romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maniak pobodal děti, byl to určitě Cigán!

Praha, 30.11.2010 13:22, (ROMEA)

Větší část čtenářstva patrně ví o tragédii, která se stala v Ostravě. Řádění mladých hochů z Ostravy, jež si říkají Nifest a Avio, odnesli tři chlapci bodnými ranami a patrně doživotním šokem. Ono se dost těžko zapomíná na to, že vás někdo bodne.
Pokud jde o motivaci rádoby „rapperů“, doporučuji přečíst rozbor mého bratra, který se tématu celkem obsáhle věnoval. Já se však chci věnovat trošku jinému tématu, které se ale této tragédie přímo týká.

Dostal jsem totiž pocit, že jakmile se cokoliv podobného stane, jsou vinni Romové. Tak nějak automaticky se přepokládá, že pachatelem byl Rom. Mohou za to předsudky a excesy, jako je například situace ve Veselí nebo si prostě většina neumí přiznat, že mladíci mohou být skutečně mladíci? Bylo ukazatelem snad místo, kde se to stalo? Ve finále je totiž úplně jedno, kdo podobnou prasárnu udělá, pokud jde o to, zda je bílý, zelený, žlutý nebo snědý. Jedno to je ale normálnímu člověku. Ta méně normální část obyvatelstva za vším hledá rasu. Nevěříte? Věřte.

V diskusích se objevily stovky příspěvků, které postupně gradovaly ve výzvy k veřejnému lynči tak, jako to například napsal diskutér skrývající se pod nickem Nacionální Socialista. Ten napsal rovnou a doslovně „Doufám, že časek až k pořádání honů na ono oblíbené etnikum. Každý dostane na výběr ze 2 možností - buď odejde, nebo bude zabit.“ V diskusi se to jen hemžilo urážkami a závěry o tom, kdo že má pobodání dětí na svědomí… například diskutér skrývající se pod nickem Vejvoda z Valdštejna píše jasné a stručné „Zas ty CIKANske SVINe!!!!!!!!!!!!!!!!“ - a další a další příspěvky podobného znění a druhu.

Čest diskutérů hájil jeden z mála, který zase naopak napsal „jak si vysvětlit pubertální pídění zdejších diskutérů po pleti pachatelů? Proč je ta informace tak důležitá, aby jí byla zavšivená celá diskuze? Co když jsou pachatelé bílí a oběti hnědé, až v tomto případě se může odehrávat diskuze o tom, jak rychle je třeba policie schopná zareagovat na tísňové volání? Vy už jste tím rasismem všichni posedlí, to přestává být normální ..."

A normální to skutečně není. Diskuse nakonec musely být uzavřeny neb měly s diskusí společného asi tolik, co brusle s fotbalovým míčem. O obvyklém řevu, že se všeobecně zamlčuje pravda a že jsou novináři rasisté snad ani nemusím psát, stejně jako nemusím psát o tom, že jsme označováni jako bolševická cenzura.

Přitom už kolem 11:00 dopoledne věděla redakce Romea.cz, že pachatelem byli pobláznění rádobyrappeři. Tuto informaci jsme poslali dalším médiím a odpoledne již byla totožnost pachatelů odhalena. Očekával jsem, že diskuse budou o něco málo klidnější… ale spletl jsem se. V diskusích se stále objevovalo, že pachateli byli rozhodně „morgoši a černý huby“, protože článek se nadávající diskutéři ani neobtěžovali číst. Do kolen mne dostávaly příspěvky, kde diskutéři psali cosi o tom, že „tentokrát to sice cikáni nebyli, stejně ale většinou vraždí, kradou a znásilňují“.

Ostatně - o tom že Cikáni organizovaně kradou, vraždí a znásilňují píše i bloger Václav Vrána. Ten napsal rovnou a doslovně: „Samozřejmě, znásilňují i gadžové a kradou taky, ale jedná se spíše o jednotlivé excey, kdežto u cikánů se jedná o organizovanou trestnou činnost, kterou páchá v drtivé většině téměř celá komunita a to je poněkud jiné kafé.“

Cítíte to samé, co já? Přemýšlím, co to je. Je to vztek? Odpor? Zmar? Co proboha vede chlapa k tomu, že napíše něco takového? Koho jsem organizovaně znásilnil, když mne hází do jednoho pytle z někým, kdo to udělal? A proč sakra musí automaticky být pachatelem veškeré trestné činnosti Rom?  Setkávají se tu hned dva aspekty, které však spolu úzce souvisí. Prvním aspektem jsou předsudky. Rom = zloděj, vrah a násilník, je jedno, kdo to je a odkud. Je jedno, zda je vidět řvoucí na sociálce nebo je zrovna studentem někde na vysoké… prostě je to Cigán, proto je zloděj, držte si kabelky.

Druhá věc je pak to, jak této vybudované pověsti pomáhají sami Romové. Když si vybavím situace, které jsem viděl například v Novém Boru, nebo ve Vysokém Veselí či na Chomutovsku a v dalších lokalitách, říkám otevřeně a nahlas, že toto jsou věci, které nám Romům nejvíce ubližují, zvláště v kombinaci s fašistickými spolky, které se podobných excesů chytají, jak vosy medu.

Na závěr jsem chtěl dodat nějaké chytré a zaručené řešení, ale neznám ho. Problém je totiž v tom, že i když se bude větší část snažit žít tak, aby na ně nemohl nikdo ukazovat, bude vždycky více vidět ta část, která řve, že starosta je rasista, protože se snaží zatočit s lidmi, kteří mu v obci dělají bordel. Když už jsem u toho - ve Veselí jsem byl prvně někdy před deseti lety a už tehdy tam byly podobné potíže.

Co s tím dá dělat, nevím, už jsem to psal. Ale pokud se řekne „a“, mělo by se říci i „b“. A to „b“ znamená, že si za svou nepěknou pověst můžeme z části i sami.

Přečteno: 1793x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo