romea - logo
17. dubna 2014 (čtvrtek)
svátek má Rudolf
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mário Bihári vystoupí ve čtvrtek v pražském Cross klubu

Praha, 27.2.2012 15:14, (ROMEA)
ilustrační foto

Známý hudebník Mário Bihári, vystoupí v pražském Cross klubu v rámci hudebního večera pod názvem "CULTURE MOVE with live: MÁRIO BIHÁRI & Gadjo.cz,Yukimura". Koncert proběhne ve čtvrtek 1. března, od 20.00 hodin. Vstup je zdarma.

Mário Bihári je výjimečný romský zpěvák, klavírista, akordeonista a klarinetista. Věhlas získal zejména dlouholetou spoluprací se zpěvačkou Zuzanou Navarovou v kapele KOA, ale v posledních letech se etabluje jako samostatná hudební osobnost, která září zejména na poli romské hudby. Od osmi let je nevidomý, základní školu vychodil ve slovenské Levoči a pak se usadil v Praze, kde vystudoval konzervatoř Jana Deyla.

V roce 1998 se stal členem skupiny KOA, která spolupracovala s interpretační dvojicí Zuzana Navarová - Ivan Gutiérrez. V roce 1999 vychází album Skleněná vrba a koncertní Zelené album (2000). Po odchodu Ivana Gutiérreze se Mário začíná podílet vlastními písněmi na tvorbě kapely. Zlatá deska Barvy všecky (2001) a následná Jako Šántydéví (2003) obsahují přibližně ze čtvrtiny jeho sklatby.

Po smrti Zuzany Navarové v prosinci 2004 se Mário stal hlavním autorem skupiny KOA, která vydává v roce 2006 album KOA a o dva roky později desku s názvem Dobře nám, na které opět Biháriho skladby tvoří více než 50% repertoiru.

K hudebním aktivitám Mária Biháriho patří kromě toho ještě skládání pro nejrůznější divadelní představení (v současnosti spolupracuje s Bárou Hrzánovou v divadle Viola). Příležitostně se zúčastňuje charitativních akcí a pomáhá neziskovým organizacím, které se věnují práci s dětmi.

František Kostlán, romskahudba.cz,
Přečteno: 452x

Kam dál:

Štítky:  

Kulturareklama

HLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

Matka popálené Natálky: Snažíme se zapomenout, ale nejde to

Praha/Budišov, 16.4.2014 11:57, (ROMEA)
V noci na 19. dubna uplyne pět let od chvíle, kdy čtveřice extremistů zaútočila zápalnými lahvemi na dům obývaný romskou rodinou ve Vítkově. Pachatelé žhářského úroku jsou alespoň prozatím za mřížemi. Ten, kdo si ale odnesl z osudné noci nejvyšší trest, je dnes šestiletá Natálie. Následky popálenin si ponese do konce života. Jak se její rodině vede pět let od děsivého útoku? "Zapomenout nejde," říká matka popálené holčičky Anna Siváková.
 celý článek

--ilustrační foto--

Senátor Regec rasisticky urazil Romy prostřednictvím lži o výroku Jana Husa, šířené přes internet

Praha, 16.4.2014 10:45, (ROMEA)
Cikáni jsou plémě nečisté, domnívá se senátor Parlamentu ČR Jozef Regec. Na svém facebookovém profilu odkázal na údajná slova Jana Husa z 15. století, která etnikum odsuzují. Podle Regece jde o geniální zkratku, za svými slovy si stojí. Informuje o tom server Česká justice. Jak však již dříve zjistil server Romea.cz, Jan Hus nic takového nenapsal.
 celý článek

Miloš Zeman (FOTO: www.hrad.cz)

František Kostlán: Lidská práva obchodníka Miloše Zemana

Praha, 16.4.2014 9:37, (ROMEA)
Jedním z největších prohřešků předlistopadového režimu bylo matení pojmů, naplňování slov jiným významem, než jak byla doposud chápána, a vyprazdňování smyslu řečeného. Slovem „mír“ byla ve skutečnosti myšlena studená válka, přídomek „lidová demokracie“ značil diktaturu proletariátu. A porušování lidských práv bylo ospravedlňováno cílem, kterým měla být skvělá budoucnost. S podobnými slovními kličkami a obraty se setkáváme i dnes, i když nejsou tak masivní, každodenní a propagandistické jako ty předlistopadově normalizační. A prezident Miloš Zeman patří k předním výrobcům hesel, kteří se v tom vyžívají.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění skrýt nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Ty pak budou viditelné jen pro vás a vaše přátele na Facebooku. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři zablokovat zobrazování vašich příspěvků v diskusích na Romea.cz ostatním uživatelům.

Další články z rubrikyRomano voďi

Romano voďi 12/2013

..
romea - logo