romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Martin Barkóci pro Romea.cz: Celý případ je uměle vykonstruovaný

Praha, 15.10.2009 19:40, (ROMEA)

Média zpočátku popisovala případ z Ostrova nad Ohří jako jednoznačné napadení s rasistickým motivem: dva Romové napadli pana Březinu a za rasistických pokřiků ho celkem pětašedesátkrát udeřili lopatou. A policista - Rom, který přijel na místo, napadeného vydíral a snažil se tento trestný čin zamést pod koberec.

Celou kauzou se však táhnou pochybnosti, o tom, jestli její vyšetřování a soudní líčení bylo objektivní. Jak již dříve informovala Romea.cz a reportáž České televize, mohlo jít o případ obyčejných pár facek ze žárlivosti, s nímž se „svezl“ jeden z policistů, protože je shodou okolností také Romem. O těchto pochybnostech jsem hovořili s bývalým policistou Martinem Barkócim, který byl v rámci této kauzy odsouzen.

NEPŘEHLÉDNĚTE
ČT: Policistovi se nevyplatilo být Romem

Martin Barkóci od počátku tvrdí, že celý případ je uměle vykonstruovaný. Podle něj se situace na místě napadení po jeho příjezdu odehrávala jinak, než jak ji popisovala většina sdělovacích prostředků: "Na místě byla skupinka tří Romů. Zeptal jsem se, co se stalo. Na přišla odpověď, že nic. Stál tam muž, který byl v podnapilým stavu. Chtěl jsem po něm občanský nebo služební průkaz, protože furt tady vykřikoval, že je policista z Prahy. Řekl, že se se mnou bavit nebude. Na dotaz, co se mu stalo mi odpověděl, že upadl. A já jsem to tak bral. Věřil jsem mu, že upadl, protože byl v podnapilém stavu. V obličeji měl malou oděrku, z které mu trošku tekla krev, takže potom si ho hned sebrala sanita a odvezla ho na ošetření do nemocnice."

V onen osudný den byli na místě zásahu čtyři „muži zákona“, vy a váš kolega z policie ČR a dva městští strážníci. Jediný, kdo proti vám vypovídal, byl druhý policista Hynek Kaňka, váš parťák.

Ano, on uvedl, že jsem se na místě choval nestandardně a familiérně. Reagoval jsem samozřejmě tak, že se to vůbec nezakládá na pravdě. Tenhle můj kolega také například uváděl, že Březinu lustroval přes vysílačku on, což také nebyla pravda. Jak se i během vyšetřování potvrdilo, tuto lustraci jsem prováděl já.

Čím si tuto Kaňkovu výpověď vysvětlujete?

Když jsem se vrátil z vazby, tak mi na oddělení řekli, že před výslechem u státního zástupce mu inspekce ministra vnitra řekla, ať si uvědomí, co bude vypovídat, protože dnes je sice svědek, ale zítra z něj může být obžalovaný, jako jsem já. Takže si myslím, že do toho byl nějakým způsobem dotlačen.

Kdo by podle vás měl mít na případné manipulaci s fakty zájem?

To je otázka. Je pravda, že pracovník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přiznal, že Březina byl jejich informátorem, česky bonzákem. Ví se i to, že „jel v drogách“. A třeba by v této souvislosti nebyl celý případ pro veřejnost takovou „bombou,“ kdyby zároveň nebyl obviněn a zavřen i policista.

Jaké mohly být další důvody pro to, že váš kolega nebyl obviněn společně s vámi?

Mohlo to být i proto, že jsem na rozdíl od něj Rom. Na místě zásahu jsme nebyli jenom ve dvou, se dvěma městskými policisty jsme tam byli celkem čtyři. Obviněn jsem přitom byl jenom já. U soudu jsem upozorňoval na to, jak mi může být kladeno za vinu to, že jsem tam měl někoho vydírat apod. To jako ti tři ostatní policisté koukali na to, jak tam někoho vydírám, zneužívám pravomoci veřejného činitele a někomu nadržuji? Oba městští policisté přitom potvrdili moji výpověď.

Jeden z údajných důkazů proti vám spočíval v telefonním odposlechu…

Jeden z obviněných volal svému příbuznému a řekl mu větu: „On tam přijel Martin Barkóci, no tak snad to bude dobrý“. Tato jediná věta tam o mně padla. Vyvodit z ní přitom jde několik možností, třeba to, že se spoléhal na to, že uklidním situaci apod. Na internetu pak kolovalo, že jsem se to snažil zamést pod koberec, což je jen další nesmysl v řadě.

Existuje ještě možnost zvratu v celém případu?

Dali jsem to do televize, takže čekáme nějaký ohlas. Údajně se tím zabývá už i vláda. A také jsme samozřejmě podali dovolání k Nejvyššímu soudu, jehož součástí je i ta televizní reportáž. Jsme odhodláni podat i stížnost Ústavnímu soudu, případně se obrátit na soud pro lidská práva ve Štrasburku.

KAM DÁL?
ČT: Policistovi se nevyplatilo být Romem
Rasový lynč u Vrchního soudu v Praze
Vrchní soud v Praze soudil jako za dr. Milady Horákové…?!
Vrchní soud snížil Romům tresty za napadení muže v Ostrově, nešlo prý o rasově motivovaný čin
Soud v Plzni odsoudil tři Romy za rasový útok

DOKUMENT
Stížnost na soudce JUDr. Jiřího Lněničku předsedovi VS Praha

VIDEO
Reportáž České televize

AUDIO
JUDr.Jiří Lněnička, 56 – SZ, obhájci, 1:45:20 Mgr. Martin Franz, obvinění
http://www.pecina.cz/files/Sinagl/VS-Praha-Barkoci-soudni-jednani-260809.WMA 

Policista Martin Bartóci – závěrečná řeč
http://www.pecina.cz/files/Sinagl/VS-Praha-Barkoci-zaverecna-rec-260809.WMA 

Rozsudek
http://www.pecina.cz/files/Sinagl/VS-Praha-Barkoci-rozsudek-JS-260809.WMA 

Nerozhovoř státního zástupce pro média
http://www.pecina.cz/files/Sinagl/VS-Praha-SZ-NO-media-JS-260809.WMA 

Vyjádření Martina Barkóciho
http://www.pecina.cz/files/Sinagl/VS-Praha-Barkoci-JS-260809.WMA 

Přečteno: 2399x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rozhovory, Kauza, Martin BarkóciHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo