romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Martin Uhlíř: Krupka-Brno: malý krok pro Roma, velký skok pro českou společnost

Krupka, Brno, 28.2.2012 14:42, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Titulkem parafrázujícím slova amerického astronauta Neila Armstronga po dobytí Měsíce se vracím k událostem z loňského roku. Podle mně stojí za to je připomenout, jelikož šlo o dění v lecčems přelomové, minimálně pokud jde o soužití Romů a majoritní části společnosti v České republice. Devátý duben v Krupce a první květen v Brně. Obě akce měly podobné "zadání" (občanský protest proti pochodu příznivců DSSS oblastmi obývanými Romy) a dělily je od sebe pouhé tři týdny. Přesto měla každá z nich diametrálně odlišný průběh a následný dopad.

V Krupce jsem byl očitým svědkem toho, jak příslušníci policie své motto „Pomáhat a chránit“ uplatnili výhradně vůči pochodu příznivců extremistické DSSS. Tvrdě naopak zakročili – za použití pyrotechniky a koní – proti místním Romům a dalším lidem, kteří se rozhodli zastat bližního v nouzi. Co dodat? Neonacisté v Krupce české policii nadšeně tleskali.

Traumatický zážitek z Krupky po třech týdnech vystřídala euforie v Brně. Nejenže „blokádníků“ tentokrát dorazilo výrazně více než příznivců DSSS, ale navíc šlo o široké spektrum lidí: lidé středního věku, senioři, na místě bylo vidět i několik rodin s dětmi. Akci brzy naplno ovládl humor, dobrá nálada a soudržnost - atributy tolik připomínající atmosféru manifestací konce roku 1989.

Pokud by Policie ČR uplatnila stejný postup jako tři týdny předtím na severu Čech – což se nedalo předem vyloučit – domnívám se, že by hrozil masakr (vzhledem k značnému počtu lidí v uzavřeném prostoru). Mimochodem, blokádu přišlo fyzicky na místo podpořit několik známých osobností, například senátor Jaromír Štětina či předseda SZ Ondřej Liška. Velký dík patří zejména organizátorům iniciativ „Brno blokuje" a "V Brně neonacisty nechceme“ za perfektní propagaci a koordinaci. Výsledkem bylo, že se scénář z Krupky neopakoval, ze strany policie nedošlo k rozprášení blokády a neonacisté namísto tleskání byli nuceni stáhnout ocas a odklonit svůj pochod podněcující nenávist mimo plánovanou trasu.

Zatímco případ „Krupka“ se podle mne pro policii stal mementem (ačkoli žádné pochybení veřejně nepřiznala), „Brno“ se stalo mustrem, jak podobné události zvládat s čistým štítem i do budoucna. Škoda jen, že nemálo novinářů o brněnské akci referovalo navyklým způsobem "pravicoví radikálové vs. Romové a levicoví extremisté" a vůbec nepochopilo, jak zlomové události se stali svědky (tedy pokud o události nepsali rovnou od redakčního stolu).

Za všechny bych zmínil příklad ostudného selhání reportéra veřejnoprávní České televize Luboše Rosího, který ve večerní zpravodajské relaci vytvořil dokonalou iluzi střetu „dvou skupin, které se chtěly rvát“.

Domnívám se, že brněnská akce znamenala i vzpruhu pro sebevědomí romské komunity. Nemálo lidí z většinové části společnosti „obětovalo“ volné nedělní odpoledne a jelo do Brna se jich zastat. Zároveň představovala událost cenný tip do budoucna, jak v podobných případech postupovat. Ukázkou mohou být události z počátku letošního dubna v mosteckém Chanově. Fiasko, které Vandasovci na místě utrpěli, asi nejlépe ilustruje následující ukázka z online reportáže Mosteckého Deníku:

„14.57 – Kuriozní situace. Asi dvě stě Romů se shromáždilo před jedním z paneláků a udělalo si velikonoční romskou zábavu. Tancují a baví se. Dělnickou stranu začali naprosto ignorovat a hlouček radikálů tak zůstal osamocen.“

První český prezident Václav Havel kdysi prohlásil, že základem demokracie je občanská společnost. (Porovnejte s třeskutě hloupým výrokem současného prezidenta Václava Klause: „Občanská společnost je polemikou se svobodnou společností a je povinností každého demokrata ze všech svých sil do konce svých věků proti ní bojovat.“) Loňské události v Krupce a Brně jasně ukázaly, co zmůže občanská angažovanost.

Občanů, kteří se aktivně a nezištně angažují ve prospěch vyšších entit, než jsou oni sami nebo jejich blízká rodina, je v téhle zemi potřeba jako soli. Romů, kteří pracovali a pracují ve prospěch své komunity a potažmo české společnosti je jistě mnoho a myslím, že je velmi potřebné, aby takoví lidé dostávali větší prostor v médiích a byli tak inspirací a pozitivním vzorem pro ostatní.

Záměrně nebudu jmenovat žádné "zasloužilé osobnosti", ale dvě nová jména: Drahomír Radek Horváth a Patrik Banga. Oba jmenovaní mají můj velký respekt za odvahu vyjadřovat se kriticky nejen vůči české majoritě, ale i dovnitř vlastní komunity, za což nějdy sklízí silnou kritiku. (Nevylučuji, že se mohli pod mediálním tlakem dopustit pár nepříliš obratných výroků, ale kdo z nás nikdy nepochybil? Kdo nic nedělá, nic nezkazí.)

Nezbytným předpokladem k nápravě bývá schopnost sebereflexe. Osoba nebo společenství schopné pojmenovat svá vlastní pochybení získává ve slušné a vyzrálé společnosti na důvěryhodnosti a respektu. Vedlejším – a také pozitivním – efektem je skutečnost, že se vytváří prostor, aby k něčemu podobnému dospěla i druhá strana, v tomto případě majoritní společnost. O co lépe se nám spolu bude žít, pokud se budeme snažit být kritičtější vůči sobě samotným a více tolerantní a chápaví vůči druhým, než jak to obvykle činíme!

Martin Uhlíř, pracuje v obchodním oddělení mediálního vydavatelství a je opozičním zastupitelem v Praze 10 za TOP09.
Přečteno: 695x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Policie, Extremismus, Neonacismus, RV 4/2012, RVHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo