romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarští extremisté mohou používat protiromský předvolební spot

Budapešť, 1.10.2010 10:17, (ROMEA)

Ultrapravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) může před nedělními komunálními volbami používat klip poukazující na takzvanou cikánskou kriminalitu. Veřejnoprávní rozhlas a televize v Maďarsku spoty odmítly odvysílat a obrátily se kvůli nim na volební komisi a poté na nejvyšší soud. Ten dnes ale jejich argumenty odmítl, uvedla agentura DPA.

Nejvyšší soud ve verdiktu podle AP uvedl, že média musí během předvolební kampaně přistupovat stejně ke všem politickým stranám. Rovněž upozornil, že sdělovací prostředky v takovém případě nejsou odpovědné za obsah spotů.

Média oslovila nejdříve komisi a poté se obrátila na nejvyšší soud, protože klipy krajně pravicového Jobbiku jsou podle nich urážlivé a nevyhovují pravidlům pro vysílání.

Ve spotu se mladá žena obává vyjít na ulici. "Mohou cikánští kriminálníci dělat, co chtějí?" prohlásí, když se kolem plíží postava v kapuci. Třicetivteřinový spot rovněž upozorňuje na zkorumpované politiky, banky a nadnárodní společnosti, které "parazitují na krvi země". Zmíněné parazitování je na videu zobrazeno v podobě všudypřítomných komárů.

Romská komunita je v Maďarsku nejpočetnější národnostní menšinou - tvoří pět až sedm procent z deseti milionů obyvatel. S rostoucí nezaměstnaností a ekonomickými problémy v zemi se stále častěji stávají cílem štvavých útoků extremistů.

Romskou problematiku pravidelně využívá Jobbik. V roce 2007 založil polovojenskou Maďarskou gardu, jejímž hlavním cílem je změna politického režimu v zemi a sebeobrana Maďarů před údajnými útoky z okolních států, tedy Slovenska, Rumunska či Srbska, v nichž žijí početné maďarské menšiny.

Jobbik v dubnu dosáhl historického úspěchu, když se ziskem 16,7 procenta hlasů poprvé získal poslanecká křesla v parlamentu. Extremistická strana oslavovala i loni po volbách do Evropského parlamentu, které jí vynesly tři mandáty.

Jobbik úspěšně oslovuje voliče zejména v chudých částech Maďarska, zejména pak na severovýchodě země, kde je nezaměstnanost i dvojnásobná oproti jedenáctiprocentnímu státnímu průměru.

Během současné kampaně hnutí například navrhlo, aby Romové z východního města Miskolc (Miškovec) obvinění z trestné činnosti byli přesídleni na střežené území a pak by se na ně od 22:00 vztahoval zákaz vycházení. Romské děti by podle představ Jobbiku měly být poslány do internátních škol, aby se zajistila jejich výuka.

Romové se v Maďarsku i v minulosti stali terčem nenávistných nálad. V letech 2008 až 2009 bylo při protiromských útocích zabito zabito šest Romů včetně pětiletého dítěte. Soud s několika podezřelými by měl brzy začít.

KAM DÁL?
Maďarská veřejnoprávní média se brání vysílat spoty Jobbiku

Přečteno: 733x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, Maďarsko, EU, Neonacismus, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo