romea - logo
26. ledna 2015 (pondělí)
svátek má Zora
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mário Bihári vystoupí ve čtvrtek v pražském Cross klubu

Praha, 27.2.2012 15:14, (ROMEA)
ilustrační foto

Známý hudebník Mário Bihári, vystoupí v pražském Cross klubu v rámci hudebního večera pod názvem "CULTURE MOVE with live: MÁRIO BIHÁRI & Gadjo.cz,Yukimura". Koncert proběhne ve čtvrtek 1. března, od 20.00 hodin. Vstup je zdarma.

Mário Bihári je výjimečný romský zpěvák, klavírista, akordeonista a klarinetista. Věhlas získal zejména dlouholetou spoluprací se zpěvačkou Zuzanou Navarovou v kapele KOA, ale v posledních letech se etabluje jako samostatná hudební osobnost, která září zejména na poli romské hudby. Od osmi let je nevidomý, základní školu vychodil ve slovenské Levoči a pak se usadil v Praze, kde vystudoval konzervatoř Jana Deyla.

V roce 1998 se stal členem skupiny KOA, která spolupracovala s interpretační dvojicí Zuzana Navarová - Ivan Gutiérrez. V roce 1999 vychází album Skleněná vrba a koncertní Zelené album (2000). Po odchodu Ivana Gutiérreze se Mário začíná podílet vlastními písněmi na tvorbě kapely. Zlatá deska Barvy všecky (2001) a následná Jako Šántydéví (2003) obsahují přibližně ze čtvrtiny jeho sklatby.

Po smrti Zuzany Navarové v prosinci 2004 se Mário stal hlavním autorem skupiny KOA, která vydává v roce 2006 album KOA a o dva roky později desku s názvem Dobře nám, na které opět Biháriho skladby tvoří více než 50% repertoiru.

K hudebním aktivitám Mária Biháriho patří kromě toho ještě skládání pro nejrůznější divadelní představení (v současnosti spolupracuje s Bárou Hrzánovou v divadle Viola). Příležitostně se zúčastňuje charitativních akcí a pomáhá neziskovým organizacím, které se věnují práci s dětmi.

František Kostlán, romskahudba.cz,
Přečteno: 473x

Kam dál:

Štítky:  

KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Premiéra filmu Cesta ven (FOTO: bau)

Cesta ven? Ale kam, když to (skoro) nikoho nezajímá?

26.1.2015 11:44
Komentář k úspěchu filmu Cesta ven
 celý článek

Krajské listy a Blesk.cz (koláž: Romea.cz)

ROMEA: KrajskéListy.cz a Blesk.cz stáhly nedůvěryhodný článek o biopotravinách pro rodinu paterčat

Praha, 26.1.2015 9:50, (ROMEA)
Server KrajskéListy.cz a později i Blesk.cz přišly na začátku minulého týdne s tvrzením, že rodina paterčat odmítla od nejmenované farmářky dar ve formě bio potravin. Údajně měla rodina celý dar poslat zpět farmářce a ani nepoděkovat. Po urgencích organizace ROMEA a právní zástupkyně rodiny byly oba články, kde chyběly jakékoliv důkazy a informace nebylo možné ověřit, staženy.
 celý článek

--ilustrační foto--

Opomíjený holocaust: Romský holocaust a jeho místo v české minulosti a přítomnosti

26.1.2015 12:38
Historik Michal Schuster píše pro server Romea.cz o romském holocaustu
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění skrýt nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Ty pak budou viditelné jen pro vás a vaše přátele na Facebooku. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři zablokovat zobrazování vašich příspěvků v diskusích na Romea.cz ostatním uživatelům.

Další články z rubrikyRomano voďi

Romano voďi 12/2013

..
romea - logo