NPD), která je odborníky podobně jako Dělnická strana spojována s neonacisty, nebo Autonomních nacionalistů.

Přesné místo konání akce chtějí organizátoři prozradit na speciálních telefonních číslech, která prý aktivují v sobotu ráno. Neonacistický Národní odpor (NO) zveřejnil na svém webu rozhovor s jedním z organizátorů, který v něm uvedl, že jsou pro akci připravena dvě místa - přímo v Praze a mimo hlavní město. Akce má mít i hudební doprovod.

KAM DÁL?
Slovenští Romové uctili památku obětí rasizmu v Maďarsku

Maďarská romská organizace vyzvala k setkání u kulatého stolu
Další brutální protiromský útok v Maďarsku, napaden chlapec a těhotná žena

V Maďarsku zastřelena Romka, její 13letá dcera vážně zraněna

VIDEO
Slovenští Romové vyzvali maďarskou vládu, aby přijala opatření proti rasizmu

Přečteno: 883x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Domácí, Neonacismus, Extremismus, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo