romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Martin Uhlíř: Krupka-Brno: malý krok pro Roma, velký skok pro českou společnost

Krupka, Brno, 28.2.2012 14:42, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Titulkem parafrázujícím slova amerického astronauta Neila Armstronga po dobytí Měsíce se vracím k událostem z loňského roku. Podle mně stojí za to je připomenout, jelikož šlo o dění v lecčems přelomové, minimálně pokud jde o soužití Romů a majoritní části společnosti v České republice. Devátý duben v Krupce a první květen v Brně. Obě akce měly podobné "zadání" (občanský protest proti pochodu příznivců DSSS oblastmi obývanými Romy) a dělily je od sebe pouhé tři týdny. Přesto měla každá z nich diametrálně odlišný průběh a následný dopad.

V Krupce jsem byl očitým svědkem toho, jak příslušníci policie své motto „Pomáhat a chránit“ uplatnili výhradně vůči pochodu příznivců extremistické DSSS. Tvrdě naopak zakročili – za použití pyrotechniky a koní – proti místním Romům a dalším lidem, kteří se rozhodli zastat bližního v nouzi. Co dodat? Neonacisté v Krupce české policii nadšeně tleskali.

Traumatický zážitek z Krupky po třech týdnech vystřídala euforie v Brně. Nejenže „blokádníků“ tentokrát dorazilo výrazně více než příznivců DSSS, ale navíc šlo o široké spektrum lidí: lidé středního věku, senioři, na místě bylo vidět i několik rodin s dětmi. Akci brzy naplno ovládl humor, dobrá nálada a soudržnost - atributy tolik připomínající atmosféru manifestací konce roku 1989.

Pokud by Policie ČR uplatnila stejný postup jako tři týdny předtím na severu Čech – což se nedalo předem vyloučit – domnívám se, že by hrozil masakr (vzhledem k značnému počtu lidí v uzavřeném prostoru). Mimochodem, blokádu přišlo fyzicky na místo podpořit několik známých osobností, například senátor Jaromír Štětina či předseda SZ Ondřej Liška. Velký dík patří zejména organizátorům iniciativ „Brno blokuje" a "V Brně neonacisty nechceme“ za perfektní propagaci a koordinaci. Výsledkem bylo, že se scénář z Krupky neopakoval, ze strany policie nedošlo k rozprášení blokády a neonacisté namísto tleskání byli nuceni stáhnout ocas a odklonit svůj pochod podněcující nenávist mimo plánovanou trasu.

Zatímco případ „Krupka“ se podle mne pro policii stal mementem (ačkoli žádné pochybení veřejně nepřiznala), „Brno“ se stalo mustrem, jak podobné události zvládat s čistým štítem i do budoucna. Škoda jen, že nemálo novinářů o brněnské akci referovalo navyklým způsobem "pravicoví radikálové vs. Romové a levicoví extremisté" a vůbec nepochopilo, jak zlomové události se stali svědky (tedy pokud o události nepsali rovnou od redakčního stolu).

Za všechny bych zmínil příklad ostudného selhání reportéra veřejnoprávní České televize Luboše Rosího, který ve večerní zpravodajské relaci vytvořil dokonalou iluzi střetu „dvou skupin, které se chtěly rvát“.

Domnívám se, že brněnská akce znamenala i vzpruhu pro sebevědomí romské komunity. Nemálo lidí z většinové části společnosti „obětovalo“ volné nedělní odpoledne a jelo do Brna se jich zastat. Zároveň představovala událost cenný tip do budoucna, jak v podobných případech postupovat. Ukázkou mohou být události z počátku letošního dubna v mosteckém Chanově. Fiasko, které Vandasovci na místě utrpěli, asi nejlépe ilustruje následující ukázka z online reportáže Mosteckého Deníku:

„14.57 – Kuriozní situace. Asi dvě stě Romů se shromáždilo před jedním z paneláků a udělalo si velikonoční romskou zábavu. Tancují a baví se. Dělnickou stranu začali naprosto ignorovat a hlouček radikálů tak zůstal osamocen.“

První český prezident Václav Havel kdysi prohlásil, že základem demokracie je občanská společnost. (Porovnejte s třeskutě hloupým výrokem současného prezidenta Václava Klause: „Občanská společnost je polemikou se svobodnou společností a je povinností každého demokrata ze všech svých sil do konce svých věků proti ní bojovat.“) Loňské události v Krupce a Brně jasně ukázaly, co zmůže občanská angažovanost.

Občanů, kteří se aktivně a nezištně angažují ve prospěch vyšších entit, než jsou oni sami nebo jejich blízká rodina, je v téhle zemi potřeba jako soli. Romů, kteří pracovali a pracují ve prospěch své komunity a potažmo české společnosti je jistě mnoho a myslím, že je velmi potřebné, aby takoví lidé dostávali větší prostor v médiích a byli tak inspirací a pozitivním vzorem pro ostatní.

Záměrně nebudu jmenovat žádné "zasloužilé osobnosti", ale dvě nová jména: Drahomír Radek Horváth a Patrik Banga. Oba jmenovaní mají můj velký respekt za odvahu vyjadřovat se kriticky nejen vůči české majoritě, ale i dovnitř vlastní komunity, za což nějdy sklízí silnou kritiku. (Nevylučuji, že se mohli pod mediálním tlakem dopustit pár nepříliš obratných výroků, ale kdo z nás nikdy nepochybil? Kdo nic nedělá, nic nezkazí.)

Nezbytným předpokladem k nápravě bývá schopnost sebereflexe. Osoba nebo společenství schopné pojmenovat svá vlastní pochybení získává ve slušné a vyzrálé společnosti na důvěryhodnosti a respektu. Vedlejším – a také pozitivním – efektem je skutečnost, že se vytváří prostor, aby k něčemu podobnému dospěla i druhá strana, v tomto případě majoritní společnost. O co lépe se nám spolu bude žít, pokud se budeme snažit být kritičtější vůči sobě samotným a více tolerantní a chápaví vůči druhým, než jak to obvykle činíme!

Martin Uhlíř, pracuje v obchodním oddělení mediálního vydavatelství a je opozičním zastupitelem v Praze 10 za TOP09.
Přečteno: 682x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Policie, Extremismus, Neonacismus, RV 4/2012, RVHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo