romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarští neofašisté provokovali Romy, policie uzavřela město

Budapešť, 16.11.2009 15:10, (ROMEA)

Kvůli potyčkám mezi místními Romy a členy zakázané extremistické neofašistické Maďarské gardy obklíčila maďarská policie v noci na dnešek město Sajóbábony na severovýchodě země, aby radikálům zabránila ve vstupu. Dnes ráno uzávěru odvolala. Při nedělních násilnostech zatkla podle tiskových agentur jednoho člověka, zraněna byla jedna žena.

Incident odstartovala sobotní nepovolená demonstrace stoupenců neofašistického Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) a Maďarské gardy na okraji města, které leží si 200 kilometrů severovýchodně od Budapešti nedaleko hranic se Slovenskem. V neděli pak neofašisté provokativně projížděli auty romskou čtvrtí.

Její obyvatelé na jedno z aut zaútočili a poničili mu karoserii. Celkem se do šarvátek podle agentury MTI zapojilo na každé straně asi 100 osob.

"My jsme zdejší menšinu neprovokovali," hájil extremisty místní předák Jobbiku Gábor Bencs, podle něhož je napadlo 30 až 40 Romů s motykami a sekyrami.

Kvůli přítomnosti radikálů se třítisícové město o víkendu ocitlo v policejním obležení. Do Sajóbábony přijelo policejní komando a jeho velitel vyzval obyvatele, aby zůstali doma. Povoláni byli také muži zákona z nedalekého Miskolce. "V Miskolci nezůstal skoro žádný policista," popsal policejní manévry u Sajóbábony starosta Miskolce Sándor Káli.

Jobbik založil uniformovanou Maďarskou gardu v srpnu 2007. Loni v prosinci ji soud rozpustil a letos v červenci odvolací tribunál toto rozhodnutí potvrdil. Organizace však dál působí nelegálně. Obě uskupení prohlašují, že bojují proti "romské kriminalitě". V Maďarsku žije přibližně 600.000 příslušníků romské menšiny.

Jobbik nemá v maďarském parlamentu žádného zástupce, v červnových volbách do Evropského parlamentu ale získal tři mandáty. Jeden z jeho zástupců vystupuje v EP pravidelně v uniformě Maďarské gardy. V průzkumech veřejného mínění má strana podporu asi 12 procent Maďarů.

Přečteno: 933x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EU, Garda, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo