romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Marián Kotleba byl obviněn z hanobení rasy

Bratislava, 24.8.2009 23:58, (ROMEA)

Bývalý vůdce slovenské extremistické strany a občanského sdružení Slovenská pospolitost Marian Kotleba byl v sobotu obviněn z hanobení národa, rasy a přesvědčení. Informovala o tom dnes slovenská policie. Kotleba, který byl zatčen před protiromským shromážděním, je stíhaný na svobodě, hrozí mu tři roky vězení.

"Jako řečník na shromáždění, které se konalo v Šarišských Michalanech, ve svých vystoupeních několikrát zaútočil na etnické skupiny, rasy a národy," řekl dnes policejní viceprezident Stanislav Jankovič. Kotleba byl zadržen v sobotu v Banské Bystrici.

Shromáždění v Šarišských Michalanech, které se konalo před dvěma týdny, stálo na začátku vlny protiromských protestů. Policie tehdy akci rozehnala a kromě Kotleby zadržela dalších 29 lidí. Další protest zorganizovala pospolitost minulou sobotu v Krompachách.

Bývalý učitel Kotleba byl obviněn již několikrát, všechna stíhání ale byla zastavena. Například v březnu letošního roku byl obviněn z podpory a propagace skupin směřujících k potlačování základních práv a svobod. Na setkání u příležitosti 70. výročí založení Slovenského státu zakřičel pozdrav autoritářského státu "Na stráž!", čímž se podle policie dopustil propagace fašismu.

Nacionalistická strana Slovenská pospolitost, zakázaná v loňském roce, se hlásila k myšlenkám prezidenta Slovenského státu Jozefa Tisa. V současnosti její přívrženci sbírají podpisy, které jsou potřeba k založení plánované politické strany Naše Slovensko.

KAM DÁL?
Na protiromské shromáždění do Krompach přišlo několik set lidí
Tiskové prohlášení slovenské policie k zásahu v Šarišských Michaľanech
Policie tvrdě zasáhla proti neonacistům v Šarišských Michalanech, mezi zadrženými i Lucie Šlégrová z Dělnické strany
Slovenští Romové protestují proti akci neonacistů ze Slovenské pospolitosti
Vražda ve slovenské obci Jasov vyvolala protiromské nálady

Přečteno: 2792x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, Neonacismus, Extremismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo