romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pachatelé byli odsouzeni. Málem zavražděný mladý Rom z Havířova však stále čeká na spravedlnost

Ostrava, 23.3.2012 15:18, (ROMEA)
Podle Antifašistické akce patří někteří obžalovaní ke skupině hooligans Thugs Havířov, jeden z nich je prý i aktivní člen militantního uskupení Národní odpor. Foto: František Kostlán

Tři nepodmíněné a tři podmíněné tresty udělil dnes senát Krajského soudu v Ostravě skupině mladých rasistů, kteří v noci 8. listopadu 2008 napadli v Havířově několik Romů. Jednoho mladíka útočníci vážně zranili. Chlapec utrpěl poranění lebky, nyní má mentální problémy a je částečně ochrnutý. Kdyby ho lékaři neoperovali úspěšně, podle znaleckého posudku by zemřel.

Obžalováni v této kauze byli Karel Takáč, Michal Šebela, Libor Maceček Martin Šebest, Josef Navrátil, Milan Kasl, Vlastislav Burda a jeden mladistvý. Ze sedmi obžalovaných tři stráví ve vězení od tří do čtyř let, další tři dostali tříletý podmíněný trest. Posledního muže soud zprostil obžaloby. Podle soudu se jeho účast na celé akci neprokázala. Muži byli odsouzeni za rasově motivované těžké ublížení na zdraví. Někteří ve stádiu přípravy, další za pokus.

Do vězení by měli jít na čtyři roky Karel Takáč a Michal Šebela. Tříletý trest dostal mladík, jemuž v době útoku ještě nebylo 18 let. Hlavní líčení bylo proto neveřejné. Mladistvý byl prý při útoku nejaktivnější. Jako člen radikálního jádra fanoušků Baníku Ostrava byl už odsouzen za násilnosti na stadionu v Praze a také napadl policistu doprovázející fanoušky ve vlaku. Proto nesmí další dva roky chodit na fotbalové zápasy.

Podle soudkyně v jejich případě nemohly padnout jiné než nepodmíněné tresty. "Způsob útoku byl brutální," řekla s tím, že podle obžaloby mohlo jít i o pokus o rasově motivovanou vraždu. "Neprokázalo se ale, že by napadeného Roma chtěli zabít. Svého jednání sami zanechali a podle svědků nepoužili žádné zbraně," řekla soudkyně.

Další tři odsouzení dostali podmínku. Prý i proto, že žijí řádným životem, založili rodiny a pracují. Rozsudek ještě není pravomocný. Většina obžalovaných k soudu nepřišla a nevyjádřila se k němu. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Ostravský advokát Roman Krakovka, který zastupuje hlavního poškozeného – romského mladíka J.H., k tomu řekl:
„Zvážíme podat odvolání proti rozsudku. Nesouhlasíme s tím, že jen tři pachatele, kteří byli odsouzeni k nepodmíněným trestům, by měli zaplatit soudem uznané odškodnění ve výši 514 200 korun. I ostatní se na útoku podíleli, byť v menší míře.“

Právní zastupování hlavního poškozeného finančně podporovaly ROMEA o.s. a sdružení Europe Roma CZ. Jeho zástupce Markus Pape souhlasí se státní zástupkyní, která se už jednou odvolala proti verdiktu soudu s tím, že pachatelé nespáchali jen trestný čin těžkého ublížení na zdraví. Podle Papeho šlo jednoznačně o pokus o vraždu a mladí rasisté po něm pokračovali v trestné
výpravě po náhodně vybraných Romech.“

Skupina mladíků začátkem listopadu 2008 napadala Romy, které náhodně potkala. Honili je v havířovských čtvrtích Šumbark a Prostřední Suchá. Nejhůře dopadl patnáctiletý mladík, kterého násilníci zbili tak, že nebýt rychlého ošetření, tak by zemřel. Utrpěl poranění hlavy a následky má dodnes. Jiného Roma zachránila skupina ukrajinských dělníků poté, kdy se před útočníky uchýlil do jejich ubytovny.

Podle svědků se pogromu účastnilo mnohem více lidí. I soudkyně dnes mluvila o tom, že hledat Romy vyjela tři auta. Policistům se ale podařilo identifikovat posádky jen dvou z nich. Kdo seděl ve třetím autě, se nepodařilo zjistit. Všichni útočníci byli maskováni kuklami či kapucemi. Někteří byli ozbrojeni holemi a palicemi.

Původně bylo v kauze souzeno osm lidí. Ostravský soud už před rokem za rasově motivované těžké ublížení na zdraví třem z těchto osmi obžalovaných uložil nepodmíněné a třem podmíněné tresty a dva muže obvinění zprostil. V případě jednoho z nich rozsudek už nabyl právní moci. V případě ostatních jak státní zástupkyně tak i odsouzení se odvolali. Vrchní soud v Olomouci na podzim loňského roku rozsudek zrušil a vrátil k dalšímu řízení.

KAM DÁL?
Soud opět řešil případ rasistů, kteří v Havířově málem umlátili romského mladíka
V případě skupinového útoku na Romy v Havířově může padnout rozsudek
Pokus o pogrom Romů v Havířově opět před soudem
Pokus o pogrom na Romech v Havířově, obžalovaní vinu odmítají
Policie vyšetřuje rasově motivovaný útok v Havířově, část útočníků je ve vazbě
Soud s extremisty zkomplikovalo nahlášení bomby
Mladý Rom po útoku neonacistů ochrnul a musel se znovu učit mluvit
Jak čelit rasismu? Společně!!!

 

Přečteno: 1992x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo