romea - logo
24. července 2014 (čtvrtek)
svátek má Kristýna
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mário Bihári vystoupí ve čtvrtek v pražském Cross klubu

Praha, 27.2.2012 15:14, (ROMEA)
ilustrační foto

Známý hudebník Mário Bihári, vystoupí v pražském Cross klubu v rámci hudebního večera pod názvem "CULTURE MOVE with live: MÁRIO BIHÁRI & Gadjo.cz,Yukimura". Koncert proběhne ve čtvrtek 1. března, od 20.00 hodin. Vstup je zdarma.

Mário Bihári je výjimečný romský zpěvák, klavírista, akordeonista a klarinetista. Věhlas získal zejména dlouholetou spoluprací se zpěvačkou Zuzanou Navarovou v kapele KOA, ale v posledních letech se etabluje jako samostatná hudební osobnost, která září zejména na poli romské hudby. Od osmi let je nevidomý, základní školu vychodil ve slovenské Levoči a pak se usadil v Praze, kde vystudoval konzervatoř Jana Deyla.

V roce 1998 se stal členem skupiny KOA, která spolupracovala s interpretační dvojicí Zuzana Navarová - Ivan Gutiérrez. V roce 1999 vychází album Skleněná vrba a koncertní Zelené album (2000). Po odchodu Ivana Gutiérreze se Mário začíná podílet vlastními písněmi na tvorbě kapely. Zlatá deska Barvy všecky (2001) a následná Jako Šántydéví (2003) obsahují přibližně ze čtvrtiny jeho sklatby.

Po smrti Zuzany Navarové v prosinci 2004 se Mário stal hlavním autorem skupiny KOA, která vydává v roce 2006 album KOA a o dva roky později desku s názvem Dobře nám, na které opět Biháriho skladby tvoří více než 50% repertoiru.

K hudebním aktivitám Mária Biháriho patří kromě toho ještě skládání pro nejrůznější divadelní představení (v současnosti spolupracuje s Bárou Hrzánovou v divadle Viola). Příležitostně se zúčastňuje charitativních akcí a pomáhá neziskovým organizacím, které se věnují práci s dětmi.

František Kostlán, romskahudba.cz,
Přečteno: 459x

Kam dál:

Štítky:  

KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Angela Merkelová navštívila 20. 8. 2013 místo bývalého koncentračního tábora v Dachau (FOTO: Bundesregierung/Bergmann)

Zápodoevropstí představitelé odsoudili vlnu antisemitismu. Podle Merkelové jde o útok na svobodu a toleranci

Brusel, Berlín, Paříž, Řím, 24.7.2014 12:16, (ROMEA)
V západoevropských zemích rostou antisemitské nálady. Může za to probíhající konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Nejviditelnější jsou takové projevy ve státech se silnou muslimskou menšinou. Německo, Itálie a Francie v úterý v Bruselu tyto xenofobní výpady jednohlasně odsoudily. „Antisemitská rétorika a nepřátelství vůči Židům, útoky na občany židovského vyznání a jejich synagogy nemají žádné místo v naší společnosti,“ zaznělo v jejich společném oficiálním prohlášení.
 celý článek

--ilustrační foto--

František Kostlán: Příčiny trendu nesnášenlivosti, agresivity a hlouposti

Praha, 24.7.2014 11:22, (ROMEA)
Jak potvrdily i letošní volby do Evropského parlamentu, posilování pravicového extremismu a populismu není náhodné. Je součástí trendu, který můžeme pozorovat v celé Evropě již něco mezi pěti až deseti roky.
Probíhá odklon od humanistických idejí a sílí tažení namířené proti Romům a migrantům, které je v rozporu s lidskými právy a často má i násilný charakter. Postupně nabývají na síle nesnášenlivost, agresivita a upřednostňování primitivních receptů na „řešení“ složitých jevů, k nimž vzájemné soužití a integrace části Romů žijících v České republice nepochybně patří.
 celý článek

Asi 100 neonacistů z Čech a Německa v sobotu 15. 2. 2014 přijelo do Karlových Varů na shromáždění, které podle organizátorů mělo uctít oběti válečného bombardování. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Bavorsko zakázalo největší neonacistickou organizaci v zemi. Ta spolupracovala i s DSSS

Mnichov, 24.7.2014 0:55, (ROMEA)
Bavorské ministerstvo vnitra zakázalo největší neonacistickou organizaci v zemi Freie Netz Süd (Svobodná síť Jih, FNS). Podle týdeníku Der Spiegel prohledaly úřady v této souvislosti mimo jiné hospodu, která byla údajně známým místem schůzek krajní pravice nejen z Německa, ale i z České republiky.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění skrýt nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Ty pak budou viditelné jen pro vás a vaše přátele na Facebooku. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři zablokovat zobrazování vašich příspěvků v diskusích na Romea.cz ostatním uživatelům.

Další články z rubrikyRomano voďi

Romano voďi 12/2013

..
romea - logo