romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Marian Dancso: Názory senátora Doubravy na Romy jsou bezhlavé a rasistické

Lom (Mostecko), 26.8.2011 10:46, (ROMEA)
Marian Dansco

Marian Dancso, zastupitel města Lom za Občané městu, město občanům (OMMO) napsal senátorovi Jaroslavu Doubravovi (Severočeši.cz), který se dopouští rasistických výroků, dva dopisy. Níže uvedený dopis převzal server PalamentníListy.cz, druhý dopis, kde pan Dansco uvádí i věcné, konkrétní příklady, je vyvěšen na stránkách hnutí OMMO. (Město Lom leží nedaleko Litvínova a Mostu.)

Dopis Mariana Dancsa senátorovi Doubravovi:

Opravdu je cesta k rasismu tolik žádoucí, pane senátore Doubravo?

Vaše názory na romskou problematiku jsou bezhlavé a rasistické. Svými rasistickými výroky se řadíte mezi rasisty s velkým R. Opravdu je cesta k rasismu tolik žádoucí, pane senátore Doubravo? Jak o sobě můžete tvrdit, že se zabýváte romskou problematikou, když Vaše slova, potažmo věty vybízejí k extrémnímu povědomí o Romech! Mohu se jen domnívat, co je Vaším cílem a tudíž i velmi nedobrých koncům Vašich postojů.

Ve Vašich článcích, kde se, jak údajně tvrdíte, zabýváte romskou problematikou, pouze kritizujete a nabádáte občany k rasové nesnášenlivosti…. Z "Cikánů" děláte jen bandu příživníků, povalečů a flákačů, co využívají státní kasu…. Namísto toho, abyste ze své funkce danou situaci uklidňoval a nabídl její řešení, děláte naprostý opak…

Zřejmě tápete a sám nevíte, co a jak dál, a protože tato vláda má nejeden vroubek u občanů, plují Vaše nálady a postoje na populistické, nespokojené vlně. Mediálně „bičované“ mohou Vám a podobně uvažujícím jistě nahrát nespokojené nálady lidí. Nepřijde Vám to trochu málo a laciné? Alespoň nad tím se zamyslete!

Člověk, který se něčím zabývá, by měl po čase dojít k nějakému výsledku, co se týče politiky. Snad by stačil pro začátek kompromis, který na straně většiny vybídne k toleranci ke kultuře, která bohužel zatím nebyla příliš schopna přijmout nároky většinové komunity a sama nedokázala najít cestu, jak vyjít z „bludného kruhu“ své vlastní izolovanosti a pocitu „někam patřit“, i když to není vůbec jednoduché. Vy jste zatím předvedl kritiku a odsudky. A dál?

Pane senátore Doubravo, Vaše postoje mohou pobídnout extrémně uvažující část populace k rasistickým výpadům, a to i s ohledem na vybičovanou atmosféru nesnášenlivosti a nespokojenosti. Ale to nestačí, má-li situace mít řešení. .

Nevidím jediný důvod, proč by za tyto činy měli nést odpovědnost všichni Romové a snášet Vaše napadání a z toho plynoucí nabádání k rasové nesnášenlivosti! Byl-li spáchán trestný čin, nechť konají orgány činné v trestním řízení. Zákonodárce jako Vy by měl vybízet k řešení a ke klidu v té části společnosti, která si všechny souvislosti ve vypjaté atmosféře neumí a není schopna připustit, aby nedošlo k dalšímu nárůstu napětí a násilí.

Posílat na někoho ozbrojené složky, armádu, je již opravdu silná káva. Mohu se Vás zeptat, co byste očekával, že by se mělo stát? Tohle snad kdysi zkoušel jistý pán s knírkem a byla z toho 2. světová válka a desítky miliónů mrtvých, mezi nimiž byli i zavraždění Romové. Myslíte si, že tohle je opravdu způsob, který stojí za to být v hledáčku kamer v zájmu médií? V čem se pak lišíte od těch, co nám tu po „vandasovsku“ pochodují ulicemi a určují, kdo se hodí nebo ne do této společnosti? Chtěl bych říci D.O.S.T., ale mám obavu, že se nám tu rýsuje nepěkný začátek nedobrého pokračování minulých časů, na něž bychom neměli být pyšní a určitě bychom je neměli vyvolávat.


Z výroků senátora Jaroslava Doubravy z poslední doby:

  • Bohužel stále platí, že většina Cikánů považuje práci za nejhorší možný způsob obživy... Nadělají si 10, 12, 15 dětí a žijí z těch přídavků a podpor. My se nechceme dívat na to, jak nám ničí náš kraj a bez ohledu na plané kecy o lidských právech a toleranci s tím budeme něco dělat. Než bude pozdě.
  • Tato komunita je negramotná. Ale kdo jim brání v přístupu ke vzdělání? Jsou to jenom oni sami, protože se vysloveně učit nechtějí.
  • Slyšel jsem cikánského výrostka, jak říká svému kamarádovi: ´Člověče, mě už nebaví šukat tu mámu, to já bych si radši zašukal se ségrou, ale tu šuká táta a ten by mi dal přes držku´. Na mě šly mrákoty.
     

KAM DÁL?
Další dopis zastupitele Dansca Doubravovi, v němž uvádí konkrétní příklady
 Armádu na Cikány, řekl senátor. Komunistický rasisto, křičí Romové
 
Celé vyjádření senátora Doubravy: Vláda dlouhodobě podceňuje cikánský problém
 

Marian Dancso, zastupitel města Lom, OMMO
Přečteno: 2153x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo