romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarští nacionalisté mají spory kvůli gardě

Budapešť, 10.3.2008 23:11, (ROMEA/ČTK)

Z krajně nacionalistického Hnutí za lepší Maďarsko, jež se také označuje zkráceným názvem Jobbik, dnes vystoupili tři zakládající členové jejího vedení. David Kovacs, Ervin Nagy a Marton Fari tak protestují proti Maďarské gardě, kterou tato strana vytvořila a rekrutuje do ní stále nové členy. Disidenti ale v této gardě napodobující styl maďarských fašistů z doby války vidí "nevypočitatelné nebezpečí", které stranu žene do slepé uličky, napsala dnes agentura APA.

ČTĚTE TAKÉ
Stovky Romů zabránily rekrutování do extremistické Maďarské gardy

"Jobbik je politická strana, nikdy takovou gardu neměla vytvářet," cituje agentura z prohlášení vystupujících představitelů. "Nepřípustné je také to, že předseda Jobbiku Gábor Vona zároveň převzal velení gardy. Tím je Jobbik jako strana nerozlučně spojena s gardou a přebírá tím odpovědnost za veškerou její činnost," uvádějí disidenti.

Za hlavní problém v tomto směru považují skutečnost, že vedení Jobbiku nemá žádné účinné prostředky pro filtrování uchazečů o členství v gardě. Lze podle nich pochybovat, že by strana dlouhodobě dokázala prosazovat svůj vliv v právně zcela samostatné gardě. Kromě této "nevypočitatelnosti" v dalším vývoji představuje garda zdroj nebezpečí v politické situaci, kdy prý nelze vyloučit "provokace" ze strany odpůrců.

Také skutečnost, že strana vynakládá své prostředky především na budování Maďarské gardy, vidí bývalí členové kriticky. Tím vedení strany ohrožuje realizaci politických cílů strany a možnost její "významné přítomnosti" ve veřejném životě Maďarska.

Maďarskou gardu založil Jobbik v srpnu 2007, v současnosti už má údajně přes 1000 členů. Hlavním cílem této polovojenské jednotky je podle vyjádření jejích členů změna politického režimu v zemi a sebeobrana Maďarů před údajnými útoky z okolních států, tedy Slovenska, Rumunska či Srbska, v nichž žije početná maďarská menšina. Někteří analytici soudí, že skutečným terčem gardy je spíš romská menšina, čítající 600.000 lidí v desetimilionové zemi. Garda již uskutečnila demonstrativní pochody obcemi s vyšším podílem romského obyvatelstva, údajně s cílem "protestovat proti cikánské kriminalitě". Oficiální pozdrav gardy zní Za krásnější budoucnost.

Přečteno: 1168x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EU, Maďarská garda, JobbikHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo